Polub nas na Facebooku
Czytasz: Terapia behawioralna i logopedyczna osób z zespołem Aspergera – założenia i efekty
menu
Polub nas na Facebooku

Terapia behawioralna i logopedyczna osób z zespołem Aspergera – założenia i efekty

terapia

Fot. selimaksan / Getty Images

Dzieci i dorośli z zespołem Aspergera powinni zostać przeszkoleni w aspekcie komunikacji z otoczeniem. Program logopedyczny uczy ich prawidłowych wzorców porozumiewania się, a terapia behawioralna – pożądanych i zdrowych zachowań. 

Zespół Aspergera jest spektrum autyzmu, a więc łagodną formą choroby. Obejmuje zaburzenia w funkcjonowaniu i komunikacji z otoczeniem. Zachowania zaburzonych osób utrudniają im podjęcie i utrzymanie zdrowych relacji.

Czym jest zespół Aspergera?

Osoby z zespołem Aspergera charakteryzują m.in. uboga komunikacja niewerbalna i pedantyczna mowa. Obserwuje się u nich brak empatii, a także kłopoty z odczytywaniem ekspresji innych osób. Mogą wydawać się naiwni i mają problemy z nawiązywaniem bliskich relacji. Nie potrafią też utrzymać relacji oraz reagują nieadekwatnie. Występuje u nich problem ze zrozumieniem sytuacji społecznych i rozumieją skierowane do nich komunikaty dosłownie. Nie zauważają żartów, ironii oraz metafor. Mają specyficzne, nasilone zainteresowania w wąskim obszarze. Niekiedy występuje u nich nieskoordynowane i niezdarne zachowanie.

Zespół Aspergera, czyli co? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Asperger: objawy, przyczyny, leczenie. Źródło: 36,6.

Polecamy: Test na zespół Aspergera u dzieci i dorosłych. Czy jest wiarygodny?

Zespół Aspergera – terapia

Terapia w zespole Aspergera jest niezwykle istotnym elementem socjalizacji i rozwoju. Dzieci, które pracują nad rozwojem umiejętności społecznych lepiej odnajdują się w grupie i uczą się, w jaki sposób nawiązywać znajomości. Zajęcia terapeutyczne pokazują, w jaki sposób zainicjować kontakt i prowadzić dialog. Pomagają zrozumieć, jak można się zaadaptować oraz jak rozwiązuje się konflikty. Terapia dzieci, młodzieży i dorosłych cierpiących na zespół Aspergera może składać się z zajęć indywidualnych, grupowych oraz rehabilitacji. Ma na celu stymulowanie funkcji odpowiedzialnych za rozwój psychomotoryczny i poznawczych. Pomaga w aspekcie emocjonalnym, umiejętności społecznych, percepcji słuchowej i wzrokowej. Wspiera ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej i wzrokowo-ruchowo-słuchowej. Rozwija także motorykę małą i dużą oraz świadomość ciała i orientację w przestrzeni. Poprawia zdolność koncentracji uwagi oraz mówienia.

Program terapii logopedycznej dziecka z zespołem Aspergera

Elementy terapii dzieci z zespołem Aspergera w aspekcie logopedycznym mogą być stosowane zarówno w czasie oddzielnych zajęć, jak i przez nauczycieli w szkole. Polegają na niwelowaniu presji czasu, zadawaniu dodatkowych pytań w trakcie ustnych wypowiedzi i zachęcaniu do samodzielnej pracy. Pedagog powinien pozytywnie wzmacniać dziecko, np. za pomocą pochwał i nagradzania za dobrze wykonane zadania. Może też poświęcać mu dodatkową uwagę i pomagać w samodzielnych działaniach. W trakcie terapii należy używać jasnych, zrozumiałych komunikatów i dostosowywać tempo wykonywania zadań do możliwości dziecka. Przed rozpoczęciem rozmowy trzeba zdobyć uwagę osoby z zespołem Aspergera. 

Warto też dopasować język do poziomu dziecka i dołączyć gesty. Najlepiej unikać metafor i mówienia nadmiernej ilości rzeczy. Trzeba komunikować wprost, co dziecko powinno zrobić, a czego nie powinno. Dobrze jest parafrazować wypowiedzi dziecka. Nauka komunikacji w trakcie programu logopedycznego polega m.in. na pokazaniu nowych sposobów proszenia o pomoc bądź wyjaśnienie. Warto pamiętać o tym, jak istotny jest oddech, mimika i wyraz oczu, a także układ ciała i odgłosy nieartykułowane. Bardzo ważne jest też nauczenie dziecka z zespołem Aspergera obserwacji innych dzieci, by wiedziało, co może zrobić w danej sytuacji. Dobrze jest pokazywać mu przykłady wyrażania emocji. Pomocne są zabawy polegające na współpracy oraz zachęcanie do podejmowania znajomości i przyjaźni. W trakcie przerwy dziecko powinno mieć zorganizowaną aktywność. Ważna jest też nauka koncepcji czasu i uprzedzania o nadchodzącym końcu konkretnego zadania.

Zespół Aspergera – terapia behawioralna

Terapia behawioralna to niezwykle efektywna forma terapii skierowana do dzieci z zespołem Aspergera i autyzmem. Oznacza oddziaływanie zorientowane na nauczenie nowych akceptowanych społecznie zachowań. Twórcy metody twierdzą, że część zachowań ma przyczyny biologiczne, jednak większości z nich można się po prostu nauczyć. Osoby z zaburzeniami rozwoju przechodzą ten proces inaczej niż ci, którzy znajdują się w tzw. normie rozwojowej. Terapia behawioralna rozpoczyna się od uczenia podstaw, a więc prawidłowej komunikacji i czynności samoobsługowych. Dziecko dowiaduje się, w jaki sposób nawiązać i utrzymać kontakt wzrokowy, a także jak wykonywać proste polecenia wyrażone słownie. Po zajęciach powinno potrafić jeść w prawidłowy sposób, a także przynosić i wskazywać konkretne przedmioty. Bardzo ważnym aspektem terapii behawioralnej w zespole Aspergera jest rozwój zachowań mających na celu integrowanie się z rówieśnikami. Dziecko uczy się, w jaki sposób zdobywać przyjaciół i jak się z nimi komunikować, zarówno werbalnie, jak i niewerbalnie.

Jaki jest stan psychiczny dzisiejszych nastolatków? Przekonacie się oglądając film:

Zobacz film: Czy dzisiejsze nastolatki są słabe psychicznie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

  1. Terapia behawioralna w prostych słowach
  2. Zespół Aspergera jest jednym z całościowych zaburzeń rozwojowych ze spektrum autyzmu
  3. Terapia dzieci z autyzmem i Zespołem Aspergera
  4. Zespół Aspergera
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
14
6
Polecamy
Jak objawia się spektrum autyzmu?
Jak sprawdzić, czy dziecko może cierpieć na autyzm?
Jak objawia się spektrum autyzmu? Jak sprawdzić, czy dziecko może cierpieć na autyzm? TVN zdrowie
Terapia dzieci – zasady i metody
Terapia dzieci – zasady i metody Dzień Dobry TVN
Jak przebiega i dla kogo jest skierowana integracja sensoryczna?
Jak przebiega i dla kogo jest skierowana integracja sensoryczna? TVN zdrowie
Terapia grupowa – na czym polega i jaka jest jej skuteczność?
Terapia grupowa – na czym polega i jaka jest jej skuteczność? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła