Polub nas na Facebooku
Czytasz: Swędzenie skóry głowy – przyczyny, leczenie domowymi sposobami
menu
Polub nas na Facebooku

Swędzenie skóry głowy – przyczyny, leczenie domowymi sposobami

Kobieta, którą swędzi skóra głowy

Fot: LarsZahnerPhotography / gettyimages.com

Swędzenie skóry głowy to powszechna dolegliwość, która w równym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn. Jej przyczyny są bardzo różne – od chorób skóry, po niewłaściwą pielęgnację. Prawidłowa diagnoza umożliwia skuteczne leczenie. Ze świądem skóry głowy często można walczyć domowymi sposobami.

Niezależnie od przyczyny świąd skóry głowy jest wstydliwą i uciążliwą przypadłością, która może mieć poważne konsekwencje. Drapanie się przynosi chwilową ulgę, ale prowadzi do pogorszenia stanu skóry, która uszkodzona ulega wtórnym zakażeniom bakteryjnym. Może to wpływać niekorzystnie na kondycję włosów, a nawet ich wypadanie. Uporczywe swędzenie skóry głowy często utrudnia codzienne funkcjonowanie, np. powoduje bezsenność, a w konsekwencji drażliwość i spadek efektywności w ciągu dnia. Dlatego problemu swędzącej skóry głowy nie wolno bagatelizować. Należy skorzystać z pomocy dermatologa i ustalić przyczynę dolegliwości.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Swędząca skóra głowy a choroby

Istnieje wiele możliwych odpowiedzi na pytanie, dlaczego swędzi skóra głowy. Jedną z częstych przyczyn są choroby skórne:

  • łojotokowe zapalenie skóry – dermatoza o zróżnicowanej etiologii (wywołana np. nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, stresem), która objawia się głównie łuszczeniem skóry (na głowie – łupieżem),
  • infekcje grzybicze (np. grzybica strzygąca, drobnozarodnikowa) – choroby zakaźne, objawiające się powstawaniem na skórze głowy zapalnych, często ropnych wykwitów, w obrębie których wypadają włosy,
  • łuszczyca – choroba autoimmunologiczna manifestująca się m.in. pojawianiem się na owłosionej skórze głowy zaczerwienionych zmian, pokrytych naskórkiem łuszczącym się w wyniku nadprodukcji nowych komórek,
  • łysienie bliznowaciejące – choroba powodująca utratę mieszków włosowych, w miejscu, w których pojawia się bliznowata tkanka,
  • zapalenie mieszków włosowych – ropne zmiany zapalne spowodowane zakażeniem bakteriami, najczęściej gronkowca złocistego lub paciorkowca ropnego,
  • atopowe zapalenie skóry – zmiany o podłożu alergicznym, objawiające się zaczerwienieniem i suchością skóry, skłonnością do łuszczenia się i do nawrotowych zakażeń bakteryjnych,
  • choroby pasożytnicze – dolegliwości powodujące najczęściej swędzenie skóry głowy u dzieci, ponieważ to w szkołach czy w przedszkolach najłatwiej jest zarazić się np. wszawicą, w wyniku której na skórze powstają ogniskowe stany zapalne.

Łuszcząca się, sucha, swędząca skóra głowy i wypadanie włosów to często objawy poważnych schorzeń wewnętrznych. Należą do nich m.in.:

  • neuropatie spowodowane np. cukrzycą, półpaścem, ospą wietrzną,
  • zapalenie wątroby,
  • choroby nowotworowe.

Świąd skóry głowy często pojawia się także jako objaw napięcia emocjonalnego, spowodowanego np. przewlekłym stresem, zaburzeniami nerwicowymi.

Zewnętrzne przyczyny swędzenia skóry głowy

Świąd skóry głowy może być spowodowany jej przesuszeniem, którego przyczyny bywają banalne – nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych lub z centralnym ogrzewaniem, częste stosowanie suszarki do włosów. Swędząca skóra głowy i łupież czy krostki to nierzadko reakcja na drażniące działanie preparatów do pielęgnacji włosów (często po prostu niedokładnie spłukanych), farb koloryzujących, środków wykorzystanych do prania nakrycia głowy czy pościeli. Swędzenie może być także odpowiedzią alergiczną wynikającą z nietolerancji niektórych pokarmów lub uczulenia na składniki wyrobów kosmetycznych.

Zobacz film: Farby do włosów a uczulenie. Źródło:

Świąd skóry głowy – leczenie

W przypadku dermatozy lub schorzeń ogólnoustrojowych podstawową metodą walki ze swędzeniem skóry głowy jest leczenie choroby zasadniczej, o sposobie którego powinien zadecydować specjalista. Aby złagodzić uciążliwą dolegliwość, warto – w porozumieniu z lekarzem – zastosować miejscowo środki zmniejszające podrażnienie. Są to maści, płyny czy spraye, np. zawierające mentol. Pomocne przy świądzie skóry są także preparaty przeciwhistaminowe.

Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy

Swędzenie skóry głowy po farbowaniu włosów lub na skutek przesuszenia w okresie grzewczym to przypadki, w których bezpieczne i skuteczne są domowe sposoby. Przede wszystkim należy ustalić i wyeliminować przyczynę uciążliwej dolegliwości.

Rozwiązaniem problemu może być nawilżanie powietrza, unikanie suszenia włosów ciepłym strumieniem suszarki, zmiana proszku do prania. Bardzo często najlepszym lekarstwem dla swędzącej skóry głowy jest szampon o łagodnej formule, czyli taki, który ma możliwie najmniej złożony skład chemiczny, a w szczególności nie zawiera substancji o działaniu drażniącym. Niektóre źródła jako głównego winowajcę świądu skóry głowy wskazują syntetyczny związek o nazwie Sodium Lauryl Sulfate (SLS), obecny w większości szamponów, płynów do kąpieli. Wybierając szampon do swędzącej skóry głowy, warto zajrzeć na półkę z kosmetykami dla niemowląt. Objawowo na swędzącą skórę głowy zastosować można:

  • olejki, np. eukaliptusowy, z drzewa herbacianego, arganowy,
  • napary z ziół, np. kozieradki, szałwii

Zobacz film: Nie traktuj łuszczycy powierzchownie. Źródło: Dzień Dobry TVN.





Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
197
52
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?