Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rak sutka u mężczyzn. Jak często występuje i jakie są objawy choroby?
menu
Polub nas na Facebooku

Rak sutka u mężczyzn. Jak często występuje i jakie są objawy choroby?

DjelicS/getty images

Rak piersi (sutka), choć częściej dotyczy kobiet, to w 1% przypadków obejmuje gruczoły sutkowe mężczyzn. Do czynników zwiększających ryzyko jego powstania należą m.in. obciążenia genetyczne oraz zaburzenia hormonalne. Głównym objawem raka sutka u mężczyzn jest guz, zlokalizowany za brodawką sutkową.

Do metod diagnostycznych stosowanych w celu potwierdzenia rozpoznania raka sutków należą badania obrazowe oraz biopsje zmian. Zwykle stosuje się operacyjne leczenie raka piersi u mężczyzn, uzupełniane radioterapią.

Jakie choroby sutków występują u mężczyzn?

Choroby sutków u mężczyzn są stosunkowo rzadkie. Do najczęstszych zaburzeń należą zapalenie oraz rak sutka.

Zapalenie sutka u mężczyzn przebiega podobnie jak u kobiet. Najczęściej spowodowane jest przez czynniki infekcyjne (głównie bakterie z rodzaju gronkowców). Jest to zwykle zakażenie wstępujące, rozpoczynające się od wniknięcia drobnoustrojów w okolicy otoczki sutka. Do czynników predysponujących do wystąpienia zapalenia sutka u mężczyzn należą zaburzenie równowagi hormonalnej (obniżenie stężenia testosteronu), urazy klatki piersiowej, stosowanie sterydów anabolicznych oraz nadużywanie alkoholu. Zapalenie objawia się zazwyczaj bolesnością, spuchnięciem oraz zaczerwienieniem zajętej piersi, a także wyciekiem ropnej wydzieliny z brodawki sutkowej. W cięższych przypadkach wyczuwalny może być guzek zapalny na sutku, spowodowany obecnością ropnia. W leczeniu stosowane są antybiotyki. Długo utrzymujące się stany zapalne, niereagujące na właściwie dobrane leczenie przyczynowe, różnicowane powinny być z innym częstym stanem chorobowym sutka – rakiem. W tym celu wykonywane jest badanie histopatologiczne fragmentu piersi, pobranego podczas biopsji gruboigłowej sutka.

Kiedy występuje rak sutka u mężczyzny?

Rak sutka, potocznie nazywany rakiem piersi, dotyczy głównie kobiet. Jest to nowotwór złośliwy (mogący dawać przerzuty do innych miejsc w organizmie, takich jak węzły chłonne, kości, wątroba czy płuca). Powstaje najczęściej ze zmienionych komórek tkanki gruczołowej, z której zbudowana jest (oprócz tkanki tłuszczowej) pierś. U mężczyzn pierś składa się głównie z tkanki tłuszczowej oraz niewielkiej ilości tkanki gruczołowej, czyli z kilku przewodów mlekowych. Przewody te znajdują się za brodawką sutkową, z tego względu tam najczęściej dochodzi do rozwinięcia się nowotworu. Najczęstszym typem morfologicznym raka sutka u mężczyzn jest rak przewodowy.

Rak sutka stanowi około 1% wszystkich złośliwych nowotworów występujących u mężczyzn. Zachorowalność na niego od lat utrzymuje się na stałym poziomie. Choroba dotyczy najczęściej mężczyzn około 50. roku życia. Obustronny rak występuje u mężczyzn niezwykle rzadko.

Do zbadanych naukowo czynników zwiększających ryzyko rozwinięcia się raka sutka u mężczyzn należą:

  • czynniki genetyczne – w przypadku dziedzicznego raka sutka dochodzi do mutacji genu BRCA 2 i 1. Ryzyko rozwinięcia się nowotworu złośliwego piersi u mężczyzn z tą mutacją wynosi około 6%;
  • wiek – podobnie jak w większości nowotworów złośliwych, ryzyko powstania raka piersi zwiększa się wraz z wiekiem;
  • zaburzenia hormonalne – wzrost u mężczyzn stężenia kobiecych hormonów płciowych, czyli estrogenów, i jednoczesny spadek stężenia testosteronu prowadzić mogą do rozwoju raka piersi, czyli nowotworu silnie hormonozależnego. Takie zaburzenie stosunku hormonów pojawić się może w marskości wątroby, podczas terapii hormonalnej stosowanej w leczeniu raka prostaty czy nawet otyłości;
  • choroby jąder – schorzenia, takie jak przewlekłe zapalenia, niezstąpienie ich w dzieciństwie oraz amputacje (np. z powodu raka jąder), prowadzą do zaburzenia produkcji testosteronu;
  • łagodne zmiany w piersiach, takie jak gruczolaki czy gruczolakowłókniaki – mogą nieznacznie podwyższać ryzyko rozwoju zmian złośliwych.

Jak można rozpoznać raka sutka u mężczyzny?

Zwykle pierwszym objawem raka piersi u mężczyzn, podobnie jak u kobiet, jest guzek położony za brodawką sutkową. Może być on wyczuwalny podczas palpacji piersi. Objawem bardziej zaawansowanego stadium raka jest wyciek krwisty lub surowiczy z brodawki sutka. Do innych niepokojących objawów, które powinny zostać jak najszybciej skonsultowane z lekarzem, należą: owrzodzenie piersi, swędzenie sutka, wciągnięcie brodawki, ból oraz powiększenie (obrzęk) gruczołu sutkowego. W dole pachowym po zajętej stronie mogą ulec powiększeniu węzły chłonne.

Do metod obrazowych pozwalających na wykrycie guza sutka u mężczyzn należą: mammografia, ultrasonografia piersi oraz rezonans magnetyczny. Następnie w celu postawienia pewnego rozpoznania wykonywane są badania histopatologiczne zmiany (biopsje fragmentu guza).

Na czym polega leczenie raka sutka u mężczyzn?

Podstawową metodą leczenia raka sutka u mężczyzn, w zależności od zaawansowania, jest operacyjne wycięcie guza lub odjęcie całej piersi. Zwykle stosowana jest także uzupełniająca radioterapia piersi. Niekiedy lekarze sięgają także po hormonoterapię (lek tamoksyfen).

Zobacz film: Profilaktyka raka piersi w kilku krokach

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Pierś u mężczyzn. http://onkologia.org.pl/rak-piersi-mezczyzn/

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
66
6
Polecamy
Rak jądra – nowotwór młodych mężczyzn.
Jak rozpoznać pierwsze objawy?
Rak jądra – nowotwór młodych mężczyzn. Jak rozpoznać pierwsze objawy? Dzień Dobry TVN
Objawy raka piersi we wczesnej i zaawansowanej fazie choroby
Objawy raka piersi we wczesnej i zaawansowanej fazie choroby TVN zdrowie
Rak piersi to nowotwór złośliwy:
rodzaje raka piersi, objawy, rozpoznanie i profilaktyka
Rak piersi to nowotwór złośliwy: rodzaje raka piersi, objawy, rozpoznanie i profilaktyka TVN zdrowie
Ginekomastia = zabieg?
Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?