Polub nas na Facebooku
Czytasz: Tyłozgięcie macicy może powodować bolesne miesiączki
menu
Polub nas na Facebooku

Tyłozgięcie macicy może powodować bolesne miesiączki

Smutna kobieta a za nią jej mężczyzna

Fot: zinkevych / stock.adobe.com

Tyłozgięcie macicy może być przyczyną bolesnych miesiączek, bólu pleców w okolicy lędźwiowej kręgosłupa przed okresem i w jego trakcie oraz dolegliwości bólowych podczas stosunku płciowego. 

Prawidłowo zbudowana macica ma kształt odwróconej, lekko spłaszczonej gruszki. Ma około 7 centymetrów długości i około 5 centymetrów szerokości. Macica łączy się jednocześnie z pochwą oraz przydatkami. Składa się z szyjki, cieśni i trzonu. Szyjka macicy łączy się z pochwą i jest położona najniżej. Cieśń macicy łączy szyjkę macicy z trzonem. Trzon łączy się z jajowodami.

Co to jest tyłozgięcie macicy? Prawidłowe i nieprawidłowe położenie macicy, przyczyny

Macica znajduje się w miednicy mniejszej pomiędzy pęcherzem moczowym a odbytem. U większości kobiet jest zgięta do przodu i również do przodu pochylona (przodozgięcie i przodopochylenie) i taką pozycję uznaje się za prawidłową. Zgięcie macicy dotyczy wzajemnego położenia szyjki i trzonu, a pochylenie określa pozycję całej macicy względem pochwy.

Tyłozgięcie macicy oznacza, że trzon jest zgięty ku tyłowi (w stronę pleców). Tyłozgięcie współwystępuje z tyłopochyleniem, w którym cała macica jest pochylona do tyłu względem pochwy. Macica w ten sposób jest położona u około 20 do 25 procent kobiet.

U dużej części kobiet z tyłozgięciem takie położenie macicy występuje od urodzenia, w pozostałych przypadkach jest nabyte. Tyłozgięcie macicy może być skutkiem stanów zapalnych w miednicy mniejszej, mięśniaków, raka, endometriozy, czasem występuje jako powikłanie po zabiegu chirurgicznym w obrębie narządów rodnych i po porodzie, szczególnie jeśli powikłaniem po chorobach i interwencjach chirurgicznych są zrosty.

Tyłozgięcie macicy: objawy

Tyłozgięcie macicy objawy może dawać wtedy, gdy odgięcie macicy ku tyłowi jest znaczne. Zazwyczaj nie daje żadnych objawów, a wykryte jest przypadkowo podczas badania ultrasonografem (przezpochwowego, czyli transwaginalnego).

Trzon macicy w tyłozgięciu i tyłopochyleniu jest położony w taki sposób, że może powodować ból w okolicach kręgosłupa podczas miesiączki i tuż przed okresem. Przez kobiety z tyłozgięciem mogą być również odczuwane silniejsze bóle podczas menstruacji. Może też wystąpić biegunka. W wydzielinie menstruacyjnej mogą pojawić się skrzepy. powstają one dlatego, że wygięta i pochylona do tyłu macica oczyszcza się nieco wolniej niż macica w prawidłowym położeniu. Na skutek tego mogą tworzyć się skrzepy krwi w zalegającej w drogach rodnych wydzielinie.

Występuje też zależność tyłozgięcie macicy a współżycie. Tyłozgięcie macicy może powodować ból przy stosunku, a szczególnie podczas głębokiej penetracji. Rozwiązaniem jest stosowanie pozycji, które nie pozwalają na głęboką penetrację lub umożliwiają kontrolowanie jej głębokości kobiecie.

Tyłozgięcie macicy a zapłodnienie, ciąża i poród

Macica w tyłozgięciu nie jest powodem niepłodności ani nawet trudności z zajściem w ciążę.

Znaczne tyłozgięcie macicy może powodować problemy z zajściem w ciążę, ale nie jest zaburzeniem płodności. Na poszczególnych etapach nieprawidłowe ułożenie macicy może mieć następujące znaczenie:

  • tyłozgięcie macicy a ciąża – tyłozgięcie macicy w ciąży może powodować ból brzucha w pierwszym trymestrze, gdy płód rośnie i sprawia, że macica uciska na nerwy i tkanki, może to skutkować również nasilonym bólem w okolicy lędźwiowej kręgosłupa; macica rosnąca wraz z rozwojem płodu zmienia swoje położenie, po 12. tygodniu ciąży macica naturalnie staję się przodozgięta i wyprostowana; zdarza się tak, że po rozwiązaniu ciąży nie wraca już do pierwotnej pozycji, a zostaje w prawidłowym ułożeniu przodopochylonym i przodozgiętym, nie jest to jednak reguła,
  • tyłozgięcie macicy a poród naturalny – tyłozgięcie nie jest przeszkodą dla porodu naturalnego, nie jest też wskazaniem do cesarskiego cięcia; podczas ciąży macica powiększa się i jej pierwotne ułożenie nie ma znaczenia dla dziecka ani dla matki.

Tyłozgięcia macicy się nie leczy.


Zobacz film: Czy polskie prawo pozwala na przeszczep macicy?. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
36
2
Polecamy
Tyłozgięcie macicy.
Jaki ma wpływ na ciążę, poród i współżycie?
Tyłozgięcie macicy. Jaki ma wpływ na ciążę, poród i współżycie? Dzień Dobry TVN
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny?
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny? Dzień Dobry TVN
Macica:
budowa, położenie, pozycja i funkcje, macica powiększona
Macica: budowa, położenie, pozycja i funkcje, macica powiększona TVN zdrowie
Przodozgięcie macicy – fizjologia czy patologia?
Wpływ na ciążę
Przodozgięcie macicy – fizjologia czy patologia? Wpływ na ciążę TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok