Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pyłek kwiatowy – właściwości, przeciwwskazania i dawkowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Pyłek kwiatowy – właściwości, przeciwwskazania i dawkowanie

pyłek kwiatowy

Fot. bhofack2 / Getty Images

Pyłek kwiatowy jest produktem, który, obok wosku i miodu, pochodzi z ula. Ceniony jest przez medycynę naturalną za bogactwo składników odżywczych, które wspierają funkcjonowanie organizmu człowieka. Stanowi wstępnie przetworzoną przez pszczoły formę zebranego pyłku z kwiatów.

Pyłek kwiatowy wskazany jest przede wszystkim w stanach przewlekłego zmęczenia, braku energii czy przy zaburzeniach nastroju, np. na skutek przewlekłego stresu. Pozwala ponadto poprawić koncentrację, zapamiętywanie i ogólne funkcjonowanie mózgu.

Skąd się bierze pyłek kwiatowy?

Pyłek kwiatowy jest wstępnie przetworzonym surowcem, który pszczoła zbiera z kwiatów i transportuje do ula w formie niewielkich kuleczek. Tam, po wstępnym przetrawieniu, stanowi on pokarm dla młodych osobników. Zbadano, że każda niewielka kuleczka składa się z około 10 tys. ziaren pyłków różnych roślin, z których bardzo wiele ma działanie lecznicze. Aby go pozyskać, pszczelarze zakładają przy wlocie do ula pewien rodzaj przeszkody, która sprawia, że część pyłku owad pozostawia na zewnątrz i dzięki temu można go zebrać i przeznaczyć do sprzedaży. Ten, który trafia do wnętrza, jest konieczny do produkcji miodu i pierzgi, czyli formy zakonserwowanego pyłku.

Kupując pyłek kwiatowy, określany również pszczelim, należy zwrócić uwagę, aby miał formę niewielkich, różnokolorowych kuleczek. Dominujący kolor świadczy o rodzaju roślin, z których został zebrany. O dobrej jakości substancji stanowi bardzo przyjemny zapach. Jeśli produkt po otwarciu czuć pleśnią, nie nadaje się do spożycia – jest to wynik złego przechowywania. Jeśli ma formę miałkiego proszku, oznacza to, że dostały się do niego szkodniki – również wtedy zabronione jest jego używanie.

Pyłek kwiatowy – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania pyłku kwiatowego jest uczulenie na produkty pochodzące od pszczół. Spożycie substancji może w takich przypadkach wywołać objawy alergii typu: katar, zaczerwienienie spojówek, łzawienie, ból głowy, a u niektórych również biegunkę, pokrzywkę i połączone z wymiotami nudności. Jeżeli ktoś podejrzewa u siebie tego typu alergię, powinien przyjąć niewielką dawkę produktu i bacznie obserwować organizm, czy nie wystąpią w ciągu doby objawy potwierdzające uczulenie. Jeśli nie pojawią się żadne niepokojące symptomy, można poddawać się działaniu coraz popularniejszej formy medycyny naturalnej, jaką jest apiterapia (oznacza dobroczynny wpływ produktów wytwarzanych przez pszczoły na organizm człowieka).

Jakie właściwości ma pyłek kwiatowy?

Właściwości pyłku kwiatowego doceniane były już przez starożytnych Greków i Egipcjan. Jego zalety i bogactwo składników naturalnych potwierdzono również współczesnymi badaniami. Przede wszystkim jest cennym źródłem białka, które stanowi od 20 do 40% jego składu. Zawiera też wiele mikro- i makroelementów, takich jak: krzem, siarka, miedź, wapń, żelazo, magnez, srebro, cynk, chrom i molibden. Jedna dawka pyłku ma w sobie więcej wapnia niż np. jogurt czy białe sery. Zawartość żelaza natomiast porównywalna jest do zalecanej przy niedoborach tego pierwiastka wątróbki. Występują w nim również łatwo rozpuszczalne w wodzie i tłuszczach witaminy, np.: C, B1, B2 oraz PP. Wspomagają one wiele procesów metabolizmu organizmu, a witamina PP uszczelnia dodatkowo naczynia krwionośne i przeciwdziała ich pękaniu, np. zapobiega widocznym pajączkom czy siniakom.

Zastosowanie pyłku kwiatowego cenione jest zwłaszcza przy zdiagnozowanych niedoborach białka w organizmie. Jest ważnym składnikiem diet odchudzających, które często powodują obniżenie poziomu wielu ważnych elementów, które powinny być dostarczone wraz z pożywieniem. Selen, mangan i cynk wspomagają funkcjonowanie układu odpornościowego, a żelazo, miedź, kobalt i mangan są wskazane przy anemii. Dodatkowo pyłek ma działanie przyspieszające regenerację organizmu, zwłaszcza po chorobach, operacjach czy zabiegach, ale również po radio- i chemioterapii. Zalecany jest jako składnik diety wspomagającej leczenie: wrzodów żołądka, zapalenia wątroby, dróg żółciowych i miażdżycy. Powinny go przyjmować zwłaszcza osoby, których dieta nie jest prawidłowa i zawiera duże ilości żywności przetworzonej, np. konserwowej czy typu fast food. Udowodniono też jego działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, które porównuje się do niektórych antybiotyków. Wspomaga również odtruwanie organizmu i przyspiesza wydalanie z niego toksyn.

Pyłek kwiatowy stosowany jest także w kosmetyce, np. zawarty w nim cynk korzystnie wpływa na kondycję i porost włosów.

Pyłek kwiatowy – jak go stosować?

Jeżeli ktoś zastanawia się, jak stosować pyłek kwiatowy, odpowiedź jest bardzo prosta. Wystarczy zażywanie około 20 do 40 g substancji dziennie. Łączną dawkę w celach leczniczych i regeneracyjnych najlepiej jest podzielić i przyjmować przed posiłkami. Profilaktycznie wystarczy dodawać jedną czubatą łyżkę do letniej herbaty, wody, jogurtu lub porcji owsianki. Należy pamiętać, że pyłek nie jest słodki i np. rozpuszczony w wodzie trzeba dosłodzić do smaku – dobrze jest więc go mieszać z miodem (a nie z cukrem), ponieważ dodatkowo wzmacnia on działanie zawartych w nim leczniczych substancji.

Pyłek kwiatowy można dodawać do wielu produktów. Pasuje także do owsianki, którą można zjeść na śniadanie. Sprawdźcie sami: 

Zobacz film: Czy owsianka na śniadanie to dobry pomysł? Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
138
8
Polecamy
Sok z aloesu – dla zdrowia i urody.
Jak przygotować i dawkować sok z aloesu?
Sok z aloesu – dla zdrowia i urody. Jak przygotować i dawkować sok z aloesu? Dzień Dobry TVN
Algi morskie – właściwości zdrowotne i działanie.
Zastosowanie spiruliny i chlorelli w kuchni i w kosmetyce
Algi morskie – właściwości zdrowotne i działanie. Zastosowanie spiruliny i chlorelli w kuchni i w kosmetyce Dzień Dobry TVN
Co to jest pierzga pszczela?
Jakie ma właściwości lecznicze i komu może najbardziej pomóc?
Co to jest pierzga pszczela? Jakie ma właściwości lecznicze i komu może najbardziej pomóc? TVN zdrowie
Pyłek pszczeli – jak go używać?
Jakie posiada właściwości?
Pyłek pszczeli – jak go używać? Jakie posiada właściwości? TVN zdrowie
Komentarze (1)
Gonia
Kilka razy widziałam na bazarku, chyba się skuszę
Czytaj całość
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?