Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nowotwory głowy i szyi coraz częściej diagnozowane u młodych ludzi 
menu
Polub nas na Facebooku

Nowotwory głowy i szyi coraz częściej diagnozowane u młodych ludzi 

Getty Images/ NanoStockk

Czterdziesto-, a nawet trzydziestolatkowie coraz częściej słyszą diagnozę raka głowy i szyi - ostrzegali specjaliści z okazji rozpoczynającego się 21 września VIII Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Głównym celem tegorocznych obchodów Europejskiego Tygodnia jest wczesne wykrywanie nowotworów głowy i szyi, które ma kluczowe znacznie dla skutecznego ich leczenia, jak i ograniczenia ryzyka okaleczenie chorego. Służy temu kampania edukacyjno-informacyjna Make Sense, odbywająca się w tym roku pod hasłem „Rak głowy i szyi nie czeka, zgłoś się do specjalisty”.

Prezes Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi prof. Wojciech Golusiński, główny organizator tygodnia oraz kampanii w naszym kraju - podkreślił, że wczesne wykrywanie nowotworów, w tym nowotworów głowy i szyi, ma szczególne znaczenie w okresie pandemii COVID-19.

Przeczytaj też: Kwiecień miesiącem świadomości nowotworów głowy i szyi

W czasie pandemii mniej pacjentów zgłasza się z chorobami nowotworowymi

Z przedstawionych przez specjalistę danych wynika, że w okresie lockdownu pacjenci o 35 proc. rzadziej zgłaszali się z chorobami nowotworowymi, niż jeszcze rok wcześniej. Liczba kart DiLO (Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego) w okresie od marca do maja 2020 r. spadła o 25 proc. w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej. Również niektóre szpitale na pewien czas ograniczyły przyjmowanie pacjentów

Nie znaczy to jednak, że schorzenia te rzadziej występowały. Choroba rozwija się i wielu pacjentów za jakiś czas zgłosi się do lekarza z bardziej zaawansowanymi objawami choroby, kiedy leczenie jest trudniejsze

– podkreślił prof. Golusiński, który jest kierownikiem Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, a także autorem Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Przed pandemią COVID-19 u ponad 60 proc. pacjentów w chwili diagnozy choroba była już w stadium zaawansowanym. Spośród tych chorych 60 proc. umierało w ciągu 5 lat. Na dodatek nowotwory głowy i szyi, szczególnie te wykryte w późnym stadium, mogą powodować utratę mowy, zaburzenia podstawowych zmysłów oraz zniekształcenia twarzy.

Chcemy przekonać ludzi, aby nie bali się zasięgali pomocy specjalisty, kiedy zauważą chociaż jeden z niepokojących objawów, utrzymujących się dłużej niż trzy tygodnie

– przekonywał specjalista. Są to: pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie, czerwone albo białe naloty w jamie ustnej, przewlekła chrypka, zatkany z jednej strony nos oraz krwawienie z nosa, guz na szyi, trudności przy przełykaniu i ból gardła.

Nowotwory głowy i szyi - z roku na rok wykrywa się ich coraz więcej 

Według Krajowego Rejestru Nowotworów stale zwiększa się liczba co roku wykrywanych nowotworów głowy i szyi; w ostatniej dekadzie wzrosła ona w naszym kraju o 25 proc. Jednocześnie zmienia się profil pacjentów z tymi chorobami nowotworowymi.

Eksperci ostrzegali, że do niedawna chorowali głównie mężczyźni po 60. roku życia, którzy nadużywali alkoholu, palili papierosy i mieli niski status społeczno-ekonomiczny. Od 20 lat coraz częściej są to ludzie młodzi, czterdziesto-, nawet trzydziestolatkowie, głównie mężczyźni, wykształceni, nie palący papierosów i nie nadużywający alkoholu, ale aktywni seksualnie.

Nowotwory głowy i szyi - przyczyny

Powodem nowotworów głowy i szyi na całym świecie coraz częściej są przenoszone drogą płciową wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV). „Patogen ten atakuje skórę i wilgotne błony śluzowe jamy ustnej, gardła i odbytu, zatem łatwo jest się nim zakazić podczas kontaktów seksualnych, zarówno pochwowych, analnych jak i oralnych” – tłumaczyła dr hab. Ewa Sierko z Białostockiego Centrum Onkologii.

Z przedstawionych przez specjalistkę danych wynika, że w USA 60 proc. nowotworów głowy i szyi związanych jest z zakażeniem wirusa HPV, a w Europie Zachodniej – co najmniej 50 proc. Duże jest jednak zróżnicowanie pod względem zachorowalności w poszczególnych krajach. W Europie Północnej z wirusem brodawczaka związanych jest już 75 proc. nowotworów jamy ustnej i gardła, a w Europie Południowej jedynie 17 proc.

Nie ma danych dotyczących sytuacji w Polsce. Według Krajowego Rejestru Nowotworów na nowotwory głowy i szyi wśród mężczyzn przypada 8 proc. wszystkich rozpoznawanych u nich chorób nowotworowych, a u kobiet – 5 proc. Eksperci uważają jednak, że dane te są zaniżone, chorych z tego powodu jest więcej.

Wirus HPV - jak się przed nim chronić?

Podkreślono, że skuteczną ochronę przed wirusem HPV zapewnia stosowana od wielu lat szczepionka, podawana w wielu krajach dziewczętom i chłopcom w wieku 11-13 lat (jeszcze przed inicjacją seksualną). W Polsce jest ona dostępna wyłącznie w ramach szczepień nieobowiązkowych, finansowanych z własnej kieszeni. Ma się to zmienić.

Obecny podczas spotkania Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas zapowiedział, że od 2021 r. szczepionka przeciwko brodawczakowi ludzkiemu będzie pokrywana z budżetu państwa. Dr hab. Ewa Sierko zapewniała, że taki preparat nie wyleczy trwającego już zakażenia ani choroby nowotworowej, ale chroni przed infekcją w obrębie jamy ustnej oraz przed nowotworami głowy i szyi.

Nowotwory głowy i szyi - bezpłatne badania profilaktyczne

Kampania Make Sense organizowana jest w 32 miastach na terenie całej Polski. W kilkunastu miastach będzie można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych: w Poznaniu, Wrocławiu, Bydgoszczy, Grudziądzu, Zamościu, Białej Podlaskiej, Zielonej Górze, Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim, Krakowie, Warszawie, Radomiu, Siedlcach, Katowicach, Kielcach, Gdańsku.

Prof. Wojciech Golusiński poinformował, że pacjenci z grup ryzyka (głównie w wieku 40-65 lat) mogą się zgłosić bez skierowania na badania przesiewowe do wybranych ośrodków również po zakończeniu Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Lista wszystkich ośrodków realizujących badania profilaktyczne znajduje się na stronie Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Przeczytaj też: Profilaktyka chorób genetycznych – metody zapobiegania nowotworom

Źródło: PAP, Zbigniew Wojtasiński

Zobacz, co warto wiedzieć o nowotworach głowy i szyi. 

Źródło: x-news


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
73
4
Polecamy
Skuteczność leczenia raka piersi w Polsce spada.
Lekarze:
Grozi nam tsunami zaawansowanych nowotworów
Skuteczność leczenia raka piersi w Polsce spada. Lekarze: Grozi nam tsunami zaawansowanych nowotworów Dzień Dobry TVN
Co piąty mężczyzna z chorobą onkologiczną w Polsce ma raka prostaty.
"Rozwija się powoli i podstępnie"
Co piąty mężczyzna z chorobą onkologiczną w Polsce ma raka prostaty. "Rozwija się powoli i podstępnie" Dzień Dobry TVN
Tylko wczesna diagnoza pozwala skutecznie leczyć raka trzustki – przypominają eksperci
Tylko wczesna diagnoza pozwala skutecznie leczyć raka trzustki – przypominają eksperci TVN zdrowie
Kwiecień miesiącem świadomości nowotworów głowy i szyi
Kwiecień miesiącem świadomości nowotworów głowy i szyi TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby