Polub nas na Facebooku
Czytasz: Tyrozyna – działanie, dawkowanie, skutki uboczne
menu
Polub nas na Facebooku

Tyrozyna – działanie, dawkowanie, skutki uboczne

tarczyca

Fot.: ChesiireCat / Getty Images

Tyrozyna jest jednym z najważniejszych dla organizmu człowieka aminokwasów. Jej niedobór może skutkować zaburzeniami w funkcjonowaniu tarczycy, wywoływać zmęczenie i osłabienie, a także przyczyniać się do rozwoju stanów depresyjnych. Tyrozyna dostępna jest pod postacią suplementów diety.

Tyrozyna to jeden z aminokwasów, czyli związków organicznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, regulujących metabolizm komórkowy, wykorzystywanych do syntezy białek endogennych, hormonów oraz neuroprzekaźników.

Obecność w diecie odpowiedniej ilości białek zawierających w składzie wszystkie aminokwasy egzogenne (czyli takich, które nie niepodlegają syntezie bezpośrednio w organizmie) zapewnia nie tylko prawidłowy rozwój, ale również sprawność intelektualną. Tyrozynę zalicza się od aminokwasów endogennych, czyli takich, które organizm może syntezować samodzielnie. Aminokwas ten jest wytwarzany z egzogennej fenyloalaniny, znajdującej się zwłaszcza w mięsie, drobiu, rybach, mleku i produktach mlecznych oraz suchych nasionach strączkowych.

Tyrozyna – działanie

Działanie tyrozyny w organizmie jest wielokierunkowe. Ten aminokwas, obok tryptofanu (odpowiadającego za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego), spełnia rolę prekursora większości neuroprzekaźników, czyli cząsteczek, dzięki którym możliwe staje się przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi. Jej poziom znacząco obniża się w sytuacjach stresowych, w efekcie nadmiernego wysiłku czy niedoboru białka. Ze standardowych testów wynika, że niski poziom tyrozyny zwiększa podatność na stres, nasila apatię, depresję i stany lękowe, a także może powodować drażliwość, agresywne zachowania, pogarszać orientację przestrzenną oraz zdolności umysłowe.

Właściwości tyrozyny powodują, że jej niedobór zaburza syntezę wielu ważnych substancji, m.in.:

  • adrenaliny (reguluje poziom glukozy we krwi i odgrywa decydującą rolę w mechanizmie stresu, czyli błyskawicznej reakcji organizmu człowieka na zagrożenie, objawiającej się przyspieszonym biciem serca, wzrostem ciśnienia krwi, rozszerzeniem oskrzeli czy źrenic);
  • dopaminy (wpływa na koordynację i napięcie mięśni, kontroluje procesy psychiczne oraz emocjonalne, reguluje wydzielanie hormonu wzrostu, prolaktyny i gonadotropiny);
  • tyroksyny - hormonu tarczycy (uczestniczy w procesach metabolicznych całego organizmu, np. wchłanianiu glukozy oraz rozpadzie tłuszczów, wpływa na pracę gruczołów płciowych, laktację i reguluje płodność);
  • noradrenaliny (wydziela się razem z adrenaliną, wyostrza czujność, wywołuje pobudzenie i koncentrację, a także wyostrza pamięć).

Tyrozyna – dawkowanie

Syntetyczna tyrozyna często pojawia się w składzie suplementów diety i odżywek, które uzupełniają dietę w ten ważny aminokwas białkowy. Zażywanie tego typu preparatów ma zwiększać wytrzymałość i poprawiać wyniki siłowe (gdy produkty stosuje się przed treningiem), wspomagać pracę mózgu, poprawiać sprawność umysłową, koncentrację i samopoczucie, a także wzmacniać odporność na stres. Bardzo ważne jest jednak odpowiednie dawkowanie tyrozyny.

Tyrozynę można dostarczać z pokarmami. Duże stężenie tego aminokwasu stwierdzono m.in. w serach (zwłaszcza parmezanie, ale także typu camembert czy brie), mące sojowej, odtłuszczonym mleku w proszku, nasionach soi, orzechach arachidowych, pestkach dyni, grochu, czerwonej soczewicy, sezamie czy mięsie z piersi kurczaka.

Skutki uboczne tyrozyny

Suplementy zawierające syntetyczną tyrozynę nie są wskazane dla kobiet w ciąży i matek karmiących piersią. Ich stosowanie powinny uzgodnić z lekarzem osoby z chorobami tarczycy, czerniakiem, nadciśnieniem tętniczym, chorobą Parkinsona czy skarżące się na migreny. Ostrożność należy też zachować w przypadku stwierdzenia zbyt wysokiego poziomu dopaminy w organizmie lub leczenia się inhibitorami monoaminooksydazy (MAO). Konsultacji wymaga również stosowanie tyrozyny przez osoby ze zdiagnozowaną depresją.

Najpowszechniejsze skutki uboczne tyrozyny to:

  • nudności,
  • ból głowy,
  • zmęczenie,
  • zgaga,
  • bóle stawów.

Tyrozyna i tarczyca

Tyrozyna i tarczyca są ze sobą powiązane, ponieważ aminokwas odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy – łączy się z atomowym jodem i w ten sposób powstają prekursory właściwych hormonów. Niedobór tyrozyny wywołuje niedoczynność tarczycy, co może objawiać się m.in. permanentnym zmęczeniem i wyczerpaniem oraz wzrostem masy ciała.

Głównym założeniem diety osób z niedoczynnością tarczycy powinien być zwiększony udział pełnowartościowego białka pochodzenia zwierzęcego (mięso, ryby morskie, jaja). Należy zaś ograniczyć produkty zawierające substancje goitrogenne (wolotwórcze): brokuły, brukselkę, kalafior, kapustę, szpinak, rzepę, czy truskawki. 

Zobacz film: Jak wygląda tarczyca zdrowa i z Hashimoto. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
151
12
Polecamy
Jakie są najlepsze witaminy dla sportowców?
Jakie są najlepsze witaminy dla sportowców? Dzień Dobry TVN
Chrom na odchudzanie
Chrom na odchudzanie Dzień Dobry TVN
Lizyna – występowanie i działanie.
Jakie są konsekwencje jej niedoboru?
Lizyna – występowanie i działanie. Jakie są konsekwencje jej niedoboru? TVN zdrowie
Tryptofan – jakie są źródła tego aminokwasu?
Jak go dawkować?
Tryptofan – jakie są źródła tego aminokwasu? Jak go dawkować? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Kolonoskopia – jak prawidłowo przygotować się do badania? Dieta zalecana przed planowanym badaniem
Kolonoskopia – jak prawidłowo przygotować się do badania? Dieta zalecana przed planowanym badaniem