Polub nas na Facebooku
Czytasz: Poduszka ortopedyczna dla każdego. Jak wybrać najlepszą poduszkę ortopedyczną dostosowaną do naszych potrzeb?
menu
Polub nas na Facebooku

Poduszka ortopedyczna dla każdego. Jak wybrać najlepszą poduszkę ortopedyczną dostosowaną do naszych potrzeb?

Kobieta, która śpi na poduszcze ortopedycznej

Fot: puhhha / gettyimages.com

Poduszka ortopedyczna stosowana jest najczęściej przez osoby, które narzekają na ból kręgosłupa. Tak naprawdę może także stanowić rodzaj profilaktyki tego typu dolegliwości. Co ciekawe, używa się jej nie tylko do spania – równie popularna jest specjalna poduszka ortopedyczna do siedzenia.

Poduszki ortopedyczne występują w wielu wariantach. Dzięki temu istnieje możliwość wyboru produktu, który najpełniej odpowiada naszym potrzebom. Najbardziej popularna klasyfikacja wyróżnia poduszki ortopedyczne do spania i do siedzenia. Ich głównym celem jest złagodzenie bólu kręgosłupa, a także odciążenie nadmiernie napiętych mięśni podczas snu, pracy lub podróży samochodem. W związku z tym regularne stosowanie poduszek ortopedycznych może w znaczącym stopniu podnieść komfort życia.

Poduszka ortopedyczna do siedzenia

Poduszki ortopedyczne do siedzenia to bardzo użyteczny wynalazek. Ich kształt i wykonanie niejako zmuszają do przyjęcia właściwej pozycji ciała, co ma korzystny wpływ na stan kręgosłupa. Najczęściej stosowane są:

  • poduszka ortopedyczna na krzesło biurowe, dzięki której możliwe jest zachowanie ergonomicznej pozycji ciała podczas codziennej pracy (np. poduszka ortopedyczna do siedzenia przy komputerze),
  • poduszka ortopedyczna do samochodu (tzw. poduszka ortopedyczna podróżna), która sprawia, że nawet długie godziny spędzane za kierownicą stają się mniej uciążliwe i stanowią mniejsze obciążenie dla mięśni i kręgosłupa.

Ortopedyczna poduszka do siedzenia ma wiele zalet. Pozwala na wzmocnienie mięśni grzbietu i brzucha, działa rozluźniająco w przypadku zbyt dużego napięcia mięśniowego, a także chroni przed przeciążeniami i nadmiernymi wygięciami kręgosłupa.

Standardowa poduszka ortopedyczna do siedzenia ma zazwyczaj kształt koła lub klina. Czasami dodatkowo umieszczone są na niej specjalne wypustki, dzięki czemu można ją wykorzystywać również do ćwiczeń sensomotorycznych. Oprócz tego popularna jest poduszka ortopedyczna lędźwiowa, która wypełnia pustą przestrzeń między plecami a fotelem i tym samym zapewnia właściwe podparcie kręgosłupa.

Jaką wybrać poduszkę do spania? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Poduszka do spania - jak wybrać? Źródło: Wiem, co jem, wiem, co kupuję

Poduszka ortopedyczna do spania

Poduszki ortopedyczne do spania to oddzielna kategoria. Zgodnie z nazwą, ich rolą jest zapewnienie jak największego komfortu podczas snu. Profilowana poduszka ortopedyczna pomaga w utrzymaniu neutralnej pozycji kręgosłupa w odcinku szyjnym i powoduje, że zostaje zachowana jego naturalna krzywizna, czyli tzw. lordoza szyjna. Dzięki temu, w znaczący sposób zmniejsza się napięcie mięśni, co ułatwia regenerację w trakcie snu.

Poduszka ortopedyczna na kręgosłup szyjny może być używana zarówno przez osoby, które narzekają na dolegliwości bólowe, jak i w ramach profilaktyki takich stanów. Ponadto, polecana jest w przypadku bezsenności, a także chrapania.

Aby poduszka ortopedyczna na kręgosłup szyjny spełniła swoją funkcję, należy wybrać odpowiedni produkt. W związku z tym nie należy spieszyć się z zakupem, tylko najpierw zastanowić się nad swoimi potrzebami. Jak dobrać poduszkę ortopedyczną do spania? Przede wszystkim trzeba dostosować ją do wagi i wzrostu, a także szerokości barków. Ponadto istotne jest zwrócenie uwagi na pozycję, jaką przybiera się podczas snu. Pod tym względem na uwagę zasługuje:

  • poduszka ortopedyczna do spania na boku,
  • poduszka ortopedyczna pod plecy,
  • poduszka ortopedyczna do spania na brzuchu.

Oprócz tego istnieje poduszka ortopedyczna pod kolana, stosowana głównie w przypadku napięć w stawach kolanowych, a także po zabiegach operacyjnych.

Warto wiedzieć, że dostępna jest również poduszka ortopedyczna dla dzieci (np. poduszka ortopedyczna motylek). Zazwyczaj jednak nie stosuje się jej u maluchów poniżej 2 roku życia.

Trzeba również pamiętać, że nie każdy może spać na profilowanej poduszce – osoby, które na skutek wypadku noszą gorset szyjny powinny z niej zrezygnować.

Czy korzystasz z poduszki ortopedycznej?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Jak spać na poduszce ortopedycznej?

Jak prawidłowo spać na poduszce ortopedycznej? Jeżeli kupimy odpowiedni model, nie powinno stanowić to problemu. Najlepsza poduszka ortopedyczna to ta, na której śpi się na boku, ponieważ tzw. pozycja embrionalna jest najzdrowsza dla kręgosłupa. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na ułożenie ciała względem wybranej poduszki – głowa powinna znajdować się w zagłębionej części, natomiast szyja na wypukłej.

Jaka poduszka ortopedyczna będzie najlepsza?

Jaką poduszkę ortopedyczną wybrać? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, jednak kluczowy jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Ponadto, warto zwrócić też uwagę na materiał, z którego jest wykonana. Dobra poduszka ortopedyczna wypełniona jest pianką poliuretanową (model polecany do stosowania w celach profilaktyki bólu kręgosłupa) lub pianką termoplastyczną (zaleca się ją w przypadku osób, które zgłaszają problemy z kręgosłupem, a także odczuwają dolegliwości związane z napięciem mięśni szyi lub karku). Polecanym rozwiązaniem jest też tzw. poduszka ortopedyczna z pamięcią kształtu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
28
5
Polecamy
Zdrowy sen to dobrze dobrana poduszka
Zdrowy sen to dobrze dobrana poduszka Dzień Dobry TVN
Poduszka Visco pomoże na ból szyi - doradzają eksperci z SleepMed
Poduszka Visco pomoże na ból szyi - doradzają eksperci z SleepMed TVN zdrowie
Spanie na brzuchu, plecach czy boku – która z pozycji jest najzdrowsza?
Spanie na brzuchu, plecach czy boku – która z pozycji jest najzdrowsza? Dzień Dobry TVN
Czy spanie bez poduszki jest zdrowe i jak wpływa na kręgosłup?
Czy spanie bez poduszki jest zdrowe i jak wpływa na kręgosłup? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby