Polub nas na Facebooku
Czytasz: Problemy z oddychaniem: w ciąży, w wyniku chorób, u dzieci
menu
Polub nas na Facebooku

Problemy z oddychaniem: w ciąży, w wyniku chorób, u dzieci

Lekarka, która ogląda prześwietlenie płuc

Fot: Martin Barraud / gettyimages.com

Problemy z oddychaniem są dolegliwością znacznie utrudniającą normalne funkcjonowanie. Bardzo często ich przebieg ma charakter ostry lub przewlekły. Trudności w swobodnym oddychaniu mogą być spowodowane chorobami układu oddechowego, krążenia i nerwowego.

Problemy z oddychaniem mogą pojawiać się w ciąży, zwłaszcza wraz z rozpoczęciem II trymestru. Wtedy to zachodzące w organizmie ciężarnej zmiany mogą wywoływać silny dyskomfort w czasie oddychania.

Problemy z oddychaniem a choroby układu oddechowego

Jak wyjaśniają lekarze, najczęstszą przyczyną problemów z normalnym oddychaniem są zmiany chorobowe w obrębie układu oddechowego, W zależności od stopnia nasilenia problemów z oddychaniem można zdiagnozować wiele schorzeń. W przebiegu ostrej niewydolności oddechowej (problemów z oddychaniem) wraz z ostrym bólem w klatce piersiowej i przyspieszonym oddechem można mieć do czynienia z odmą płucną (zwłaszcza po wcześniej przebytym urazie klatki piersiowej), a nawet bezpośrednio zagrażającą życiu zatorowością płucną. Tego typu stany często są wywołane wcześniejszymi chorobami.

Lekarze w diagnostyce problemów z oddychaniem wyróżniają stan podostry, który jest charakterystyczny dla np. zapalenia płuc, zaostrzenia przebiegu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP), zaostrzenia astmy. W przypadku przewlekłego podostrego stanu niewykluczona jest choroba śródmiąższowa płuc, zebranie płynu w jamie opłucnej, a także choroba obturacyjna płuc.

Problemy z oddychaniem mogą być wywołane również ekspozycją na dany bodziec, wywołujący trudności oddechowe. Bardzo często niewydolność oddechowa jest spowodowana kontaktem z danym alergenem, zakażeniem dróg oddechowych, ekspozycją organizmu na zimno. Trudności w normalnych funkcjonowaniu układu oddechowego po przebytej aktywności fizycznej mogą świadczyć o trwającej reaktywnej chorobie dróg oddechowych, astmie oraz obturacji.

Problemy z oddychaniem mające źródło w układzie oddechowym to potencjalne ciało obce zalegające w drogach oddechowych. Najczęstszą przyczyną problemów z oddychaniem są jednak wspomniane wcześniej zakażenia dróg oddechowych. Możliwą przyczyną kłopotów z prawidłowym oddychaniem są również toksyczne uszkodzenia dróg oddechowych, wywołane np. nieumyślną inhalacją siarkowodoru lub chloru. Takie sytuacje mogą dotyczyć osób mających styczność np. z chemicznymi środkami czyszczącymi i innymi chemikaliami.

Choroby układu krążenia a problemy z oddychaniem

Kolejną grupą schorzeń, w której przebiegu mogą występować problemy z oddychaniem, są choroby układu krążenia. Wśród nich wyróżnia się zaburzenia oddychania o charakterze ostrym, przewlekłym i podostrym. W przypadku przewlekłych problemów z oddychaniem na tle chorób układu krążenia można wymienić stosunkowo powszechne schorzenie, jakim jest niewydolność serca. Choroba dotyczy głównie osób starszych, a także nadużywających alkoholu, papierosów.

Ponadto przewlekłe problemy z oddychaniem mające źródło w układzie krążenia mogą być spowodowane niedokrwistością lub stabilną chorobą wieńcową. Podostry przebieg problemów z oddychaniem, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, może być spowodowany tamponadą serca, wysiękiem do zewnętrznej warstwy serca (osierdzia), a także chorobą wieńcową. Problemy z oddychaniem o charakterze ostrym, które pochodzą z układu krążenia i wymagają nagłej hospitalizacji, wskazują na zawał serca, dławicę piersiową lub ostrą niewydolność serca.

Problemy z oddychaniem w czasie ciąży

Kłopoty w złapaniu normalnego oddechu to częsta dolegliwość spotykana w czasie ciąży. Pojawiają się zazwyczaj na początku II trymestru, kiedy to w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian hormonalnych i spadkiem napięcia mięśni w obrębie płuc oraz oskrzeli. W związku z tym przyszłe mamy mogą mieć problem z zaczerpnięciem głębszego oddechu. Inną przyczyną problemów z oddychaniem w czasie ciąży może być ucisk macicy na przeponę. Taki stan powoduje, że oddech ciężarnej jest wyraźnie płytszy oraz szybszy, a swobodny wdech i wydech są znacznie utrudnione. Uważa się, że problemy z oddychaniem w czasie ciąży nasilają się w przypadku ciąż wielopłodowych.

Problemy z oddychaniem u dzieci

Zdaniem lekarzy problemy z oddychaniem u dzieci mogą mieć podobne przyczyny jak w przypadku dorosłych, choć ryzyko chorób układu krążenia oraz poważnych chorób układu oddechowego jest zminimalizowane z racji wieku. Najczęściej winą za ten stan obarcza się zakażenia dróg oddechowych (infekcje wirusowe, bakteryjne, pasożytnicze). W przypadku małych dzieci istnieje ryzyko zalegania ciała obcego w drogach oddechowych. W związku z postępującą alergizacją środowiska nie można wykluczyć także reakcji alergicznej, a nawet astmy. Znacznie pogłębiony oddech, nazywany oddechem Kussmaula, może być powikłaniem nieleczonej cukrzycy.

Problemy z oddychaniem u dzieci (a także u dorosłych) mogą pojawiać się po zażyciu niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), zawierających ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, diklofenak, ketoprofen, naproksen lub nabumeton.

Jak działa układ oddechowy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
152
14
Polecamy
Jak leczyć suchy kaszel u niemowlaka?
Jak leczyć suchy kaszel u niemowlaka? Dzień Dobry TVN
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania.
Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki?
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania. Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki? Dzień Dobry TVN
Przyczyny duszności w gardle i klatce piersiowej.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Przyczyny duszności w gardle i klatce piersiowej. Kiedy należy zgłosić się do lekarza? TVN zdrowie
Objawy i przyczyny duszności u dziecka.
Jak reagować, gdy się pojawią?
Objawy i przyczyny duszności u dziecka. Jak reagować, gdy się pojawią? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie