Polub nas na Facebooku
Czytasz: Skurcze żołądka - o czym mogą świadczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Skurcze żołądka - o czym mogą świadczyć?

NAN

Fot: Piotr Marcinski / stock.adobe.com

Bolesne skurcze żołądka pojawiają się na przykład po zbyt obfitym i ciężkostrawnym posiłku. W niektórych przypadkach, zwłaszcza jeżeli utrzymują się przez dłuższy czas, mogą być objawem poważniejszej choroby.

Skurcze żołądka są niezbędne w celu przesuwania pokarmu do dalszych odcinków przewodu pokarmowego. Nazywamy je perystaltyką przewodu pokarmowego i w warunkach prawidłowych są one zupełnie nieodczuwalne dla zdrowego człowieka. W stanach chorobowych (zapaleniach czy chorobach nowotworowych) mogą natomiast występować silne skurcze mięśniówki przewodu pokarmowego (które nie mają nic wspólnego z perystaltyką), co odczuwamy jako silne dolegliwości bólowe.

Skurcze żołądka w ciąży - powód do zmartwienia?

Odczuwalne skurcze żołądka w ciąży nie muszą być związane ze stanem chorobowym. Przyczyną może być zmieniający się smak i gust żywieniowy.

Kobiety w ciąży często wprowadzają zmiany w jadłospisie i odczuwają wzmożony apetyt. Kolejnym powodem kłopotów z żołądkiem jest powiększająca się macica, która naciska na narządy wewnętrzne, powodując odczuwalny i utrzymujący się dyskomfort, a niekiedy skurcze i ból.

Bolesne skurcze żołądka - przyczyny

Bolesne dolegliwości związane ze skurczami żołądka przybierają zazwyczaj postać nieprzyjemnego uczucia w okolicach dołka poniżej mostka. Objawiają się wrażeniem gniecenia, pieczenia lub kłucia. Znacznie częściej ból ma charakter ostry, chociaż zdarzają się skurcze żołądka o charakterze przewlekłym. Przyczyn o podłożu chorobowym może być wiele. Najczęściej dolegliwości wiążą się z:

 • zapaleniem błony śluzowej żołądka i dwunastnicy wywołanej bakterią Helicobacter pylori (zapalenie może przebiegać bezobjawowo, ale często towarzyszą mu bóle i skurcze brzucha w połączeniu z wymiotami);
 • chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy (dolegliwości bólowe odczuwane są zwłaszcza na czczo, ale choroba ma groźne powikłania związane np. z możliwością wystąpienia krwawienia do światła przewodu pokarmowego);
 • chorobą refluksową przełyku (bardzo charakterystyczne objawy związane ze zgagą);
 • niedrożnością przewodu pokarmowego (bardzo silnym skurczom żołądka mogą towarzyszyć wymioty);
 • chorobą trzustki;
 • rakiem żołądka (ten typ nowotworu daje bardzo późne objawy, ale wczesne są podobne do problemów z niestrawnością czy zgagą, w niektórych przypadkach bóle mogą być też charakterystyczne dla niedrożności przewodu pokarmowego).

Przyczyn stanów chorobowych objawiających się bolesnymi skurczami żołądka może być wiele, ale są to głównie problemy z przewodem pokarmowym. Ze względu na wspólne unerwienie, takie objawy może powodować również zapalenie narządów rodnych, miesiączka, ciąża, silny stres (ucisk w dołku podsercowym), bóle brzucha bez określonej przyczyny czy ostry zawał mięśnia sercowego (jest to stan zagrażający życiu, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarza).

Skurcze żołądka po jedzeniu

Mniej groźne w konsekwencjach, ale równie uciążliwe bóle, objawiające się skurczami żołądka, możemy odczuwać po zjedzeniu ciężkostrawnych, smażonych i tłustych potraw, również grzybów. Odczuwalne skurcze żołądka po posiłku często związane są z zaburzeniami prawidłowego trawienia pokarmów, czyli niestrawnością (tzw. dyspepsja), której objawami w pierwszej kolejności są dokuczliwe bóle i pieczenie w nadbrzuszu, zgaga, wczesne uczucie sytości oraz uczucie pełności po posiłku.

Następstwem przejedzenia bądź problemów z trawieniem mogą być wymioty, które są niczym innym jak nagłymi skurczami żołądka, w których efekcie treść żołądka wydalana jest na zewnątrz.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6

Skurcze żołądka - co pomaga w ich leczeniu?

Postępowanie w przypadku skurczów żołądka powinniśmy uzależnić od ich przyczyny. Z objawami niestrawności często możemy poradzić sobie domowymi sposobami (napar z mięty, czarna herbata, jogurty z kulturami bakterii, które poprawiają perystaltykę jelit).

Jeśli podejrzewamy podłoże chorobowe, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Leczenie farmakologiczne przynosi efekty przy dolegliwościach związanych z refluksem i przy zapaleniach żołądka. Skuteczne jest wtedy stosowanie leków hamujących wydzielanie soku trawiennego. Należy mieć na uwadze tzw. objawy alarmujące (wymagające często pilnej konsultacji z lekarzem) powiązane z:

 • niedrożnością przewodu pokarmowego (ostry ból żołądka, niemożność wypróżnienia się),
 • krwawieniem przewodu pokarmowego (wymioty "fusowatą" treścią),
 • częstą obecnością krwi w stolcu (podejrzenie chorób jelita grubego, w tym nowotworu),
 • wyczuwalnymi guzami w brzuchu,
 • przewlekłymi bólami brzucha (zwłaszcza w nocy), które są w stanie wybudzić nas ze snu.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
93
35
Polecamy
Choroby żołądka – co zrobić kiedy pojawi się ból w jamie brzusznej?
Choroby żołądka – co zrobić kiedy pojawi się ból w jamie brzusznej? TVN zdrowie
Ból żołądka w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie pomóc?
Ból żołądka w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie pomóc? TVN zdrowie
Co to są choroby intymne i skąd się biorą?
Co to są choroby intymne i skąd się biorą? Dzień Dobry TVN
Czy opuchnięte wargi sromowe są powodem do niepokoju?
Czy opuchnięte wargi sromowe są powodem do niepokoju? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?