Polub nas na Facebooku
Czytasz: „Rower daje nam niezależność i wolność, która została zachwiana”. Jakie są korzyści jazdy na rowerze?
menu
Polub nas na Facebooku

„Rower daje nam niezależność i wolność, która została zachwiana”. Jakie są korzyści jazdy na rowerze?

Rowerzysta

Justin Paget/getty images

Kilometry w silnych nogach i ten nieoceniony wiatr we włosach. Rower to obok biegania najprostsza forma ruchu. O korzyściach płynących z jazdy na rowerze porozmawialiśmy z trenerką i instruktorką spinningu Pauliną Niedźwiecką.

Na rower w czasie pandemii

Jeszcze do niedawna o aktywności na świeżym powietrzu mogliśmy tylko pomarzyć. Jednak w trosce o nasze samopoczucie, lasy i parki zostały ponownie otwarte. Od kilku dni możemy znów cieszyć się czasem spędzonym na łonie natury. Coraz więcej osób docenia takie proste formy ruchu jak bieganie, czy jazda na rowerze. Wzmożoną rowerową aktywność zauważyła też Paulina Niedźwiecka, trenerka i instruktorka spinningu.

Chyba nie znam osoby, która nie ma roweru. Nawet jeśli na co dzień ktoś nie korzysta z tego sprzętu to na pewno taki posiada, schowany gdzieś garażu, czy komórce lokatorskiej. Rower to obok biegania najprostsza forma ruchu, dodatkowo dająca niezależność i wolność, która została zachwiana

- mówi Paulina.

Rower lepszy niż komunikacja…

W dobie panującej pandemii rower jest nie tylko zalecany jako forma aktywności ruchowej, ale też jako sposób na bezpieczne przemieszczanie się po mieście. Dojazd do pracy rowerem jest znacznie bezpieczniejszy niż korzystanie z komunikacji miejskiej.

W maseczce na rower

Jak tłumaczy Paulina, dostarczenie tlenu do organizmu jest kluczem każdego wysiłku, a w przypadku formy ruchu, która jest bardziej zaawansowana i trzeba ją wykonać w określonym czasie, oddychanie przez maseczkę jest bardzo trudne.

Plusem tej sytuacji jest to, że od kilku dni mamy otwarty dostęp do lasów, a na terenie lasu noszenie maski nie jest konieczne, można to sobie jakoś zrekompensować

- mówi trenerka. Przypomnijmy, że na noszenie maseczki wpływ ma miejsce, w którym się znajdujemy, a nie wykonywana czynność. Zgodnie z rozporządzeniem rządu maseczkę możemy zdjąć w lesie.

Natomiast poruszając się rowerem po mieście, bulwarach, parkach, maseczka jest elementem obowiązkowym.

Jak prawidłowo oddychać w maseczce? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak prawidłowo oddychać w maseczce? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz też: Apteczka rowerowa – jakie elementy powinna zawierać?

Korzyści płynące z jazdy na rowerze

Każda podjęta aktywność fizyczna wpływa na poprawę naszego nastroju. To świetna forma na odreagowanie stresu, który w ostatnim czasie coraz bardziej nam doskwiera.

Ruch fizyczny, jazda na rowerze sprawia, że czujemy się po prostu dobrze, mamy dużo energii i chęci do działania. Osoby aktywne są dłużej samowystarczalne i niezależne fizycznie, a tego nie da się kupić! Jazda na rowerze to poprawa wydolności, świetna profilaktyka w przypadku chorób układu krążenia jak np. udary. Jazda na rowerze zalecana jest jako rehabilitacja, dla osób z chorobami zwyrodnieniowymi stawów oraz dla osób nadwagą. Jest to naturalny i bezpieczny ruch. A przy okazji efektem ubocznym są lecące w dół kilogramy i obwody

- wyjaśnia Paulina Niedźwiecka.

Kobiety często wzbraniają się przed rowerem, tłumacząc, że nie chcą mieć zbyt mocno rozbudowanych mięśni ud i łydek. Ile w tym prawdy? Czy rzeczywiście, jazda na rowerze może spowodować potężną muskulaturę?

Od jakieś czasu nie odpowiadam na te zaczepki, przepraszam pytania i po prostu pokazuję zdjęcia swoich kolegów, którzy ścigają się na rowerach. Mają nogi lepsze niż niejedna dziewczyna, to daje dużo do myślenia. Jeżeli ktoś woli przykład damski, proszę. Nasza mistrzyni Maja Włoszczowska – kolarka górska, wysoka a przy tym bardzo szczupła osoba. W jeździe na rowerze przeważa wysiłek aerobowy, gdzie dochodzi do spalania tkanki tłuszczowej. Jeżeli zaczną rozwijać się mięśnie to tylko wyjdzie na plus w zmianie sylwetki, pośladki stanął się jędrne, uda i biodra smukłe. W wielkości ud spore znaczenie ma dieta. Jeżeli ktoś ma niepohamowany apetyt, spożywa więcej kalorii niż ma zapotrzebowanie dzienne, to nie może oczekiwać cudu i zwalać winy za to na rower

- tłumaczy nasza ekspertka.

Zobacz też: Dlaczego warto jeździć na rowerze?

Jak wygląda układ mięśniowy? Anatomia, funkcje i urazy układu mięśniowego

Jak zacząć przygodę z rowerem?

Jazda na rowerze to sport dla każdego, wystarczą chęci oraz wygodny strój. Trzeba jedynie wyciągnąć rower z piwnicy, napompować koła i ruszyć przed siebie. Są rzeczy do których nie trzeba specjalnie namawiać, ponieważ rower sam się wybroni. Moment startu, to poczucie wolności oraz prostota samego roweru, sprawiają że chce się więcej. I oczywiście ten nieoceniony wiatr we włosach

-zachęca do podjęcia aktywności trenerka.

Kim jest Paulina Niedźwiecka?

Paulina Niedźwiedzka - Trenerka, Instruktorka fitness oraz Spinning- współpracuje z warszawskimi klubami fitness. Po godzinach realizuje swoje największe pasje związane z górami oraz samotnymi podróżami.

Zobacz film: Korzyści płynące z jazdy na rowerze.

źródło:x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
56
5
Polecamy
Światowy Dzień Roweru.
Jak zacząć trening rowerowy?
Światowy Dzień Roweru. Jak zacząć trening rowerowy? Dzień Dobry TVN
Rowerek stacjonarny – co daje i jak na nim ćwiczyć?
Rowerek stacjonarny – co daje i jak na nim ćwiczyć? Dzień Dobry TVN
15 minut spaceru dziennie wydłuża życie! 
15 minut spaceru dziennie wydłuża życie!  TVN zdrowie
21 minut aktywności wystarczą, aby zachować zdrowie
21 minut aktywności wystarczą, aby zachować zdrowie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Pierwiosnek – najbardziej znane gatunki roślin z rodziny pierwiosnkowatych
Pierwiosnek – najbardziej znane gatunki roślin z rodziny pierwiosnkowatych
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Kaszel suchy czy mokry? Rozpoznanie, leczenie, domowe sposoby na kaszel
Kaszel suchy czy mokry? Rozpoznanie, leczenie, domowe sposoby na kaszel
Dreszcze - nagłe uczucie zimna? Co oznaczają dreszcze bez gorączki?
Dreszcze - nagłe uczucie zimna? Co oznaczają dreszcze bez gorączki?