Polub nas na Facebooku
Czytasz: Tabletki na rzucenie palenia – jak pozbyć się uzależnienia od tytoniu?
menu
Polub nas na Facebooku

Tabletki na rzucenie palenia – jak pozbyć się uzależnienia od tytoniu?

Tabletki, gumy z nikotyną.

Fot. Fahroni / Getty Images

Czasami w pozbyciu się nałogu nie wystarcza silna motywacja. Tabletki na rzucenie palenia wykorzystywane są przez osoby uzależnione od tytoniu. Niekiedy dzięki sięgnięciu po środki farmakologiczne udaje się raz na zawsze rzucić palenie.

Istnieje wiele produktów wykorzystywanych w walce z nałogiem nikotynowym, o różnym mechanizmie działania. Często u lekarza lub w aptece pada pytanie, jakie tabletki na rzucenie palenia są najlepsze. Tabletki na rzucenie palenia są dobierane indywidualnie, ponieważ lekarz bierze pod uwagę motywację pacjenta oraz choroby współistniejące.

Dlaczego warto rzucić palenie? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Dlaczego warto rzucić palenie papierosów. Źródło: 36,6

Dobre tabletki na rzucenie palenia – nikotynowa terapia zastępcza

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tabletek do przyjmowania doustnego w walce z uzależnieniem od tytoniu. Leki można podzielić na te z zawartością nikotyny oraz bez niej.

Nikotynowa terapia zastępcza opiera się na przyjmowaniu preparatów, które zawierają nikotynę. Ma dwa główne założenia. Po pierwsze tabletki na rzucenie palenia przyjmowane są jako substytut papierosa – nikotyna, która jest w nich zawarta, podawana jest w coraz mniejszym stężeniu, co ma na celu odzwyczajenie osoby uzależnionej od tytoniu. Drugi mechanizm to redukcja substancji szkodliwych, które są wdychane do płuc podczas palenia wraz z dymem tytoniowym. Nikotyna sama w sobie nie jest szkodliwa dla zdrowia, podawana więc w tabletkach bez dodatkowych zanieczyszczeń redukuje ryzyko chorób związanych z układem oddechowym. Nikotynowa terapia zastępcza możliwa jest nie tylko w postaci tabletek podjęzykowych, ale i plastrów, inhalatorów oraz gum tytoniowych.

Środki dostępne są w aptekach bez recepty, mogą być włączone do leczenia bez wizyty u lekarza. Tabletki na rzucenie palenia zażywa się, gdy pojawi się chęć na zapalenie papierosa. Skuteczność leków ocenia się na wysoką, działanie powinno być widoczne po około 6 tygodniach od rozpoczęcia leczenia. Jeśli zażywanie tabletek spadnie do 1–2 dziennie, leczenie można zakończyć. Ten typ tabletek na rzucenie palenia można stosować maksymalnie 9 miesięcy. Terapia nie powoduje przyrostu masy ciała tak jak w przypadku innych leków. Atutem jest na pewno mniejszy potencjał uzależniający nikotyny zawartej w tabletkach niż w papierosach.

Polecamy: Sposoby na zaspokojenie głodu nikotynowego

Skuteczne tabletki na rzucenie palenia – cytyzyna

Tabletki na rzucenie palenia bez nikotyny zawierają substancję o nazwie cytyzyna. Cytyzyna to lek pobudzający autonomiczny układ nerwowy w podobny sposób jak nikotyna. Chemicznie jest alkaloidem. Dzięki blokowaniu receptorów dla nikotyny w mózgu redukuje głód nikotynowy i zmniejsza uczucie przyjemności podczas palenia.

Tabletki na rzucenie palenia zawierające cytyzynę zaczyna się przyjmować około 5 dni przed zamierzonym odstawieniem papierosów. Lek przyjmuje się zgodnie z dawkowaniem podanym na ulotce przez około 30 dni, zmniejszając stopniowo dzienne dawki. Terapia pozwala na definitywne wyleczenie w ciągu około 6 miesięcy od rozpoczęcia przyjmowania leków. Tabletki zawierające cytyzynę są, podobnie jak te z nikotyną, dostępne w aptekach bez recepty. Cytyzyna występuje również w postaci doustnych kapsułek.

Plastry czy tabletki na rzucenie palenia?

Nawet najskuteczniejsze tabletki na rzucenie palenia mogą okazać się niewygodne w użyciu. W walce z nałogiem stosować można leki w innych postaciach. Oprócz tabletek mogą to być m.in. leki w formie plastrów. Dobór postaci przyjmowanej substancji leczniczej w dużej mierze zależy od preferencji pacjenta, ale także od sugestii lekarza. Plastry są bardziej odpowiednie dla osób palących regularnie przez cały dzień.

Zalety stosowania plastrów antynikotynowych obejmują zmniejszoną konieczność kontrolowania przyjmowania leku – plaster przykleja się na czystą skórę raz dziennie rano w niewidocznym miejscu. Jest wygodny, nie czuje się go na skórze. O regularne przyjmowanie tabletek na rzucenie palenia jest trudniej, ponieważ trzeba je zażywać zazwyczaj za każdym razem, gdy chcemy sięgnąć po papierosa, w przypadku plastrów nie istnieje taka konieczność.

Do wad plastrów antynikotynowych należy możliwość powstawania odczynów alergicznych na skórze. Plastry mogą ją podrażniać, powodować świąd oraz pieczenie z zaczerwienieniem, trzeba więc pamiętać o aplikowaniu ich codziennie w różnych miejscach ciała. W trakcie terapii plastrami, w przeciwieństwie do tej z tabletkami, trzeba definitywnie zrezygnować z palenia papierosów.

Naturalne leczenie – ziołowe tabletki na rzucenie palenia

Kiedy wyżej wymienione środki zawodzą, warto sięgnąć po suplementy diety zawierające substancje ziołowe. Minusem bezsprzecznie jest to, że nie mają potwierdzonej naukowo skuteczności i nie do końca poznany jest ich mechanizm. Ziołowe tabletki na rzucenie palenia skuteczne są tylko przy lekkim uzależnieniu od nikotyny.

Tabletki na rzucenie palenia zawierające sproszkowany korzeń kudzu zmniejszają chęć sięgnięcia po papierosa. Oddziałują na ośrodki odczuwania przyjemności w mózgu. Preparat zmniejsza skutki uboczne stosowania używek. Przyjmuje się zazwyczaj 1 tabletkę dziennie.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
2
Polecamy
Cytyzyna.
Charakterystyka, działanie i zastosowanie w walce z nałogiem nikotynowym
Cytyzyna. Charakterystyka, działanie i zastosowanie w walce z nałogiem nikotynowym TVN zdrowie
Sposoby na rzucenie palenia – metody naturalne i farmakologiczne 
Sposoby na rzucenie palenia – metody naturalne i farmakologiczne  TVN zdrowie
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Dzień bez papierosa 2019:
światowy dzień bez tytoniu dobrą okazją do rzucenia palenia
Dzień bez papierosa 2019: światowy dzień bez tytoniu dobrą okazją do rzucenia palenia Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby