Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pasta skutecznie wybielająca zęby – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?
menu
Polub nas na Facebooku

Pasta skutecznie wybielająca zęby – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

biała formuła zęba z lusterkiem dentystycznym

Fot. artisteer / Getty Images

Każda kobieta pragnie mieć piękny uśmiech i śnieżnobiałe zęby. Istnieje tani i szybki sposób, aby to osiągnąć. Wybielająca pasta do zębów jest łatwo dostępna. Trzeba jednak wiedzieć, jaką wybrać, ponieważ nie każda przynosi oczekiwane efekty?

Pasty do zębów nie tylko je wybielają, ale również wzmacniają szkliwo, likwidują przebarwienia, leczą nadwrażliwość i inne schorzenia. Dzięki enzymom i aktywnym mikrogranulkom ścierają też osad nazębny. Ważne jest, aby pasta do zębów była dostosowana do indywidualnych potrzeb. Jeśli wymaga tego kondycja zębów, można stosować kilka rodzajów past o różnym działaniu. Jaka jest natomiast najlepsza pasta wybielająca zęby?

Najlepsza pasta wybielająca – mechanizm działania

Podjęcie decyzji o rodzaju pasty do zębów powinno być poprzedzone dokładną analizą stanu uzębienia. Należy również dokonać wyboru pomiędzy dwoma procesami – rozjaśnianiem i wybielaniem zębów.

  • Rozjaśnianie zębów – proces ten polega na starciu osadu nazębnego oraz usunięciu przebarwień, co w efekcie daje zmianę polegającą na rozjaśnieniu koloru.
  • Wybielanie zębów – najskuteczniejszy efekt dają delikatne zabiegi stomatologiczne, podczas których używane są pasty bądź żele, które zawierają nadtlenek karbamidu i/lub nadtlenek wodoru.

Chcesz wybielić zęby? Obejrzyj film i zobacz, jak zrobić to bezpiecznie:

Zobacz film: Jak bezpiecznie wybielić zęby? Źródło: Klinika urody.

Pasty do zębów – rodzaje

  • Naturalna pasta do zębów wybielająca – kupując tego rodzaju pasty, należy być bardzo ostrożnym. Są to kosmetyki, których zadaniem jest usunięcie przebarwień oraz kamienia nazębnego. Jednak należy uważać na substancje, które usuwają kamień nazębny, gdyż często jest on ścierany, a przez to uszkadza się szkliwo i osłabia zęby. Do takich składników należą krzemionka oraz pirofosforany. Zabieg ten nazywany jest usuwaniem mechanicznym. Aby wybielanie było bezpieczne, zobowiązani jesteśmy do dokonania dobrego wyboru. Wystarczy zapoznać się ze składem pasty, którą zamierzamy wykorzystać do zabiegu. Niektóre pasty ponadto nasilają nadwrażliwość zębów.
  • Czarna pasta do zębów wybielająca – ta nietradycyjna metoda wybielania zębów polega na wykorzystaniu pasty, w której składzie znajduje się duża ilość węgla (stąd jej kolor) i pozostawieniu jej na zębach przez minutę. Oczekiwany efekt to śnieżnobiałe zęby. Zaletą tego środka jest dodatkowa ochrona przed mikrourazami szkliwa. Opinii na temat tej pasty jest niewiele, ponieważ nie jest jeszcze popularna.
  • Pasty ścierające osad, równocześnie nie szkodzące szkliwu – istnieją pasty, zawierające substancje abrazyjne, które skutecznie usuwają osad oraz powierzchnię bakteryjną, nie uszkadzając szkliwa. To środki bezpieczne i nieinwazyjne.
  • Pasty do zębów odświeżające oddech – dzięki mięcie oraz olejkom aromatycznym oddech jest świeży na długo. Pozostałe składniki pochłaniają lotne związki siarki oraz patologiczną florę bakteryjną znajdującą się na języku i zębach, dzięki czemu ograniczają przykry zapach z ust.

Dwa ostatnie typy środków wykorzystuje się również jako pasty wybielające dla palaczy, ponieważ dym papierosowy powoduje wzmożone odkładanie się osadu na zębach i jest źródłem nieprzyjemnego zapachu z ust.

  • Pasta chroniąca dziąsła – jeśli podczas szczotkowania zębów pojawi się krew, jest to sygnał, iż należy zdecydować się na pastę chroniącą dziąsła. Takie kosmetyki zawierają wyciąg z rumianku, arniki, czasem tymianku. Mają działanie odkażające oraz przeciwbakteryjne, niektóre również delikatnie wybielają zęby.
  • Pasta do zębów nadwrażliwych – zdarza się, że kieszonki zębowe są odsłonięte, przez co zimne lub gorące płyny podrażniają miazgę i nerwy, dając uczucie silnego bólu. Podobnie dzieje się, gdy do tych kieszonek dostają się kawałki pożywienia. Kanaliki znajdujące się w zębinie, czyli warstwie zęba położonej dokładnie pod szkliwem, powodują ból pod wpływem bodźców zimna, ciepła lub kwasowości w przypadku, gdy szkliwo jest uszkodzone lub cienkie. Należy wybierać w tym przypadku pasty zawierające aminofluorek oraz hydroksyapatyt, które wzmacniają szkliwo oraz zatykają kieszonki. Oprócz wyboru odpowiedniej pasty ważne jest dokładne szczotkowanie zębów po każdym posiłku.
  • Pasta do zębów zapobiegająca próchnicy – aby zapobiec pojawieniu się próchnicy, należy wybierać pasty zawierające fluor oraz fluorki. Fluor wbudowuje się w szkliwo, tworząc dodatkową warstwę ochronną zębów. Dzięki zastosowaniu tego kosmetyku odporne są również na działanie kwasów. Ważne, żeby wartość związków fluoru wynosiła nie mniej niż 1500 ppm (parts per milion – części milionowych).

Polecamy: Przebarwienia na zębach – przyczyny powstawania, metody usuwania 

Można skutecznie wybielać zęby bez używania pasty do zębów. Wystarczy wykorzystać do tego niewielką ilość sody oczyszczonej lub węgla leczniczego. W przypadku zastosowania pasty, czas szczotkowania powinien wynosić 2–3 minuty. Warto również zainwestować w dobrą szczoteczkę do zębów – elektryczną lub soniczną.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
2
Polecamy
Czarna pasta wybielająca – czy rzeczywiście jest skuteczna?
Czarna pasta wybielająca – czy rzeczywiście jest skuteczna? TVN zdrowie
Pasta do zębów – wybielająca, na nadwrażliwość czy przeciw próchnicy?
Jaką wybrać?
Pasta do zębów – wybielająca, na nadwrażliwość czy przeciw próchnicy? Jaką wybrać? TVN zdrowie
Kurkuma na wybielanie zębów – zastosowanie przyprawy w kosmetyce
Kurkuma na wybielanie zębów – zastosowanie przyprawy w kosmetyce Dzień Dobry TVN
Wybielanie zębów sodą oczyszczoną i cytryną - szybki, prosty i tani przepis na bielsze zęby
Wybielanie zębów sodą oczyszczoną i cytryną - szybki, prosty i tani przepis na bielsze zęby Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?