Polub nas na Facebooku
Czytasz: Operacja plastyczna nosa – w jakim celu jest wykonywana i na czym polega?
menu
Polub nas na Facebooku

Operacja plastyczna nosa – w jakim celu jest wykonywana i na czym polega?

Kobieta, która będzie miała operowany nos

Fot: YakobchukOlena / gettyimages.com

Operacja plastyczna nosa wykonywana jest przeważnie w celu zmiany jego wyglądu. Nos jest najbardziej wyeksponowaną częścią twarzy i w znacznym stopniu decyduje o jej wyglądzie. Istnieją także medyczne wskazania do poddania się korekcie nosa. Pierwsza taka operacja w Europie została opisana w okresie renesansu przez francuskiego chirurga – Pierre’a Fanco.

Wśród zabiegów chirurgii plastycznej korekta nosa jest jednym z częściej przeprowadzanych. Początki plastyki nosa sięgają czasów starożytnych, a ich kolebką był Egipt. W nomenklaturze medycznej bywa określana mianem rynoplastyki. Europejscy specjaliści zajmujący się poprawianiem kształtu nosa zgrupowani są w organizacji The Rhinoplasty Society of Europe. Operacja plastyczna tego typu najczęściej wykonywana jest w celu wyprostowania i skrócenia nosa oraz wymodelowania jego czubka. Nierzadko połączona jest z usunięciem garbka.

W jakim celu przeprowadza się operacje plastyczne nosa?

Operacja plastyczna nosa przeprowadzana jest ze względów estetycznych i medycznych. Wśród medycznych wskazań do korekty nosa wymienia się objawowe skrzywienie przegrody nosowej, występowanie wad pourazowych, wrodzonych czy też powstałych w przebiegu schorzeń, które upośledzają przepływ powietrza przez nos. Zabieg przynosi wówczas ulgę w postaci swobodnego przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe. Operacja skrzywionej przegrody nosa przeprowadzana jest także, gdy występują częste infekcje górnych dróg oddechowych i zatok przynosowych czy obturacyjny bezdech senny. Prostowanie przegrody nosowej to inaczej septoplastyka.

Estetycznym celem operacji jest uzyskanie nosa proporcjonalnego do całości twarzy. Najczęściej koryguje się nosy: garbate, skośne, krzywe, wysokie, siodełkowate, wiszące, z przerostem części chrzęstnej. Zmienić można także kształt czubka i skrzydeł nosa. Jeśli jest nieładny, może szpecić twarz, a przez to stanowić źródło licznych kompleksów.

Ile kosztuje operacja plastyczna nosa?

Ceny za całkowitą korektę nosa rozpoczynają się od kwoty 10000 zł. Operacja nosa chrzęstnego to wydatek rzędu około 8000 zł. Przed zabiegiem można skorzystać ze specjalistycznej symulacji efektu operacji, która kosztuje około 200 zł. Dzięki temu dużo łatwiej sprecyzować swoje wymagania.

Na czym polega operacja nosa?

Zabieg można przeprowadzić, kiedy wzrost kostny jest już zakończony, czyli około 15–17 roku życia. Nie ma górnych ograniczeń wiekowych co do wykonania korekty. Przed operacją nosa konieczne jest wykonanie badań, takich jak grupa krwi, OB, morfologia z rozmazem, układ krzepnięcia, glikemia na czczo, elektrolity, badanie ogólne moczu, HCV, HBs i EKG dla osób po 50 roku życia. Przed operacją obowiązuje też przygotowanie laryngologiczne, które polega na badaniu endoskopowym wnętrza nosa i rynometrii, czyli sprawdzeniu jego drożności. Operacji nie powinno się przeprowadzać m.in. u osób z zaburzeniami krzepliwości krwi, nieregulowanym nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą oraz u kobiet w ciąży.

Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Czas trwania zabiegu jest kwestią bardzo indywidualną. Korekcja nosa trwać może nawet do 5 godzin. Polega na poprawieniu kształtu szkieletu kostnego i/lub chrzęstnego nosa. W przypadku nosa garbatego wykonuje się korekcję części kostnej. Poprawa szerokiego, za długiego, asymetrycznego czubka nosa zaliczana jest do korekcji części chrzęstnej. Zazwyczaj przeprowadza się jednocześnie obie korekcje. Nosy operują chirurdzy plastycy, a coraz częściej robią to też laryngolodzy.

