Polub nas na Facebooku
Czytasz: Obuwie ortopedyczne dla dzieci i dorosłych – działanie, wskazania, wskazówki przy wyborze odpowiedniego modelu
menu
Polub nas na Facebooku

Obuwie ortopedyczne dla dzieci i dorosłych – działanie, wskazania, wskazówki przy wyborze odpowiedniego modelu

Dziecięce buty ortopedyczne

Fot. Nikolay Artjuhoff, / Getty Images

But ortopedyczny ma na celu korekcję wady stopy oraz wsparcie mechaniki pracy kończyny dolnej, stąd też znacznie różni się budową od konstrukcji klasycznego obuwia dziennego. Mimo to buty ortopedyczne mogą wyglądać efektownie i pod względem estetyki nie różnią się od „normalnego” obuwia.

Aby buty ortopedyczne wpływały na poprawę zdrowia, muszą mieć odpowiednie cechy techniczne, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie. Nieprawidłowo dopasowane dziecięce buty ortopedyczne mogą pogłębić wadę lub stać się przyczyną powikłań układu ruchu w dorosłym życiu, dlatego zakup zawsze należy najpierw skonsultować ze specjalistą.

Buty ortopedyczne

Obuwie ortopedyczne to specjalistyczne narzędzie terapeutyczne o wyjątkowej konstrukcji, które poza ochroną przed urazami mechanicznymi i czynnikami termicznymi ma na celu wyrównanie wad wrodzonych i nabytych stopy oraz całej kończyny dolnej, korekcję deformacji stóp, a także osi kończyny. Zapobiega pogłębianiu się zniekształceń oraz stwarza stabilne podparcie dla zmian strukturalnych stopy o charakterze utrwalonym. Ortopedyczne buty dodatkowo amortyzują szkodliwe wstrząsy podczas aktywności ruchowej, odciążając nadwyrężone struktury miejscowego układu ruchu stopy, co przekłada się na efekt przeciwbólowy i rozluźniający, a jednocześnie wzmacniający osłabione tkanki. 

Obuwie ortopedyczne można dostosować do okoliczności i wieku. Powszechne przekonanie o nieatrakcyjności tego typu butów jest mylące, rynek oferuje wiele modeli, np. sandały ortopedyczne dla dzieci, kapcie ortopedyczne dostosowane do każdego wieku, pantofle, trzewiki czy trampki ortopedyczne i wiele innych wyglądających równie efektywnie, jak klasyczne obuwie codzienne. W zależności od potrzeby zdrowotnej pacjenta buty ortopedyczne dostosowywane są również pod względem funkcji.

Polecamy: Płaskostopie u dzieci – rozpoznanie, dobór obuwia, leczenie

Obuwie ortopedyczne – rodzaje

Buty ortopedyczne dla dzieci i dorosłych dobierane są ze względu na typ schorzenia obciążający stopę. Wśród najczęściej spotykanych butów wyróżnia się m.in.:

  • obuwie ortopedyczne wyrównujące skrócenie kończyny dolnej, powstałe na skutek np. zmian anatomicznych w obrębie stawu biodrowego;
  • buty ortopedyczne z obcasem Thomasa, supinujące tyłostopie w stopie płasko-koślawej;
  • obuwie ortopedyczne z odwróconym obcasem Thomasa, czyli z wkładką o podwyższeniu od strony bocznej z przedłużeniem w kierunku przednim, stosowanym np. w szpotawości stępu, niestabilności i skręceniach stawu skokowego dolnego;
  • buty ortopedyczne redresyjne, korygujące nieprawidłowe ustawienie stóp, zwykle supinujące lub pronujące, z pelotą lub innymi elementami wpływającymi na pracę statyczno-dynamiczną tkanek miękkich i kości stopy;
  • buty ortopedyczne z ortezą stabilizującą stawy stopy.

Butów ortopedycznych nie należy utożsamiać z profilaktycznymi, których celem jest wsparcie rozwoju stopy oraz zabezpieczenie przed powstawaniem deformacji. Obuwie ortopedyczne ukierunkowane jest na leczenie, a nie zapobieganie.

Czy warto wybierać wkładki ortopedyczne do butów? Okazuje się, że warto! Tylko jak wybrać odpowiednią? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Wkładki do butów - kiedy warto po nie sięgnąć? Źródło: 36,6

Buty ortopedyczne na zamówienie czy gotowe modele ze sklepu?

Kapcie ortopedyczne dla dzieci czy sandały ortopedyczne damskie wykonywane są zgodnie ze zaleceniami lekarza w warsztatach techniki ortopedycznej i dostosowywane do potrzeb pacjenta. Można również nabyć gotowe modele w sklepach medycznych i punktach rehabilitacyjno-ortopedycznych, jednak wówczas należy zwrócić uwagę na właściwości techniczne butów i odpowiednio dobrać ich typ. Oczekiwanie na buty ortopedyczne wykonywane na zamówienie trwa zwykle kilka tygodni. Cena butów ortopedycznych dla dzieci i dorosłych zależy od rodzaju obuwia, zwykle sięga średnio kilkuset złotych, jednak można wnioskować do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) o dofinansowanie.

Ortopedyczne buty dla dzieci i dorosłych w szczególności z cholewką, jak pantofle, trampki czy półbuty, powinny:

  • być odpowiednio dopasowane rozmiarem, aby stopa miała pełen zakres ruchomości, z zachowaniem właściwej przestrzeni dla śródstopia i palców;
  • mieć płaską podeszwę lub bardzo niski, szeroki obcas, głębokie wycięcie cholewki i nisko schodzący język, sztywne i wysokie zapiętki;
  • mieć zapięcie na wysokości palców oraz system cyrkulacji powietrza.

Z kolei sandały ortopedyczne dla dzieci czy klapki dla dorosłych, tzn. otwarte obuwie, w którym stopa może się przesuwać, warto wybierać z dodatkową wkładką ortopedyczną, zapobiegającą zbędnym ruchom stopy.

Kiedy zaopatrzyć się w buty ortopedyczne? Wskazania

Obuwie ortopedyczne koryguje istniejące wady stóp i zaburzenia osi kończyny zapewnia komfort chodzenia. Buty ortopedyczne dla dzieci zapobiegają pogłębianiu i utrwalaniu się deformacji strukturalnych, powinny również stanowić uzupełnienie rehabilitacji ruchowej dla wzmocnienia i przedłużenia efektów terapeutycznych. Z kolei obuwie ortopedyczne męskie i damskie wykorzystywane jest głównie w celu zabezpieczenia wyników leczenia operacyjnego i zachowawczego deformacji oraz chorób w obrębie stóp i stawów skokowych.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
2
Polecamy
Jak dobrać wkładki supinujące dla dziecka?
Jak dobrać wkładki supinujące dla dziecka? Dzień Dobry TVN
Rodzaje obuwia medycznego
Rodzaje obuwia medycznego Dzień Dobry TVN
Płaskostopie podłużne – objawy i sposoby leczenia.
Jakie wkładki wybrać?
Płaskostopie podłużne – objawy i sposoby leczenia. Jakie wkładki wybrać? TVN zdrowie
Wkładki ortopedyczne do butów – jak dobrać?
Jakie mają właściwości?
Wkładki ortopedyczne do butów – jak dobrać? Jakie mają właściwości? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby