Polub nas na Facebooku
Czytasz: Uwaga! TVN: Urzędniczy uznali 10-latka z porażeniem za zdrowego!
menu
Polub nas na Facebooku

Uwaga! TVN: Urzędniczy uznali 10-latka z porażeniem za zdrowego!

Zobacz film: Uznali 10-latka z dziecięcym porażeniem mózgowym za zdrowego Źródło: Uwaga! TVN

Daniel ma 10 lat i choruje na dziecięce porażenie mózgowe. Mimo że chłopiec nie jest samodzielny i nieustannie potrzebuje pomocy osób trzecich, to urzędnicy uznali, że chłopiec jest całkowicie zdrowy i żadna pomoc finansowa i wsparcie nie są mu potrzebne.

Z powodu komplikacji okołoporodowych u Daniela doszło do uszkodzenia mózgu. Chłopiec ma zaburzenia równowagi, osłabione mięśnie brzucha i pleców, nieustannie chodzi na zgiętych kolanach. Aby móc się rozwijać potrzebuje rehabilitacji. Mimo to urzędnicy uznali, że chłopiec jest zdrowy i nie potrzebuje żadnej dodatkowej pomocy.

Nie mogłam w to uwierzyć. Nie zaliczyli Daniela do osób niepełnosprawnych. Został cudownie uzdrowiony. W tym momencie nie należy nam się już nic – mówi rozżalona opowiada Gabriela Mateja, matka chłopca.

Dlaczego urzędnicy cofnęli pomoc dla chłopca?

Bez orzeczenia o niepełnosprawności, chłopiec ma utrudniony dostęp do leczenia, a matka traci zasiłek pielęgnacyjny.

Złożyliśmy wszystkie dokumenty od neurologa, zaświadczenie z poradni, które zrobiliśmy świeżo przed pandemią. Nie wiem, na jakiej podstawie wydano taką decyzję, że Daniel jest zdrowy. To bezduszność orzeczników, którzy nie myślą, co dalej będzie z nami – dodaje Matyja.

Dlaczego mimo faktu, że matka złożyła dokumenty od neurologa o tym, że dziecko cierpi na porażenie mózgowe urzędnicy nie zakwalifikowali chłopca do osób niepełnosprawnych? Urzędnicy tłumaczą, że w oparciu o dokumenty przedstawione przez matkę chłopca, komisja nie mogła podjąć innej decyzji. Co ciekawe, nie jest to pierwszy raz, kiedy Daniel zostaje uznany za zupełnie zdrowe dziecko.

Dwa lata temu orzecznicy uznali, że syn pani Gabrieli jest samodzielny i nie wymaga opieki. Matka odwołała się do komisji wojewódzkiej, a urzędnicy przyznali jej rację.

Ta ostatnia decyzja powoduje to, że Daniel jest zdrowym dzieckiem i przestajemy jeździć na rehabilitację, nie potrzebuje już nauczyciela wspomagającego, może sam chodzić do szkoły. Marzę, żeby tak było, ale tak nie jest. Boję się o Daniela, o to, jak będzie wyglądało jego życie. Marzę, żeby był samodzielny w przyszłości, wtedy, gdy mnie zabraknie - mówi mama chłopca.

Porażenia mózgowego nie da się wyleczyć

Porażenie mózgowe najczęściej jest spowodowane uszkodzeniem lub nieprawidłowym rozwojem tych części mózgu, które odpowiedzialne są za równowagę, postawę, koordynację wzrokowo-ruchową. Zazwyczaj jest on spowodowane komplikacjami w czasie porodu, w okresie prenatalnym lub we wczesnym okresie niemowlęcym. Choroba jest nieuleczalna. Dzieci z tym schorzeniem do dalszego rozwoju potrzebują ciągłej rehabilitacji. Pacjenci powinni być także pod stałą opieką pediatry, ortopedy, laryngologa, okulisty, audiologa, logopedy, a także psychologa i pedagoga specjalnego

Na szczęście w trakcie realizacji reportażu okazało się komisja pozytywnie rozpatrzyła odwołanie złożone przez mamę chłopca. Daniel ma przyznane orzeczenie o niepełnosprawności do 30 czerwca 2021.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
68
8
Polecamy
10-latek z dziecięcym porażeniem mózgowym uznany za zdrowego.
Neurolog:
"Spotkałam się z taką sytuacji po raz pierwszy w życiu"
10-latek z dziecięcym porażeniem mózgowym uznany za zdrowego. Neurolog: "Spotkałam się z taką sytuacji po raz pierwszy w życiu" Dzień Dobry TVN
Wiktor choruje na przepuklinę oponowo-rdzeniową i potrzebuje pomocy
Wiktor choruje na przepuklinę oponowo-rdzeniową i potrzebuje pomocy TVN zdrowie
Ma 17 lat, nie potrafi się nawet ubrać.
Jego rodzina straciła świadczenie.
"Nastąpiło cudowne ozdrowienie"
Ma 17 lat, nie potrafi się nawet ubrać. Jego rodzina straciła świadczenie. "Nastąpiło cudowne ozdrowienie" Dzień Dobry TVN
Kacper ma za sobą aż 20 operacji i nadal potrzebuje pomocy!
Kacper ma za sobą aż 20 operacji i nadal potrzebuje pomocy! TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie