Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wyciek z sutka – kiedy oznacza chorobę? Jakie są jego przyczyny?
menu
Polub nas na Facebooku

Wyciek z sutka – kiedy oznacza chorobę? Jakie są jego przyczyny?

badanie-piersi

Fot.: detailblick-foto / stock.adobe.com

Wyciek z sutka może mieć różny charakter. Żółty wyciek z sutka pojawia się po porodzie i jest to siara. Później zmienia się na mleczny. Krwisty wyciek z sutka może być objawem nowotworu, w szczególności raka piersi.

Wyciek z sutka może mieć różny kolor, występuje w rozmaitych okolicznościach. Podstawowym mechanizmem białego wycieku z sutka jest laktacja. Pojawia się często jeszcze w ciąży po naciśnięciu brodawki. Jednak nie zawsze wyciek z sutka jest zjawiskiem fizjologicznym. Wystąpienie laktacji może mieć patologiczne podłoże, niezwiązane z ciążą. Ponadto wyciek z sutka może być krwisty lub mieć inny niepokojący charakter. Mimo iż w większości przypadków wyciek z brodawki sutkowej nie jest groźny, to jednak należy zawsze wykluczyć chorobowe podłoże wydzieliny.

Zobaczcie, jakie są objawy raka piersi:

Zobacz film: Objawy raka piersi. Źródło: 36,6

Wyciek z sutka w ciąży a laktacja

Wyciek z sutka najczęściej jest efektem laktacji, czyli procesu produkcji i wydzielania mleka z gruczołów piersiowych. Laktacja związana z karmieniem piersią zaczyna intensywnie rozwijać się po porodzie. Jednak już w ostatnim trymestrze ciąży, a czasem nawet i w 5. czy 6. miesiącu, może dojść do wypływania przeźroczystej bądź mlecznej wydzieliny z brodawek sutkowych, szczególnie po naciśnięciu. W czasie ciąży gruczoł piersiowy podlega znacznym zmianom anatomicznym i czynnościowym, których efektem jest wytworzenie mleka dla dziecka. Pod wpływem wielu czynników, a przede wszystkim przystawiania dziecka do piersi, wyciek z sutka nasila się bądź słabnie. Nie ma zależności pomiędzy tym, czy obecność wycieku z sutka w ciąży zwiększa prawdopodobieństwo pomyślnej laktacji po porodzie. Wiele kobiet nie obserwuje wycieku z sutka w ciąży, przede wszystkim dlatego, że jest on tak dyskretny, że wsiąka w bieliznę. Nawet jeśli kobieta jest pewna co do braku jakiejkolwiek wydzieliny z sutka pod koniec ciąży, nie powinna martwić się o laktację po porodzie. Należy też pamiętać, że pierwsza wydzielina związana z laktacją nie zawsze jest biała. Siara, która jest produkowana jako pierwsze mleko po porodzie, ma kolor żółty. Dlatego też żółty wyciek z sutka po porodzie nie powinien budzić niepokoju. Wyciek z sutka może, choć rzadko, stanowić objaw ciąży.

Mleczny wyciek z sutka niezależny od ciąży

Zdarza się, że wyciek z sutka przypominający poporodową laktację pojawia się u kobiet niebędących w ciąży, a wręcz nawet u mężczyzn. Takie zjawisko występuje przy zbyt wysokim poziomie prolaktyny, czyli hiperprolaktynemii. Prolaktyna to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową. Do wzrostu jej stężenia dochodzi w ciąży i w okresie karmienia piersią. Jednak wzrost wydzielania prolaktyny następuje również:

 • w stresie,
 • podczas snu,
 • przy drażnieniu brodawek sutkowych,
 • w czasie nadmiernej aktywności fizycznej,
 • podczas stosunku płciowego.

Są to oczywiście stany fizjologiczne. Zdarza się jednak, że wzrost poziomu prolaktyny jest związany ze stanem, takim jak:

 • gruczolak przysadki mózgowej,
 • znaczna niedoczynność tarczycy,
 • choroba Addisona,
 • choroba Cushinga,
 • nowotwory czy zmiany naczyniowe w okolicy przysadki mózgowej,
 • niewydolność nerek,
 • marskość wątroby,
 • rak płuc,
 • przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych,
 • przyjmowanie leków przeciwpsychotycznych,
 • przyjmowanie leków antykoncepcyjnych.

Krwisty bądź inny patologiczny wyciek z sutka

Patologiczny wyciek z sutka, w przeciwieństwie do laktacji, najczęściej dotyczy jednej piersi. Z reguły jest to przezroczysty lub krwisty wyciek z sutka. W razie pojawienia się niepokojącego wycieku, konieczne jest sprawdzenie, czy w obrębie piersi nie ma żadnych niepokojących zmian guzowatych, czy pierś nie jest zniekształcona, czy skóra na piersi nie przypomina skórki pomarańczowej i nie jest pozaciągana. Ważne jest wykonanie ultrasonografii piersi lub mammografii. Zdarza się, że konieczny jest rezonans magnetyczny. Wskazane jest również badanie cytologiczne wydzieliny z brodawki sutkowej.

Wśród patologii przyczyniających się do powstania wycieku z sutka wyróżnia się:

 • brodawczak wewnątrzprzewodowy – to nowotwór o łagodnym charakterze wywodzący się z komórek nabłonkowych przewodów wyprowadzających piersi. Wydzielina może być przezroczysta bądź lekko krwista,
 • zakażenie – wyciek z sutka o charakterze ropnym może być związany z powstaniem ropnia w piersi, przede wszystkim o etiologii gronkowcowej. Towarzyszy mu zaczerwienienie, wzrost ucieplenia powierzchni piersi, powiększenie pachowych węzłów chłonnych, stwardnienie piersi,
 • rak piersi – objawy sugerujące złośliwą zmianę w piersi to wyczuwalny guz czy zgrubienie na piersi, powiększenie pachowych węzłów chłonnych, wciągnięcie brodawki sutkowej, zniekształcenie brodawki sutkowej i całej piersi, pomarańczowa skórka na piersi, ból piersi, obecność obrzęku, owrzodzenia. Wyciek z piersi jest wtedy najczęściej krwisty.

Jak wygląda leczenie raka piersi? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Sposoby leczenia raka piersi. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
364
42
Polecamy
Guzek na piersi – przyczyny powstawania u niemowląt, dzieci, kobiet i mężczyzn
Guzek na piersi – przyczyny powstawania u niemowląt, dzieci, kobiet i mężczyzn TVN zdrowie
Zmiany na sutkach w ciąży – ból i swędzenie sutków, wydzielina z sutka
Zmiany na sutkach w ciąży – ból i swędzenie sutków, wydzielina z sutka TVN zdrowie
Kiedy powinien pojawić się pierwszy okres po porodzie?
Przyczyny braku miesiączki po urodzeniu dziecka
Kiedy powinien pojawić się pierwszy okres po porodzie? Przyczyny braku miesiączki po urodzeniu dziecka Dzień Dobry TVN
Jak i czy można zapobiegać mdłościm w ciąży?
Poznaj skuteczne i bezpieczne sposoby
Jak i czy można zapobiegać mdłościm w ciąży? Poznaj skuteczne i bezpieczne sposoby Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
kasia
Ja nie mam wycieku z sutka ale na skorze nie raz mam jakby pryszcz a z niego wychodzi zawartosc ciemna w postaci stalej, a ostatnio wiec dzis byl to ciemny plyn. Co to znaczy? dlaczego mam takie problemy skorne dbam o higiene czemu czarna ciecz na piersi?
Czytaj całość
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie