Polub nas na Facebooku
Czytasz: Termogeniki - naturalne spalacze tłuszczu, tabletki i skutki uboczne
menu
Polub nas na Facebooku

Termogeniki - naturalne spalacze tłuszczu, tabletki i skutki uboczne

Przyprawy, które poprawiają metabolizm

Fot: Lars Brauer / gettyimages.com

Termogeniki to substancje, które pomagają w procesie spalania tłuszczu. Dzieje się to za sprawą podwyższenia temperatury i tym samym przyśpieszenia metabolizmu. Termogeniki to naturalne substancje, które zawarte są w pożywieniu. Często można spotkać je w suplementach w formie tabletek, które mogą powodować skutki uboczne.

Termogeniki wywołują proces nazywany termogenezą. Polega on na wytworzeniu ciepła umożliwiającego organizmowi utrzymanie stałej ciepłoty ciała. Jest to proces, który zachodzi w organizmie nieprzerwanie, jednak dzięki termogenikom zwiększa się jego intensywność. Substancje określane mianem termogeników wywołują termogenezę poposiłkową. Oznacza to zwiększoną produkcję ciepła po spożyciu konkretnych produktów spożywczych. Tym samym jest to proces bardzo przydatny osobom, którym zależy na spaleniu zbędnej tkanki tłuszczowej. Dlatego też codzienna dieta bogata w termogeniki ułatwia utratę zbędnych kilogramów, co sprzyja procesom odchudzania. Warto wziąć pod uwagę, że niektóre suplementy z termogenikami nie będą odpowiednie dla wszystkich, np. osób z chorobami serca.

Zobacz także:

Jakie programy odchudzające warto stosować, aby uzyskać idealną figurę przed latem?

Czym jest zapotrzebowanie kaloryczne oraz jak je obliczyć?

Chcesz schudnąć? Zredukuj kalorie i obniż temperaturę ciała. To sprzyja nie tylko sylwetce, ale też zdrowiu

Termogeniki – co to dokładnie jest?

Termogeniki to związki naturalne występujące w produktach spożywczych, które dzięki swoim właściwościom przyśpieszają przemianę materii. Dzieje się to na skutek podniesienia temperatury ciała, co przekłada się na szybszy metabolizm i tym samym lepsze spalanie tłuszczu. Dzięki termogenikom możliwe jest przyspieszenie metabolizmu nawet o 10-25 proc. Organizm zużywa więcej energii na daną czynność, więc jeśli nie zwiększy się podaży składników, skorzysta z tkanki tłuszczowej – uruchomi proces odchudzania. Warto również podkreślić, że większość substancji z tej grupy z powodzeniem można znaleźć na bazarach i w sklepach. Tylko niektóre z termogeników nie są dostępne i można je zażywać tylko w postaci suplementów, np. w formie tabletek.

Naturalne termogeniki – gdzie je znaleźć?

Termogeniki są dostępne w żywności. Najczęściej stosowane termogeniki:

  • pieprz kajeński – zawiera kapsaicynę, która ma właściwości termogenne. Można spożywać go we wszystkich posiłkach, jednak szczególnie dobrym dodatkiem będzie w posiłkach przedtreningowych. Można stosować dziennie ok. ½-2 łyżeczki.
  • kurkuma – stosowanie tej przyprawy sprawia, że tłuszcz nie jest tak szybko magazynowany w wątrobie, a także wspomaga metabolizm. Można stosować dziennie ok. 1 łyżeczki.
  • cynamon – stabilizuje poziom insuliny, co skutkuje prawidłowym metabolizmem węglowodanów. Dzięki temu zmniejsza apetyt, likwiduje napady głodu. Można stosować dziennie ok. 1 łyżeczkę.
  • ocet jabłkowy – kwas jabłkowy hamuje wchłanianie tłuszczu z pożywienia, co oznacza, że jest pomocny przed większymi imprezami. Nie można stosować go regularnie, gdyż uniemożliwia m.in. wchłanianie witamin.
  • zielona herbata – zawarte w niej substancje aktywne (epigalokatechiny) hamują apetyt i odkładanie się tkanki tłuszczowej, to alternatywa do kawy, gdyż nie podnosi ciśnienia tętniczego tak jak kofeina.

Suplementy z termogenikami – czy warto je stosować? (+ skutki uboczne)

Na rynku dostępne są nie tylko naturalne termogeniki zawarte w produktach spożywczych, ale również suplementy, które w swoim składzie zawierają te substancje. Najczęściej mają formę tabletek, nierzadko sprzedawane są bez recepty, a w nazwie zwykle zawierają słowa pochodzenia angielskiego: thermo, burn, fire. Najczęstszym składnikiem stosowanym w suplementach jest popularna kofeina. Różnica wynika z jej stężenia – jest jej znacznie więcej niż w standardowej filiżance kawy. To samo dotyczy innych, naturalnych termogeników, które bardzo często są często obecne w składzie suplementów. Spotyka się w nich np. pieprz kajeński, cynamon, imbir, kurkumę. Niestety, każdy z tych suplementów może wywoływać skutki uboczne (w przeciwieństwie do ich naturalnych odpowiedników).

Suplementy w formie tabletek mogą mieć bardzo duże stężenie substancji aktywnej, która u niektórych osób może wywołać niepożądane skutki. Niektóre z nich znacznie podwyższa ciśnienie krwi, dlatego np. u osób z wrodzonymi wadami serca mogą doprowadzić do m.in. zatrzymania akcji serca. Do skutków ubocznych suplementów z termogenikami można zaliczyć także: nerwowość, bóle głowy, nudności, wymioty, zachwiania nastroju, a nawet depresję. Dlatego też suplementację warto skonsultować ze specjalistą, np. lekarzem rodzinnym, który po przeprowadzeniu wywiadu klinicznego stwierdzi, czy w konkretnym przypadku istnieje ryzyko ich stosowania. Suplementy z termogenikami należy stosować według zaleceń, bez samodzielnego zwiększania ich dawki. Jednocześnie należy pamiętać, że substancje te nie zapewnią nam spektakularnych efektów i nie zastąpią prawidłowej, zróżnicowanej diety oraz aktywności fizycznej.

Jak działa nasz metabolizm i co zrobić, aby go przyspieszyć? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz także: Jak poprawić metabolizm? Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
97
6
Polecamy
Kawa zbożowa w ciąży.
Czy szkodzi dziecku?
Kawa zbożowa w ciąży. Czy szkodzi dziecku? Dzień Dobry TVN
Chrom na odchudzanie
Chrom na odchudzanie Dzień Dobry TVN
Tabletki na spalanie tłuszczu – zasada działania, składniki, bezpieczeństwo
Tabletki na spalanie tłuszczu – zasada działania, składniki, bezpieczeństwo TVN zdrowie
Kofeina w tabletkach – dla kogo jest przeznaczona?
Działanie kofeiny i możliwe skutki uboczne jej stosowania 
Kofeina w tabletkach – dla kogo jest przeznaczona? Działanie kofeiny i możliwe skutki uboczne jej stosowania  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?