Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rośnie liczba chorych na odrę w Polsce. Ognisko choroby w Pruszkowie, podejrzenie choroby w woj. lubelskim
menu
Polub nas na Facebooku

Rośnie liczba chorych na odrę w Polsce. Ognisko choroby w Pruszkowie, podejrzenie choroby w woj. lubelskim

Lekarz bada dziewczynkę, która siedzi u mamy na kolanach.

Fot. Adie Bush / Getty Images

Główny Inspektorat Sanitarny podał do wiadomości, że w Polsce rośnie liczba chorych na odrę. W okolicach Warszawy (Pruszkowie, Piastowie i Nadarzynie) zarejestrowano już 18 potwierdzonych przypadków zachorowań.

Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób, a do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, czyli poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Po wniknięciu do komórek nabłonkowych górnych dróg oddechowych i spojówek, wirus odry trafia do okolicznych węzłów chłonnych, gdzie się namnaża. Z węzłów chłonnych bardzo szybko przenika do krwi i zajmuje komórki układu limfatycznego organizmu, a także nabłonek dróg oddechowych chorego. Pierwsze objawy pojawiają się maksymalnie 10 dni po zakażeniu. 

Objawami choroby są gorączka, kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, plamki Koplika poprzedzające pojawienie się właściwej wysypki, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa. Bardzo często występują powikłania po chorobie z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych czy mięśnia sercowego, jako najpoważniejszymi skutkami choroby. 

Odra dotarła do Warszawy

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poinformowała, że liczba zarejestrowanych przypadków zachorowań na odrę wzrosła do 18. Większość chorych pochodzi z Pruszkowa. Z opublikowanych danych wynika, że 12 z tych osób jest już zdrowe. Trzy nadal mają objawy, a dwie wciąż przebywają w szpitalu.

W pruszkowskim ognisku odry znalazła się cała 6-osobowa rodzina. Są również 3 pojedyncze przypadki zachorowań nie potwierdzone i nie powiązane ze sobą, które odnotowano w innych miejscowościach powiatu pruszkowskiego - czytamy na stronie GIS.

Więcej na ten temat przeczytacie na stronie TVN24.pl: Dwa ogniska odry pod Warszawą. Rośnie liczba chorych

Zobaczcie także film, z którego dowiecie się więcej o zarażeniach odrą w Pruszkowie pod Warszawą:

Zobacz film: Dr Paweł Grzesiowski o odrze. Ognisko odry pod Warszawą. Źródło: Dzień Dobry TVN

Obecnie trwają czynności mające na celu zabezpieczenie innych osób, które mogą być narażone na zachorowanie. Jak czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego: 

Trwają czynności Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pruszkowie. Podjęte działania: prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne polegające na zebraniu wywiadów i dotarciu do wszystkich osób z kontaktu z chorymi na odrę; uruchomiono procedury dotyczące pozyskania informacji na temat dzieci, które do tej pory nie były poddane szczepieniom ochronnym i skierowania ich do lekarza w celu bezpłatnego zaszczepienia przeciwko odrze.


Podejrzenie zachorowania na odrę pojawiło się także poza granicami województwa mazowieckiego. W szpitalu przebywa bowiem uczeń liceum we Włodawie w województwie lubelskim z podejrzeniem zachorowania na odrę. Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Włodawie Bożena Niewiarowska-Łobacz powiedziała PAP, że nastolatek pochodzi z Ukrainy i prawdopodobnie nie był szczepiony przeciw odrze.

Więcej: "Szczepionki ofiarą własnej skuteczności. Zapomnieliśmy, jak może wyglądać choroba zakaźna"

Państwowy Zakład Higieny informuje, że w pierwszej połowie 2018 roku (styczeń-sierpień) w Polsce na odrę zachorowało 116 osób, czyli ponad trzykrotnie więcej w porównaniu do ubiegłego roku. Do października 2018 roku liczba zachorowań na odrę wyniosła 128. Przypominamy, że w czerwcu 2018 roku zamknięto Szpitalny Oddział Ratunkowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach właśnie z powodu odry! 27 pracowników szpitala dostało decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o konieczności poddania się kwarantannie z powodu kontaktu z chorymi na odrę.

Warto wiedzieć: Odra zaatakowała także w Europie. Czy Polsce grozi epidemia?

Odra - wirus i objawy

Wirus odry przenoszony jest tylko przez ludzi. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle po 10 dniach od zakażenia, a dzieli się je na objawy zwiastujące i właściwe. Do zwiastujących zaliczane są: wysoka gorączka, suchy kaszel, nieżyt nosa oraz plamki Koplika, które pojawiają się dzień przed wystąpieniem osutki. Właściwym objawem choroby jest wysypka plamisto-grudkowa, najczęściej pojawiająca się stopniowo, zaczynając od głowy, przez tułów do kończyn. Wysypka utrzymuje się średnio 3–7 dni i potem zanika. 

Plamki Koplika lokalizują się na błonie śluzowej policzków, zazwyczaj na wysokości dolnych zębów przedtrzonowych i trzonowych. Są to zmiany niewielkich rozmiarów – osiągają średnio 1–2 mm i mają białe zabarwienie z czerwoną obwódką.

Jak wygląda leczenie odry?

Leczenie odry jest wyłącznie objawowe i polega na zbijaniu gorączki. Choroba jest bardzo niebezpieczna, szczególnie dla niemowląt oraz osób o obniżonej odporności, które nie mogły się zaszczepić i często daje różne powikłania. Wśród tych występujących najczęściej mamy: zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, mózgu i mięśnia sercowego.

Szczepienia ochronne

Eksperci podkreślają, że jedyną skuteczną formą uchronienia się przed odrą jest szczepienie ochronne. Wykonuje się je w dwóch dawkach, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych dla niemowląt mających 13.-14. miesiąc życia (1. dawka) i dzieci w 10. roku życia (2. dawka). Szczepienie jest bezpłatne, refundowane przez NFZ i ma ochronić dziecko przed odrą, świnką i różyczką. Już pierwsza dawka szczepionki z żywymi wirusami (ale osłabionymi) gwarantuje ochronę przed zachorowaniem w 95-98 proc. przypadków. Skuteczność szczepienia po podaniu 2 dawek szczepionki wynosi 98-99 proc. i utrzymuje się do końca życia. 

Więcej na ten temat: Szczepienie MMR - co należy wiedzieć?

Główny Inspektor Sanitarny zaapelował o zaszczepienie dzieci, które nie były dotychczas zaszczepione. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
1
Polecamy
Odra zabija w Europie.
Czy Polsce grozi epidemia?
Odra zabija w Europie. Czy Polsce grozi epidemia? TVN zdrowie
Odra na Ukrainie.
Sytuacja jest najgorsza w całej Europie
Odra na Ukrainie. Sytuacja jest najgorsza w całej Europie TVN zdrowie
Szczepienie na ospę – kiedy jest obowiązkowe?
Czy warto je wykonać?
Szczepienie na ospę – kiedy jest obowiązkowe? Czy warto je wykonać? Dzień Dobry TVN
COVID-19 i grypa:
sporo podobieństw, kilka istotnych różnic
COVID-19 i grypa: sporo podobieństw, kilka istotnych różnic Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby