Polub nas na Facebooku
Czytasz: Skaza białkowa u niemowląt: objawy, leczenie, dieta i pielęgnacja skóry przy alergii pokarmowej
menu
Polub nas na Facebooku

Skaza białkowa u niemowląt: objawy, leczenie, dieta i pielęgnacja skóry przy alergii pokarmowej

NAN

Fot: Alexandr Vasilyev / stock.adobe.com

Skaza białkowa jest alergią pokarmową na mleko krowie i jego przetwory. Najczęściej dotyka ona dzieci w wieku niemowlęcym i zwykle mija samoistne po drugim roku życia. Najczęstszymi objawami tej alergii pokarmowej są: wysypka, kolka niemowlęca oraz refluks żołądkowo-przełykowy. Jej leczenie opiera się na diecie eliminacyjnej i pielęgnacji skóry.

W środowisku lekarskim termin skazy białkowej funkcjonuje w odniesieniu do tendencji w genetycznym przekazywaniu alergii pokarmowych. Natomiast potocznie określenie to utożsamiane jest z alergią na białko mleka krowiego. Dotyka ona dzieci poniżej pierwszego roku życia, u których występują zaburzenia ze strony układu pokarmowego w zakresie trawienia białka.

Zobacz film: Skaza białkowa u dzieci. Źródło: 36,6

Objawy skazy białkowej u niemowląt

Skaza białkowa jest alergią pokarmową, która pojawia się już u noworodków. Jej przyczyny nie są do końca poznane, ale bardzo duży wpływ na jej wystąpienie mają czynniki genetyczne. Niekiedy, ze względu na podobieństwo objawów, skaza białkowa bywa mylona z atopowym zapaleniem skóry. Najbardziej charakterystycznym symptomem tej dolegliwości jest wysypka, która zwykle pojawia się na: rękach, nogach, twarzy, szyi i tułowiu dziecka. Może ona przyjmować postać bardzo zróżnicowaną począwszy od małych plamek, przez duże wykwity skórne, aż po czerwone, łuszczące się plamy. Niekiedy wysypce towarzyszy uporczywy świąd i pieczenie.

Pierwszym objawem alergii pokarmowej u niemowląt są zaczerwienione plamy na policzkach, które zazwyczaj wiążą się z dyskomfortem dziecka, przejawiającym się częstym pocieraniem. Powszechnym objawem skazy białkowej w wieku niemowlęcym jest również kolka z refluksem żołądkowo-przełykowym. Czynnikami, sprzyjającymi potęgowanie zmian skórnych u noworodków ze skazą białkową, są: atopowe zapalenie skóry oraz podrażnienia, spowodowane niewłaściwym doborem ubranek dla dziecka.

Oprócz wysypki częstymi objawami skazy białkowej są również: krew w kale oraz zaburzenia w rozwoju fizycznym dziecka, polegające przede wszystkim na problemach ze wzrostem. Symptomami towarzyszącymi, pojawiającymi się w bardziej zaawansowanych stadiach rozwoju dolegliwości lub w przypadku zaniedbania leczenia, mogą być: wstrząs anafilaktyczny (stanowi on bezpośrednie zagrożenie życia dziecka), problemy z układem moczowym oraz obniżona odporność organizmu.

Zobacz także: Trądzik niemowlęcy – trądzik a skaza białkowa. Czym smarować zmiany trądzikowe?

Leczenie skazy białkowej - dieta eliminacyjna

Objawy skazy białkowej wywołuje mleko krowie oraz jego przetwory: sery, jogurty, kefir, maślanka i śmietana, masło. Leczenie tej dolegliwości polega przede wszystkim zwalczaniu jej przyczyn i objawów. Najważniejszym elementem jest stosowanie diety eliminacyjnej, polegającej na wykluczeniu z codziennego jadłospisu dziecka alergenów, czyli produktów, które wywołują objawy alergii.

Najlepszym substytutem mleka krowiego dla dziecka w wieku niemowlęcym jest mleko matki, które bardzo rzadko staje się czynnikiem wywołującym objawy uczulenia. Nie zaleca się podawać dziecku mleka koziego i owczego, ponieważ podobnie, jak mleko krowie, zawierają one białka, powodujące alergię pokarmową. Nie zbyt dobrym pomysłem jest również postawienie na mleko sojowe, ponieważ może ono wywołać uczulenie na soję. Matki, które nie mają możliwości podawania dziecku ze skazą białkową pokarmu naturalnego, powinny postawić na hipoalergiczne mleko zastępcze, które zostało stworzone z myślą o niemowlakach, dotkniętych tym schorzeniem. Najlepszą opcją jest postawienie na mieszankę białkową wysoko zhydrolizowaną, którą należy podawać dziecku po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Gdy dziecku zmagającemu się z alergią pokarmową podaje się pokarm naturalny, należy pamiętać, że matka powinna unikać produktów, wywołujących u niego objawy uczulenia. Wobec tego z diety kobiety karmiącej dziecko, dotknięte skazą białkową powinny zniknąć produkty mleczne (mleko, sery, jogurty, masło, margaryna, kefir, maślanka). Należy także ograniczać produkty, zaliczane, obok mleka, do najczęstszych alergenów: gluten, orzechy, kakao, ryby, jajka oraz owoce cytrusowe.

Zobacz film: Nietolerancja laktozy a alergia na białka mleka. Źródło: Wiem co jem

Pielęgnacja skóry dziecka przy skazie białkowej

Charakterystycznym objawem skazy białkowej jest wysypka, której nierzadko towarzyszy świąd, pieczenie i ogólne podrażnienie skóry. Dlatego też oprócz diety bardzo ważnym aspektem w zwalczaniu symptomów skazy białkowej jest stosowanie preparatów łagodzących i nawilżających bardzo suchą skórę. Najlepiej zacząć od kosmetyków do kąpieli dziecka - należy wyeliminować wszelkie szampony i żele zapachowe, które mogą podrażniać skórę niemowlaka. Najlepszą opcją jest postawienie na specjalistyczne preparaty nawilżające wymagającą skórę dziecka. Oprócz tego należy stosować emolienty pod postacią balsamów, kremów i maści.

Zobacz także: Wysypka u niemowlaka - jak wygląda? Wysypka a gorączkowanie

Przy pielęgnacji wymagającej skóry dziecka dotkniętego skazą białkową należy zadbać również o dobór ubranek. Ciuszki wykonane z syntetycznych tkanin mogą nasilić skórne objawy alergii pokarmowej. Najlepiej postawić na odzież z certyfikatem "Bezpieczne dla dziecka". Dobrze sprawdzą się ciuszki wykonane z bawełny i jedwabiu, który ma właściwości hipoalergiczne i wykazuje dużą zdolność do termoregulacji.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
3
Polecamy
Rodzaje i objawy alergii u niemowląt.
Zobacz, jak możesz pomóc swojemu dziecku!
Rodzaje i objawy alergii u niemowląt. Zobacz, jak możesz pomóc swojemu dziecku! Dzień Dobry TVN
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Alergia na białko mleka krowiego u dzieci i dorosłych – objawy, przyczyny i leczenie
Alergia na białko mleka krowiego u dzieci i dorosłych – objawy, przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Alergia i nietolerancja na mleko krowie u dzieci i dorosłych
Alergia i nietolerancja na mleko krowie u dzieci i dorosłych TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie