Polub nas na Facebooku
Czytasz: Płukanie gardła wodą utlenioną – stary sposób na złagodzenie bólu. Jak się przygotowuje płukanki z wody utlenionej?
menu
Polub nas na Facebooku

Płukanie gardła wodą utlenioną – stary sposób na złagodzenie bólu. Jak się przygotowuje płukanki z wody utlenionej?

Ból gardła, kobieta w niebieskiej koszulce trzyma się za szyję.

Fot. khosrork / Getty Images

Woda utleniona jest nieorganicznym związkiem chemicznym należącym do grupy nadtlenków. Stosuje się ją głównie do odkażania ran, choć jej właściwości można wykorzystać także na wiele innych sposobów, np. do łagodzenia objawów infekcji. Płukanie gardła wodą utlenioną to stary, sprawdzony sposób na ból towarzyszący anginie.

Płukanki z wody utlenionej to jeden z najtańszych produktów leczniczych i alternatywa dla droższych środków bakteriobójczych. Do ich sporządzenia wystarczy trzyprocentowy nadtlenek wodoru i woda. W jakich proporcjach należy je zmieszać, żeby były skuteczne i bezpieczne?

Woda utleniona – co to za związek?

Woda utleniona to nieorganiczny związek chemiczny. Fachowo nazywa się ją nadtlenkiem wodoru lub perhydrolem. Została odkryta w 1818 roku przez francuskiego chemika Louisa Thénarda w wyniku reakcji nadtlenku baru z kwasem azotowym. Ma silne właściwości utleniające, a w dużych stężeniach działa drażniąco, dlatego jest sprzedawana w postaci roztworu 3% i 30% (używanego wyłącznie w recepturze aptecznej). Większe stężenia nadtlenku nie są dostępne ze względów bezpieczeństwa.

Wodę utlenioną od wielu lat wykorzystuje się jako środek bakteriobójczy do odkażania ran i skażonej wody pitnej, a także w wielu innych dziedzinach medycyny. Jej walory docenia się również w kosmetyce i przemyśle paliwowym (jest utleniaczem do paliwa rakietowego i okrętów podwodnych) oraz przy produkcji barwników.

Dlaczego woda utleniona na gardło jest skuteczna?

Płukanie jamy ustnej wodą utlenioną było popularne dawno temu, gdy odkryto bakteriobójcze i przeciwgrzybicze właściwości nadtlenku wodoru. Był on jednym z łatwo dostępnych i jednocześnie tanich produktów leczniczych, gdy na rynku brakowało innych skutecznych środków antyseptycznych. Hamował rozwój stanów zapalnych i wspomagał ziarninowanie oraz gojenie się ran.

Z biegiem czasu, gdy na rynek zawitały nowe produkty, właściwości nadtlenku przestały być doceniane. Mimo że jest podstawowym preparatem w domowych apteczkach, to wykorzystuje się go wyłącznie do przemywania ran, choć niesłusznie. Woda utleniona na ból gardła jest skutecznym preparatem antyseptycznym, ponieważ hamuje procesy zapalne i zapobiega rozsiewaniu zarazków. Niweluje również nacieki ropne powstałe przy anginie, co łagodzi dolegliwości bólowe.

Jak skutecznie walczyć z bólem gardła? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem co kupuję.

Płukanie gardła wodą utlenioną – proporcje do przygotowania roztworu

Płukankę na gardło z wody utlenionej uznaje się za najtańszy płyn odkażający, ponieważ do sporządzenia roztworu wystarczy trzyprocentowy nadtlenek wodoru i woda. Należy 1 łyżkę wody utlenionej rozpuścić w 50 mililitrach wody. Płukankę można stosować kilka razy dziennie, ale tylko w czasie trwania choroby. Długotrwałe płukanie wodą utlenioną może podrażnić śluzówkę.

Woda utleniona na kaszel i inne dolegliwości

Woda utleniona oprócz typowego działania bakteriobójczego ma szereg innych dobroczynnych właściwości. Nie jest przeznaczona wyłącznie do użytku zewnętrznego. Roztwory nadtlenku wodoru można pić i aplikować wewnętrznie, np.:

  • 1 kropla trzyprocentowej wody utlenionej rozpuszczonej w niewielkiej ilości wody wypijana na 30 minut przed posiłkiem pomaga w wydalaniu żółci z pęcherzyka żółciowego;
  • 2–3 krople wody utlenionej wymieszane z 1 ampułką soli fizjologicznej stanowią skuteczny roztwór do inhalacji pomocny w oczyszczaniu zatok i udrożnieniu nosa (także w nawilżeniu śluzówki). Inhalacje z wody utlenionej ułatwiają odkrztuszanie zalegającej wydzieliny w oskrzelach;
  • wodę utlenioną można zakraplać bezpośrednio do ucha (nie więcej niż 3–4 krople do jednego otworu). W ten sposób łagodzi się uczucie zatkanego ucha;
  • smarowanie zmian skórnych trzyprocentowym nadtlenkiem wodoru pomoże uporać się z grzybicą i trądzikiem;
  • kilka łyżek wody utlenionej dodanej do kąpieli jest dobrym sposobem na złagodzenie atopowego zapalenia skóry lub egzemy.

Wody utlenionej do jamy ustnej nie wolno stosować osobom po przeszczepach narządów. Jest to kategorycznie zabronione ze względu na jej właściwości stymulujące układ odpornościowy, które mogą się przyczynić do odrzucenia przeszczepu.

Stężonego nadtlenku wodoru nie wolno spożywać bez uprzedniego rozcieńczenia. Grozi to poparzeniem dróg oddechowych i wieloma powikłaniami, takimi jak: udar mózgu, zator tętnicy płucnej, zawał serca, drgawki oraz zaburzenia psychiczne. Spożycie nierozcieńczonej wody utlenionej u kilku osób skończyło się śmiercią.

Czy płukałeś kiedyś gardło wodą utlenioną?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
50
1
Polecamy
Woda z solą himalajską lub morską – którą wybrać i jak stosować?
Woda z solą himalajską lub morską – którą wybrać i jak stosować? Dzień Dobry TVN
Płukanie gardła solą, sodą, wodą utlenioną i ziołami.
Kiedy je stosować?
Płukanie gardła solą, sodą, wodą utlenioną i ziołami. Kiedy je stosować? TVN zdrowie
Jakie właściwości ma woda demineralizowana i gdzie jest wykorzystywana?
Jakie właściwości ma woda demineralizowana i gdzie jest wykorzystywana? Dzień Dobry TVN
Czym płukać gardło przy anginie – płukanki domowe i apteczne
Czym płukać gardło przy anginie – płukanki domowe i apteczne TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?