Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sprawdzone sposoby na elektryzujące się włosy. Przyczyny, pielęgnacja, kosmetyki
menu
Polub nas na Facebooku

Sprawdzone sposoby na elektryzujące się włosy. Przyczyny, pielęgnacja, kosmetyki

Damsie elektruzujace się włosy blond

Fot: Voyagerix / fotolia.com

Elektryzujące się włosy to problem, który najczęściej pojawia się podczas chłodnych miesięcy, chociaż może dotknąć Cię również o innych porach roku. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje i co zrobić, żeby włosy się nie elektryzowały.

Elektryzowanie się włosów pojawia się często podczas wkładania swetra lub wełnianego szalika i zdejmowania z głowy czapki. Często towarzyszy mu charakterystyczne strzelanie. Z problemem tym najczęściej borykają się osoby, których włosy są suche, cienkie i łamliwe. Aby uporać się z niesforną fryzurą, przede wszystkim należy więc zadbać o optymalne odżywienie i nawilżenie włosów. Odpowiednia pielęgnacja to najlepszy sposób na elektryzujące się włosy.

Elektryzowanie się włosów – przyczyny

Aby w pełni zrozumieć, dlaczego włosy się elektryzują, niezbędna jest niewielka powtórka z fizyki. Włosy naładowane są dwoma typami jonów – dodatnimi i ujemnymi. Jeżeli stosunek między nimi nie będzie optymalny i na głowie zaczną dominować jony dodatnie, wtedy odczuwa się, że włosy się elektryzują. Dlaczego? Jony dodatnie, napotykając inne jony o takim samym ładunku (znajdujące się na tkaninach lub pyłkach kurzu), odpychają się od siebie nawzajem. Efekt? Uniesione, elektryzujące włosy.

Dlaczego włosy się elektryzują?

Istnieje kilka powodów, które sprawiają, że we włosy wnika duża ilość jonów dodatnich. Do najczęstszych z nich należą:

  • Duża wilgotność lub suchość powietrza;
  • Nieodpowiednia pielęgnacja włosów;
  • Odwodnienie włosów;
  • Nieodpowiednie suszenie i czesanie włosów;
  • Ubrania i nakrycia głowy wykonane ze sztucznych materiałów.

Zdecydowaną większość tych czynników można zmienić i poprawić. Przedstawiamy sprawdzone, drogeryjne i domowe sposoby na elektryzujące się włosy.

Nawilżenie na elektryzujące się włosy

Regularne i odpowiednie nawilżanie to klucz w pielęgnacji włosów elektryzujących się. Odpowiednio nawodnione kosmyki stają się cięższe i, nawet podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych, odporne na uciążliwe elektryzowanie.

Stosunkowo rzadko spotkać można typowe preparaty na elektryzujące się włosy. Jednak nie oznacza to, że producenci nie potrafią opracować skutecznych środków. Najlepsze kosmetyki przeciw elektryzowaniu się włosów, to po prostu silnie nawilżające maski i odżywki. W drogerii należy szukać tych preparatów, które oparte są na naturalnych składnikach, takich jak oleje roślinne, woski czy masła (np. z shea lub awokado). Najlepsza nawilżająca odżywka na elektryzujące się włosy powinna być pozbawiona sylikonów, które mogą powodować zaostrzanie się problemu.

Do pielęgnacji można włączyć również specjalistyczny spray na elektryzujące się włosy – pozwoli on szybko zapanować nad fryzurą w nagłych wypadkach.

Co na elektryzujące się włosy? Domowe SPA

Aby dogłębnie odżywić, nawilżyć i dociążyć swoje włosy, do swojej pielęgnacji należy włączyć olejowanie, stanowiące doskonały sposób na elektryzujące włosy. Zabieg olejowania polega na wmasowaniu wybranego olejku roślinnego (kokosowego, rycynowego, słonecznikowego, oliwy z oliwek) w skórę głowy oraz we włosy na całej ich długości. Po godzinie olej należy spłukać, myjąc włosy tak, jak zazwyczaj. Zabieg olejowania można powtarzać nawet 2-3 razy w tygodniu. Korzystać można z różnych olejków roślinnych (najłatwiej będzie zacząć od tego, którego używa się w kuchni) – można również mieszać ze sobą różne ich rodzaje.

Sposoby na elektryzujące się włosy – odpowiednie nawyki

Aby poprawić kondycję włosów, najlepiej zrezygnować z suszenia ich gorącym strumieniem suszarki! Zabieg ten odpowiada często za elektryzujące się włosy. Włosy należy suszyć chłodnym lub letnim strumieniem powietrza. Jeżeli Twoja suszarka jest wyposażona w funkcję jonizacji, koniecznie z niej korzystaj!

Na elektryzowanie się włosów bardzo duży wpływ ma również to, jak (i czym) są czesane. Wymień wszystkie plastikowe szczotki i grzebienie na drewniane lub wykonane z naturalnego włosia, a częstotliwość ich używania ogranicz do minimum – Twoje włosy nie lubią zbyt intensywnego i częstego czesania. Jeżeli chcesz, możesz wyposażyć się również w specjalną szczotkę elektryczną do prostowania włosów, która pozwala naładować kosmyki jonami ujemnymi.

Zobacz film: Farby do włosów a uczulenie

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
1
Polecamy
Botoks na włosy.
Sposób na zniszczone włosy
Botoks na włosy. Sposób na zniszczone włosy Dzień Dobry TVN
Elektryzujące się włosy - przyczyny i domowe sposoby na elektryzujące się włosy
Elektryzujące się włosy - przyczyny i domowe sposoby na elektryzujące się włosy Dzień Dobry TVN
Włosy przetłuszczające się.
Przyczyny, odpowiednie kosmetyki, sposoby domowej pielęgnacji
Włosy przetłuszczające się. Przyczyny, odpowiednie kosmetyki, sposoby domowej pielęgnacji TVN zdrowie
Jak dbać o włosy niskoporowate - czego używać?
Pielęgnacja włosów o niskiej porowatości
Jak dbać o włosy niskoporowate - czego używać? Pielęgnacja włosów o niskiej porowatości TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?