Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wybielanie zębów lampą – efekty, przeciwwskazania, cena. Czy wybielanie zębów lampą jest szkodliwe?
menu
Polub nas na Facebooku

Wybielanie zębów lampą – efekty, przeciwwskazania, cena. Czy wybielanie zębów lampą jest szkodliwe?

zęby

Fot.: Alistair Berg / Getty Images

Wybielanie zębów lampą jest najskuteczniejszym, ale i najdroższym z możliwych sposobów uzyskania pięknego, białego uzębienia. W gabinetach stomatologicznych jedną z najczęściej oferowanych metod jest lampa Beyond.

Wybielanie zębów lampą staje się coraz powszechniejszym zabiegiem, ponieważ społeczeństwo przykłada bardzo dużą wagę do stanu uzębienia. Wybielanie zębów lampą w gabinecie stomatologicznym zapewnia rewelacyjny efekt, który utrzymuje się nawet przez 2 lata. W sprzedaży pojawiły się w ostatnim czasie lampy do wybielania zębów w domu. Ich cena wynosi średnio 270 zł.

Wybielałaś kiedyś zęby u dentysty?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Wybielanie zębów lampą – informacje ogólne

Wybielanie zębów lampą jest zabiegiem oferowanym przez wiele gabinetów stomatologicznych, a śnieżnobiałe zęby są stałym elementem kanonów piękna. Śnieżnobiały uśmiech zapewnia dodatkowo poczucie komfortu i pewności siebie. Barwa zębów po zabiegu niestety nie zostaje na stałe. Ulega stabilizacji po około 2 tygodniach i utrzymuje się w zależności od nawyków żywieniowych i higienicznych. Osoby planujące zabieg wybielania zębów lampą powinny pamiętać o wcześniejszej konsultacji stomatologicznej lub z higienistką stomatologiczną w celu oczyszczenia zębów z ewentualnego osadu i kamienia. Niezbędny jest też instruktaż higieny pozabiegowej, zabezpieczenie ubytków próchnicowych, określenie progu pobudliwości bólowej i żywotności zębów.

Wybielanie zębów lampą Beyond

Wybielanie zębów lampą Beyond stanowi jedną z najbardziej nowoczesnych ofert stomatologii estetycznej. To niezwykle skuteczna metoda, dzięki której zęby będą bielsze od 5 do nawet 12 odcieni. Efekty wybielania zębów lampą Beyond utrzymują się średnio przez 2 lata. Metoda sprawdza się zwłaszcza w przypadku usuwania przebarwień spowodowanych przez palenie papierosów oraz spożywanie kawy i/lub herbaty, ale też tych o charakterze dziedzicznym. Niebieskie światło lampy zmniejsza ilości bakterii znajdujących się w jamie ustnej.

Zabieg z użyciem lampy Beyond w przypadku wybielania 1 łuku trwa około 45 minut, a wszystkich zębów z obu łuków – około 1,5 godziny. Koszt wybielania obu łuków zębowych wynosi około 1200 zł. Metoda Beyond opiera się na wykorzystaniu specjalnych żeli, które nakłada się 3 razy na zęby, po czym podświetla zimnym światłem lampy. Przed zabiegiem konieczne jest określenie poziomu pH środka wybielającego celem indywidualnego doboru do pH z jamy ustnej klienta.

Osoby korzystające z wybielania zębów lampą Beyond muszą pamiętać o konieczności wprowadzenia na 2 tygodnie po przeprowadzonym zabiegu tzw. białej diety. Na ten czas z menu należy wykluczyć produkty spożywcze barwiące zęby, w tym m.in.: kawę, herbatę, jagody, czekoladę, buraczki, soki owocowe. W przeciwnym razie efekt może być nietrwały. Wśród produktów dozwolonych wymienia się m.in.: ryż, białe pieczywo, makarony, ziemniaki, mleko, banany. Bezwzględnie na 2–3 tygodnie należy powstrzymać się od palenia papierosów. W celu utrzymania efektu należy stosować łagodną pastę wybielającą.

Przeciwwskazania do wybielania zębów lampą Beyond

Nie każdy może się poddać zabiegowi wybielania zębów. Zabiegu nie powinno się przeprowadzać osobom do ukończenia 16 lat. Przeciwwskazany jest kobietom w ciąży i karmiącym piersią oraz osobom mającym znaczne ubytki, z ostrymi przebarwieniami tetracyklinowymi czwartego stopnia, wymagającymi założenia licówek lub koron, nasiloną wrażliwością termiczną zębów, alergią na składnik materiałów wybielających.

Jak bezpiecznie wybielić zęby? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Wybielanie zębów - od czego zależy kolor zębów. Źródło: 36,6.

Wybielanie zębów lampą w domu

Wybielanie zębów lampą w domu to stosunkowo nowa metoda, ale i zarazem najbardziej profesjonalny, samodzielny sposób uzyskania pięknego uśmiechu. Wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami w porównaniu z zabiegiem u stomatologa, gdzie średni koszt wybielania lampą LED wynosi 350 zł. Jednakże jest też zdecydowanie najdroższa spośród domowych sposobów wybielania zębów, jak pasty, węgiel aktywny, paski, nakładki z żelem wybielającym, lakiery w pisaku.

Wybielanie zębów lampą LED przeprowadza się zestawem złożonym z pasty do zębów lub żelu oraz nakładek z lampami LED, które są lekkie, proste w użyciu, wodoodporne i poręczne. Przed użyciem nakładek należy umyć zęby pastą lub nałożyć żel. Produkt do wybielania zębów zawiera aktywny czynnik wybielający, który reaguje na światło lampy. Czynność należy powtarzać raz na tydzień przez kilka minut.

Niestety domowe wybielanie zębów lampą może nie poradzić sobie z wszystkimi przebarwieniami, w tym zwłaszcza na zębach martwych czy powstałych w wyniku chorób. W przypadku zębów martwych należy przeprowadzić zabieg wybielania wewnętrznego, polegający na aplikacji środka wybielającego do korony zęba. Specjaliści donoszą, iż samodzielne wybielanie zębów pozwala na uzyskanie zadowalającego efektu wybielenia tylko przednich powierzchni zębów, a przestrzenie między zębami pozostają ciemne. W konsekwencji tego powstaje efekt ciemnych szpar między zębami.

Czy wybielanie zębów lampą jest szkodliwe?

Specjaliści zapewniają, że informacje o negatywnym wpływie lamp wybielających zęby są nieprawdziwe. Wybielanie przy użyciu lampy to zabieg całkowicie bezpieczny, który nie narusza w żaden sposób struktury zęba. Preparaty stosowane podczas zabiegu nie zwiększają podatności na próchnicę i nie osłabiają szkliwa. Jedynym skutkiem ubocznym po zabieg może być nadwrażliwość zębów. Zazwyczaj trwa ona do 24 godzin. Stomatolodzy podkreślają, iż jest to naturalna reakcja.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
341
34
Polecamy
Wybielanie zębów lampą – jakie są efekty i ile to kosztuje?
Wybielanie zębów lampą – jakie są efekty i ile to kosztuje? TVN zdrowie
Paski wybielające a wybielanie zębów u dentysty - podobieństwa i różnice
Paski wybielające a wybielanie zębów u dentysty - podobieństwa i różnice TVN zdrowie
Węglem czy sodą?
Jak wybielić zęby domowym sposobem?
Węglem czy sodą? Jak wybielić zęby domowym sposobem? Dzień Dobry TVN
Prawdy i mity o wybielaniu zębów.
Stomatolog przestrzega:
"Od kiedy są nakładki, pojawiła się bleachoreksja"
Prawdy i mity o wybielaniu zębów. Stomatolog przestrzega: "Od kiedy są nakładki, pojawiła się bleachoreksja" Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Monika
ja się obawiałam, bo mam słabe szkliwo, moja stomatolog wyproawdzila mnie z błędu i teraz ciesze się pięknym uśmiechem
Czytaj całość
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Kolonoskopia – jak prawidłowo przygotować się do badania? Dieta zalecana przed planowanym badaniem
Kolonoskopia – jak prawidłowo przygotować się do badania? Dieta zalecana przed planowanym badaniem