Polub nas na Facebooku
Czytasz: Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej i bocznej – objawy, leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej i bocznej – objawy, leczenie

NAN

Fot: ALDECAstudio / fotolia.com

Uszkodzenie łąkotki zdarza się dość często, szczególnie wśród osób uprawiających sport. Uraz chrząstki znajdującej się w stawie kolanowym, położonym między kością udową a piszczelową, wymaga interwencji ortopedy, ponieważ nieleczony ogranicza sprawność kończyny.

Uszkodzenie łąkotki to zjawisko dość powszechne, ponieważ te chrzęstno-włókniste twory zbudowane z elastycznej i odpornej na zgniatanie tkanki, są bardzo eksploatowane podczas pracy stawu kolanowego. Znajdują się w nim 2 łąkotki: boczna i przyśrodkowa. Przy zgięciu stawu kolanowego przesuwają się w tył, przy wyproście – w przód. Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej, mocniej przytwierdzonej i mniej ruchomej, zdarza się częściej niż bocznej.

Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej

Łąkotki dzielą staw kolanowy na 2 piętra – w górnym, między nimi a kością udową odbywa się przede wszystkim zginanie i prostowanie, w dolnym (pomiędzy łąkotkami a kością piszczelową) zachodzą głównie ruchy obrotowe.

Łąkotki spełniają bardzo ważne funkcje: służą przenoszeniu obciążeń z powierzchni stawowych na nadkłykciach kości udowej na powierzchnie stawowe zlokalizowane na kłykciach kości piszczelowej, amortyzują drgania i wstrząsy podczas biegania czy skakania na twardym podłożu, stabilizują staw kolanowy, zabezpieczają przed zakleszczeniem torebkę stawową i błonę maziową, a także biorą udział w rozprowadzaniu płynu maziowego, zwiększającego poślizg w jamach stawów, kaletek i pochewek ścięgnistych.

Dlatego wszelkie ich urazy wpływają negatywnie na sprawność fizyczną. Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej może zdarzyć się podczas uprawiania sportu, np. jazdy na nartach czy gry w piłkę, jednak u osób starszych, u których te struktury są mocno osłabione, przyczyną kontuzji bywa normalna aktywność, np. zejście z wysokiego schodka albo przysiad. Czasem taki uraz może być spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi.

Zobacz także: Ból kolana przy zginaniu – jakie są przyczyny, co oznacza i jak leczyć?

Zobaczcie, czym jest kolano skoczka:

Zobacz film: Kolano skoczka - co to jest? Źródło: 36,6

Łąkotka boczna

Znacznie rzadziej dochodzi do uszkodzenia łąkotki bocznej. Taki uraz zdarza się w momencie obrotu w stawie kolanowym przy pełnym lub częściowym zgięciu nogi. Niekiedy bywa spowodowany nie jednorazowym przeciążeniem, ale sumującymi się mikrourazami, do których dochodziło od dłuższego czasu.

Uszkodzenie łąkotki – objawy

Rozpoznanie urazu nie jest trudne. Następuje bowiem wówczas nagły ból w stawie kolanowym, w zależności od kontuzjowanej łąkotki – po bocznej lub środkowej stronie kolana, nasilający się w czasie wysiłku albo zaraz po nim. Objawem uszkodzenie łąkotki jest ograniczenie zakresu ruchu kolana i problem z jego wyprostowaniem, spowodowany przede wszystkim pojawiającym się wówczas bólem.

Po kilku godzinach od urazu występuje zazwyczaj obrzęk wywołany nadmierną ilością płynu w stawie, a także wrażenie „trzasków i przeskakiwania” w kontuzjowanym kolanie, niekiedy również uczucie jego niestabilności.

Uszkodzenie łąkotki – odszkodowanie

Jeśli uszkodzenie łąkotki jest konsekwencją np. wypadku komunikacyjnego, można ubiegać się o zadośćuczynienie. Odszkodowanie przy uszkodzeniu łąkotki bywa jednak różnie interpretowane przez firmy ubezpieczeniowe, które często odmawiają wypłaty świadczeń zasłaniając się argumentem, że schorzenie nie jest efektem przebytego urazu, ale wcześniejszych zmian zwyrodnieniowych.

Czy można uchronić kolana przed kontuzją? Zobaczcie:

Zobacz film: Jak uchronić kolana przed kontuzją. Źródło: X-BankGallery, Dzień Dobry TVN,Co za tydzień

Jak leczyć uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej?

Przy tym urazie bardzo duże znaczenie ma określenie typu uszkodzenia łąkotki. Rozpoznanie ortopeda często musi potwierdzić za pomocą badania ultrasonograficznego lub rezonansu magnetycznego.

Zobacz także: USG kolana – ile kosztuje i jak przeprowadza się USG kolana?

Jeśli łąkotka przyśrodkowa pozostaje stabilna, szczelina pęknięcia nie przekracza 5 mm albo do urazu doszło w tylnej, ukrwionej części chrząstki, stosuje się zwykle leczenie zachowawcze. Gojenie się uszkodzenia trwa zwykle kilka tygodni, wskazany jest również odpoczynek i unikanie przeciążania stawu kolanowego. Istnieje jednak wówczas ryzyko, że nigdy nie uda się uzyskać zdolności do pełnego wyprostowania nogi, ponieważ po pierwszym urazie łatwiej dochodzi do kolejnych kontuzji.

Dlatego przy uszkodzeniu łąkotki coraz częściej wykorzystuje się techniki operacyjne. Zabiegi wykonuje się zazwyczaj dość mało inwazyjną metodą artroskopową, polegającą na wprowadzeniu przez niewielkie nacięcie do wnętrza stawu kolanowego miniaturowych instrumentów chirurgicznych.

Najczęstszymi formami leczenia operacyjnego są:

  • meniscektomia, czyli usunięcie części lub całości uszkodzonej łąkotki (w tym pierwszym przypadku możliwy jest powrót do aktywności sportowej, całkowita meniscektomia zwiększa zaś w przyszłości ryzyko zmian zwyrodnionych i dolegliwości bólowych);
  • zszycie łąkotki, możliwe tylko w przypadku uszkodzeń, do których doszło w pobliżu torebki stawowej, daje szansę na odzyskanie niemal pełnej funkcjonalności stawu kolanowego;
  • przeszczep lub proteza łąkotki – stosowane po całkowitej meniscectomii, protezy wykonane są zazwyczaj z kolagenu i włóknika, dzięki czemu organizm z czasem dopasowuje ich kształt, w przypadku przeszczepów mogą one pochodzić od dawcy lub być pobrane z więzadła rzepki i ścięgna mięśnia czworogłowego.

Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej i bocznej – rehabilitacja

Po zabiegach leczniczych niezbędna jest rehabilitacja, która pomaga odzyskać optymalną sprawność. Rehabilitację po uszkodzeniu łąkotki przyśrodkowej lub bocznej zwykle rozpoczyna się po kilku tygodniach. Ma za zadanie m.in. doprowadzić do wzmocnienia mięśni czworogłowych.

Należy pamiętać, że kolano, w którym zerwana lub usunięta zostanie łąkotka, jest bardziej narażone na chorobę zwyrodnieniową. Ból utrudnia wówczas prowadzenie normalnej aktywności życiowej.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
643
34
Polecamy
Zerwane więzadło krzyżowe – przednie i tylne.
Objawy i leczenie
Zerwane więzadło krzyżowe – przednie i tylne. Objawy i leczenie TVN zdrowie
Krwiak w kolanie – jakie daje objawy i jak wygląda leczenie?
Krwiak w kolanie – jakie daje objawy i jak wygląda leczenie? TVN zdrowie
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje.
Jak leczyć bóle fantomowe?
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje. Jak leczyć bóle fantomowe? Dzień Dobry TVN
Komentarze (3)
elen
dzięki-teraz wiem czego sie spodziewac.
Czytaj całość
67540
ortopeda byłby zachwycony
Czytaj całość
67540
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby