Polub nas na Facebooku
Czytasz: Otyłość? To się leczy! Jak skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów?
menu
Polub nas na Facebooku

Otyłość? To się leczy! Jak skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów?

Dziewczyna, która jest otyła

Fot: CarlosDavid.org / gettyimages.com

Nadmierna masa ciała ma olbrzymi wpływ na działanie całego organizmu. Mimo że walka z otyłością nie jest łatwa i wymaga od chorego bardzo dużo samozaparcia, to z chorobą można wygrać. Jak wygląda leczenie otyłości?

Otyłość to choroba, która wymaga leczenia. Rodzaj terapii będzie zależał przede wszystkim od skali problemu, a także od tego, co doprowadziło do przybierania na wadze. Czasem zdarza się, że przybieranie na wadze jest objawem zupełnie innego schorzenie i dopiero rozpoznanie i właściwe leczenie choroby podstawowej pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów.

Otyłość, czyli co?

Najprościej mówiąc otyłość to nadmiar tkanki tłuszczowej. Jeśli rozkłada się ona równomiernie mówi się o tzw. prostej. W sytuacji, gdy tkanka tłuszczowa gromadzi się przede wszystkim na brzuchu - mówi się o tzw, otyłości brzusznej.

Do określenia czy ktoś ma nadwagę czy już otyłość wykorzystuje się wskaźnik BMI. Określa on stosunek masy ciała do wzrostu podniesionego do kwadratu. Jeśli BMI wynosi 30 - mówi się o otyłości I stopnia, przy wartości 35 i więcej mówi się o otyłości II stopnia, w sytuacji, gdy BMI jest większe niż 40 mówi się o otyłości III stopnia lub tzw. otyłości olbrzymiej.

O nadwadze mówi się w sytuacji gdy BMI mieści w przedziale 25 a 30.

Skąd się bierze otyłość?

Przyjęło się mówić, że głównym winowajcą otyłości jest niezdrowa dieta. Osoby, które stronią od warzyw, owoców czy produktów z pełnego ziarna, a zamiast tego sięgają po jedzenie typu fast food lub inną wysokoprzetworzoną żywność. Znacznie częściej zmagają się z nadwagą, a w konsekwencji z otyłością. Ale nie tylko. U niektórych osób nadmierne przybieranie na wadze wynika z uwarunkowań genetycznych.

Zdarza się, że za otyłość odpowiadają zaburzenia związane z czynnością gruczołów wydzielania wewnętrznego, np. tarczycy lub stosowane leki. Coraz częściej przyczyn otyłości szuka się w uwarunkowaniach psychospołecznych, czyli tzw. zajadaniu stresu oraz złych nawykach żywieniowych wyniesionych z domu.

Jak wygląda leczenie otyłości?

Sposób leczenia zależy przede wszystkim od skali problemu. Czasem zmiana nawyków żywieniowych i aktywność fizyczna wystarczą, ale nie jest to reguła. W przypadku pacjentów, którzy mimo zmiany stylu życia dalej nie mogą schudnąć konieczne jest operacyjne zmniejszenie żołądka.

  • Opaska żołądkowa

Podczas zabiegu pacjentowi na żołądek zakłada się specjalną opaskę, która dzieli go na dwie części - małą (o pojemności około 70 ml) oraz dużą. Zmniejszenie objętości żołądka sprawia, że chorzy szybko odczuwają sytość. Dzięki operacji można stracić około 30 kilogramów w ciągu roku.

  • Rękawowa resekcja żołądka

Operacja polega na wycięciu większej części żołądka (zazwyczaj jest to 80 proc.), około 6 centymetrów od dwunastnicy. Po zabiegu objętość żołądka spada do ok. 150 ml. Dodatkowo przestaje on wytwarzać grelinę, czyli hormon powodujący łaknienie. Operacja pozwala schudnąć od 70 do 100 kilogramów w ciągu roku.

Skąd się bierze otyłość? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co wpływa na otyłość? Źródło: Dzień Dobry TVN

  • By-pass żołądkowy

Ten rodzaj zabiegu wykonuje się u osób z tzw. otyłością olbrzymią, z BMI powyżej 50 i chorych na cukrzycę. Założenie by-passu żołądkowego znacznie modyfikuje układ pokarmowy.

  • Balon żołądkowy

"Zakłada" się go u osób z BMI powyżej 60, czyli cierpiących na otyłość skrajnie olbrzymią. Podczas operacji lekarz umieszcza w żołądku specjalny balon, który ma spowodować utratę masy ciała do poziomu, w którym bezpieczne będzie przeprowadzenie docelowej operacji.

Czy terapia genowa pomoże w walce z otyłością?

Szansą dla osób, które zmagają się z otyłością może się okazać terapia genowa. Badacze z Washington University School of Medicine w St. Louis dowiedli, że podając myszom gen zwany folistatyną można odbudować masę mięśniową oraz siłę mięśni, a to przyczynia się zmniejszenia bólu w stawach, z którym często zmagają się osoby otyłe. Jeśli kolejne badania pokażą, że terapia genowa jest skuteczna i chroni przed degeneracją kości, może się okazać, że takie leczenie sprawi, że walka z otyłością będzie łatwiejsza.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
73
6
Polecamy
Operacja zmniejszenia żołądka – kto może z niej skorzystać i jak wygląda zabieg?
Operacja zmniejszenia żołądka – kto może z niej skorzystać i jak wygląda zabieg? TVN zdrowie
Przemysł spożywczy a otyłość
Przemysł spożywczy a otyłość TVN zdrowie
Cezary Żak schudł 30 kg.
Nam wyjaśnia, jaka była przyczyna i zapewnia:
"Daję nadzieję, że otyłość można leczyć"
Cezary Żak schudł 30 kg. Nam wyjaśnia, jaka była przyczyna i zapewnia: "Daję nadzieję, że otyłość można leczyć" Dzień Dobry TVN
Diabulimia - choroba młodych kobiet z cukrzycą typu I.
"Strach przed nadmiernym tyciem jest tak duży, że wolą zrezygnować z leczenia"
Diabulimia - choroba młodych kobiet z cukrzycą typu I. "Strach przed nadmiernym tyciem jest tak duży, że wolą zrezygnować z leczenia" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?