Wyróżnia się dwa typy operacji – zamkniętą i otwartą. Częściej wybierana jest ta druga, która pozwala na łatwiejsze modelowanie i uzupełnianie ubytków. Jej wadą jest niestety widoczna blizna i dłużej utrzymujący się obrzęk. Zabieg, podobnie jak w metodzie zamkniętej, rozpoczyna się od cięcia wewnątrz nosa. Oprócz tego wykonuje się cięcie u podstawy słupka. Zamknięta plastyka nosa to metoda mniej inwazyjna od operacji otwartej. Nie pozostawia żadnych blizn, gdyż wszelkie cięcia wykonywane są wewnątrz nosa. Zaletą tej metody jest także krótszy czas zabiegu i szybszy powrót do zdrowia.

Operacja nosa – rekonwalescencja

Sporą uciążliwością po operacji jest trzymany przez 1–2 dni seton w nosie, który uniemożliwia oddychanie przez niego. Zasetonowanie nosa, czyli usztywnienie, stosuje się w celu podtrzymania szkieletu i uciskania naruszonych naczyń krwionośnych. Pacjent przez 8–10 dni po zabiegu nosi opatrunek gipsowy, plastikowy lub metalowy. Powrót do pracy możliwy jest zwykle po około 2–3 tygodniach. Przez pierwsze 3 miesiące nie wolno brać udziału w żadnych sportach grupowych, które podnoszą ryzyko odniesienia kontuzji. Do lekkich ćwiczeń fizycznych można powrócić po 6 tygodniach. W ciągu 6 miesięcy po zabiegu należy unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne i nie korzystać z solarium. Dopiero po roku od operacji skóra ostatecznie się skurczy i dostosuje do nowego kształtu nosa.

Powikłania po operacji nosa

Normalną dolegliwością po operacji nosa jest obrzęk, niewielki ból i tzw. okularowe zasinienie wokół oczu. Objawy te ustępują samoistnie w ciągu 7–14 dni. Jednak w wyniku operacji dojść może do przebarwienia, drętwienia, zaburzenia czucia nosa, trudności w oddychaniu, problemów z gojeniem się blizn na skutek infekcji, wpadnięcia setonu do gardła i zaburzenia węchu. Mogą być widoczne nierówności, dodatkowe zmarszczki lub zagłębienia na skórze i chrząstce. Powikłaniem bywa nierówność przegrody nosowej lub asymetria całego nosa. Zdarzają się przypadki, w których podczas zmniejszania nosa wycięty został zbyt duży fragment. Wówczas konieczne jest powiększenie nosa, a do rekonstrukcji stosuje się najczęściej odpowiednio wymodelowane chrząstki przegrody nosowej.

Bibliografia:

1. Weiss W., Rynoplastyka, „Art-of-Beauty”, 2016, 5, s. 28-29.

2. Pfenninger J.L., Flower G.C., Kaszuba A., Procedury zabiegowe i diagnostyczne w dermatologii i medycynie estetycznej, Wrocław, Urban & Partner, 2012.

Jak poprawić owal twarzy? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Jak poprawić owal twarzy? Źródło: Klinika urody.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
1
Polecamy
Operacje nosa - dla zdrowia czy urody?
Operacje nosa - dla zdrowia czy urody? Dzień Dobry TVN
Operacja krzywej przegrody nosowej - objawy, przebieg i powikłania
Operacja krzywej przegrody nosowej - objawy, przebieg i powikłania TVN zdrowie
Lifting wolumetryczny twarzy – wskazania, przebieg i efekty
Lifting wolumetryczny twarzy – wskazania, przebieg i efekty Dzień Dobry TVN
Septoplastyka nosa – wskazania, przeciwwskazania i przebieg operacji przegrody nosa
Septoplastyka nosa – wskazania, przeciwwskazania i przebieg operacji przegrody nosa TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?