Polub nas na Facebooku
Czytasz: "Wapno" w ciąży – czy tabletki musujące z wapniem można stosować na alergię i przeziębienie?
menu
Polub nas na Facebooku

"Wapno" w ciąży – czy tabletki musujące z wapniem można stosować na alergię i przeziębienie?

Wapno - kobieta wrzuca tabletkę do szklanki wody.

Fot. Voyagerix / Getty Images

„Wapno” w ciąży to temat, który budzi duże zainteresowanie wśród kobiet ciężarnych. Wiele z nich korzysta z suplementów zawierających wapń (błędnie określany jako „wapno”) podczas przeziębienia lub po wystąpieniu objawów alergii, ale nie mają pewności, czy preparaty te są bezpieczne dla dziecka.

Kobiety spodziewające się dziecka, które martwią się, czy można pić wapno w ciąży, mogą odetchnąć z ulgą – wapń (nie wapno, które jest spoiwem mineralnym stosowanym w budownictwie) nie tylko nie szkodzi, ale jest wręcz niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu i właściwego przebiegu ciąży.

Rola wapnia w okresie ciąży

Najwięcej wapnia w organizmie znajduje się w kościach i zębach i to stąd pobierany jest on dla rozwijającego się płodu. Po urodzeniu dziecka ilość tego minerału w ciele matki dalej zmniejsza się, ponieważ podczas karmienia piersią musi znaleźć się w mleku dla noworodka, aby zapewnić mu odpowiedni przyrost masy kostnej. W rezultacie ubytek wapnia w tym okresie bywa zaskakująco duży – jak pokazują wyniki badań, u niektórych kobiet dochodzi do łącznej utraty aż 3% masy kostnej. Po odstawieniu dziecka od piersi i dzięki zastosowaniu bogatej w wapń diety mogą z czasem uzupełnić te braki, ale jeśli podaż tego minerału jest stale zbyt niska, ryzyko rozwoju osteoporozy w późniejszym etapie życia znacząco rośnie.

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że kobiety, u których nie występują niedobory wapnia (np. wskutek spożywania dużych ilości nabiału lub przyjmowania suplementów diety) rzadziej doświadczają nadciśnienia ciążowego i stanu przedrzucawkowego. Naukowcy są zdania, że może to mieć związek z rozluźnieniem ścian naczyń krwionośnych – gdy ilość wapnia w organizmie jest zbyt niska, naczynia te obkurczają się, a ciśnienie tętnicze krwi wzrasta. Dzieci kobiet, które przyjmują odpowiednio dużo wapnia, mają zwykle niższe ciśnienie krwi niż ich rówieśnicy urodzeni przez kobiety z niedoborem tego minerału.

Zobaczcie, jak walczyć z przeziębieniem w czasie ciąży:

Zobacz film: Przeziębienie w ciąży - domowe sposoby leczenia. Źródło: 36,6

Picie „wapna” w ciąży – bezpieczna dawka

Zbyt małe spożycie wapnia w ciąży może mieć poważne konsekwencje, ale nadmiar też jest groźny. Organizm kobiety powyżej 19 roku życia potrzebuje tylko 1 g wapnia dziennie, a przy większej podaży tego minerału należy liczyć się z większym ryzykiem rozwoju infekcji dróg moczowych oraz kamieni nerkowych i żółciowych. Zbyt duża ilość wapnia w diecie utrudnia ponadto wchłanianie innych składników mineralnych, takich jak żelazo i cynk.

Kobieta ciężarna, która codziennie spożywa mleko oraz produkty mleczne i chętnie sięga też po inne źródła wapnia (nasiona słonecznika, migdały, brokuły itp.), najprawdopodobniej dostarcza odpowiednią jego ilość do organizmu. Stosowanie tabletek musujących z wapniem zamiast pomóc może jej wręcz zaszkodzić, zwłaszcza jeśli przyjmuje je każdego dnia. W zupełnie odmiennej sytuacji są natomiast kobiety, które nie mogą jeść nabiału (np. z powodu nietolerancji laktozy) lub po prostu nie lubią smaku produktów mlecznych. W ich przypadku suplement diety z wapniem może okazać się niezwykle pomocny, ale przed rozpoczęciem jego przyjmowania warto zrobić badania krwi i skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

„Wapno” w ciąży na uczulenie – czy pomaga?

Rozpuszczenie tabletki musującej z wapniem po pojawieniu się objawów alergii to klasyczna domowa metoda radzenia sobie z uczuleniem. Warto jednak dodać, że nie ma żadnych naukowych dowodów na skuteczność takiego „leczenia”. Co więcej na świecie mało kto słyszał o takim podejściu do alergii, choć w krajach Europy Środkowej (nie tylko w Polsce) wapń jako remedium na uczulenie polecają nawet niektórzy lekarze.

„Wapno” w ciąży na alergię paradoksalnie może pomóc pomimo braku medycznego uzasadnienia – jeżeli kobieta stosowała je przed zajściem w ciążę doraźnie, po wystąpieniu reakcji alergicznej i za każdym razem uzyskiwała pożądany efekt, nie ma powodu sądzić, że tym razem, jako przyszła matka, nie dostrzeże poprawy. Prawdopodobnie ma to związek z wiarą w skuteczność tej metody.

„Wapno” w ciąży na przeziębienie – jaki daje efekt?

Stosowanie suplementu z wapniem w ramach walki z przeziębieniem nie ma wpływu ani na jego przebieg, ani na czas trwania infekcji. Z niewiadomego powodu tabletki musujące zawierające ten minerał uchodzą za ważny element leczenia przeziębienia i są niestety często polecane przez lekarzy, choć nie ma absolutnie żadnych wskazań do podawania wapnia po wystąpieniu objawów infekcji wirusowej. Można wprawdzie przypuszczać, że suplement nie zaszkodzi nawet ciężarnej, ale jeśli nie pomoże zwalczyć żadnego z objawów przeziębienia, stosowanie go nie ma sensu.

Każdy preparat przyjmowany w okresie ciąży ma wpływ na zdrowie kobiety i jej dziecka. Wiele substancji obecnych w pozornie niegroźnych suplementach diety może wchodzić w interakcje z innymi, dlatego ich stosowanie zawsze należy omówić z lekarzem prowadzącym ciążę. Jeśli nie ma wskazań do użycia danego środka, nie ma najmniejszego powodu, żeby z niego korzystać. Profilaktyczne sięganie po produkty apteczne i ewentualne eksperymenty najlepiej odłożyć na inny czas, po zakończeniu karmienia piersią.

Bibliografia:

The Importance of Calcium to Pregnant Women

The Best Calcium Supplement for Pregnant Women

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
2
Polecamy
Przyjmowanie leków w czasie ciąży może być niebezpieczne dla dziecka
Przyjmowanie leków w czasie ciąży może być niebezpieczne dla dziecka Dzień Dobry TVN
Jak rozpoznać, że kobieta jest w ciąży po ciąży niedawno rozwiązanej?
Przeczytaj, jak rozpoznać objawy takiej ciąży
Jak rozpoznać, że kobieta jest w ciąży po ciąży niedawno rozwiązanej? Przeczytaj, jak rozpoznać objawy takiej ciąży Dzień Dobry TVN
„Wapno” dla alergików – krystaliczne czy z kwercetyną?
Wapń w suplementach diety
„Wapno” dla alergików – krystaliczne czy z kwercetyną? Wapń w suplementach diety TVN zdrowie
Wapno na alergie - rodzaje suplementów wapniowych.
Skutki niedoboru wapnia
Wapno na alergie - rodzaje suplementów wapniowych. Skutki niedoboru wapnia TVN zdrowie
Komentarze (1)
Imagine
Matko ta ciąża to coś maskarycznego dla kobiet. Szkoda że jednak tych dzieci w kapuście nie ma.
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty