Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sposoby na leczenie bólu przy zginaniu ręki (tzw. łokieć golfisty)
menu
Polub nas na Facebooku

Sposoby na leczenie bólu przy zginaniu ręki (tzw. łokieć golfisty)

NAN

Fot: Photographee.eu / stock.adobe.com

Łokieć golfisty to zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej (łac. epicondylitis medialis humeri). Najczęściej jest ono spowodowane entezopatią mięśnia zginacza łokciowego nadgarstka.

Entezopatia to choroba zwyrodnieniowa dotycząca ścięgien mięśni, szczególnie w okolicy ich przyczepu do tkanki kostnej. Najczęściej na łokieć golfisty chorują osoby po 45. roku życia. Uskarżają się na dokuczliwy ból, który zaczyna się w łokciu, następnie przenosi się do palców, a także podczas pronacji (rotacji w stronę wewnętrzną) przedramienia i zginania nadgarstka. 

Zobacz także: Łokieć tenisisty – objawy, leczenie i ćwiczenia

Zdarzają się przypadki, w których ból nasila się przy ściskaniu czyjejś dłoni na powitanie.

Przyczyny łokcia golfisty

Łokieć golfisty wziął swoją nazwę od techniki, jaka jest stosowana przez golfistów przy uderzaniu piłeczki - wiąże się ona z dużym obciążeniem wspomnianego ścięgna. Ból jest spowodowany powtarzającymi się ruchami ręki, które prowadzą do mikrourazów w okolicach przyczepów mięśniowych do kości. Poza tym regularnie naruszane są przyśrodkowe okolice wspólnego przyczepu zginaczy oraz dochodzi do ponawiającego się wymuszonego koślawienia łokcia wraz z powtarzalnym naciągnięciem zginaczy przedramienia.

Te wszystkie czynniki sprawiają, że szczególnie narażeni na ten ból są nie tylko golfiści, ale też sportowcy uprawiający dyscypliny ściśle rzutowe (rzut dyskiem, oszczepem itd.), te, w których rzut odgrywa ważną rolę - tenis, badminton, squash itd., oraz wymagające dużego wysiłku manualnego - wioślarstwo, łucznictwo, narciarstwo wodne itp.

Na łokieć golfisty są także narażeni ludzie wykonujący prace obciążające staw łokciowy, np. szlifierzy, stolarze, krawcowe, mechanicy samochodowi, stomatolodzy czy też osoby pracujące przy komputerze. 

Ból może również wystąpić u osób, które na co dzień nie nadwerężają łokcia, a jednorazowo zabierają się za wymagające prace domowe, takie jak ścieranie podłóg, przesuwanie mebli, malowanie czy prace w ogródku.

Objawy łokcia golfisty

Łokieć golfisty objawia się bólem w okolicy nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, który czasami promieniuje w dół ramienia podczas chwytania przedmiotów (dochodzi do tego też osłabiona siła chwytu) i dołokciowego zginania nadgarstka. 

Innymi ruchami powodującymi ból są czynności, które wykonujemy codziennie, np. wspomniane przywitanie się uściskiem dłoni, zaciskanie dłoni w pięść, przekręcanie gałki w drzwiach, dźwiganie zakupów czy pchanie wózka.

Innymi objawami łokcia golfisty są: sztywność, drętwienie i mrowienie ręki podczas promieniowania bólu do jednego lub większej liczby palców (najczęściej są to palce serdeczny i mały).

Łokieć golfisty - leczenie

Do niedawna w celu wyleczenia łokcia golfisty stosowało się fizjoterapię i leczenie farmakologiczne, które miało na celu zwalczenie samych objawów schorzenia - złagodzenie bólu, eliminację obrzęku i stanu zapalnego oraz w rezultacie odzyskanie pełnej sprawności ręki.

Obecnie jednak specjaliści przestają skupiać się tylko na leczeniu objawowym i coraz bardziej koncentrują się na leczeniu przyczyn urazu.

Zaleca się ograniczyć czynności, które doprowadziły do bólu - nie oznacza to całkowitej rezygnacji np. z uprawiania sportu, jednak należy to robić w taki sposób, by chronić chorą kończynę górną poprzez zmniejszenie jej obciążania. Zdarzają się przypadki łokcia golfisty spowodowane nieprawidłowym wykonywaniem danych czynności - należy wtedy wyeliminować patologiczne wzorce, które doprowadziły do schorzenia.

Mimo leczenia przyczynowego osobie uskarżającej się na ból często podaje się także NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które łagodzą ból i zmniejszają stan zapalny.

Do odciążenia kończyny stosuje się ortezy, które zmniejszają przenoszenie obciążeń na przyczepy mięśni poprzez uniemożliwienie ich pełnego rozciągnięcia.

Te ortezy powinny być noszone tylko w czasie kinezyterapii lub czynności obciążających obolałą rękę w pracy lub w trakcie uprawiania sportu.

Ortezę powinno się odkładać w stanie spoczynku lub przy wykonywaniu lekkich, codziennych czynności. Rzadziej do odciążenia ręki stosuje się gips lub szyny ze względu na negatywne rezultaty całkowitego unieruchomienia łokcia, takie jak usztywnienie ręki lub zaniki mięśniowe.

Innymi sposobami leczenia nieoperacyjnego łokcia golfisty są zastrzyki z kortykosteroidów, które zmniejszają dolegliwości we wczesnym stadium rozwoju choroby. Nie powinny być one jednak powtarzane, gdyż osłabiają uszkodzone tkanki i opóźniają proces ich gojenia. Do pozostałych sposobów leczenia należą: wstrzykiwanie czynniku wzrostu w celu zapobiegania degeneracji tkanek objętych stanem zapalnym oraz fizjoterapia.

Zobacz także: Ból łokcia przy prostowaniu i zginaniu – jakie są jego najczęstsze przyczyny?

Jeżeli leczenie nieoperacyjne nie przyniosło spodziewanych efektów, konieczne może być przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, mającego na celu identyfikację i usunięcie zmian zapalnych oraz zminimalizowanie uszkodzeń zdrowych tkanek.

Po leczeniu operacyjnym istnieje duże prawdopodobieństwo powrotu osoby do pełnej sprawności - dzieje się tak w 75-95% przypadków. Dolegliwości znikają całkowicie lub częściowo, jednak zdarzają się też osoby, które nie są w stanie wrócić do swojej aktywności w takim samym stopniu jak przed schorzeniem.

Zobacz film: Jakie są różnice między łokciem tenisisty a łokciem golfisty? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
63
15
Polecamy
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny TVN zdrowie
Ból łokcia przy prostowaniu i zginaniu – jakie są jego najczęstsze przyczyny?
Ból łokcia przy prostowaniu i zginaniu – jakie są jego najczęstsze przyczyny? TVN zdrowie
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje.
Jak leczyć bóle fantomowe?
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje. Jak leczyć bóle fantomowe? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?