Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w  Europie
menu
Polub nas na Facebooku

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w  Europie

Kobieta w szpitalu

Fot: Portra Images / gettyimages.com

Koronawirus rozprzestrzenia się po Europie. Choć najwięcej zachorowań odnotowano we Włoszech, to coraz więcej państw zgłasza przypadki lub podejrzenia zakażenia koronowariusem. Do których regionów Europy dotarł już groźny patogen?  

Jeszcze do niedawna koronawirus Covid-2019 największe spustoszenie powodował w Chinach. Z czasem chorych zaczęło przybywać w Korei Południowej. Trzecim miejscem, w którym odnotowano najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem są Włochy. Szacuje się, że zakażonych jest ponad 300 osób, z czego 11 zmarło.

Co gorsza, inne państwa także zgłaszają przypadki lub podejrzenia zakażenia koronawirusem. Groźny patogen pojawił się w już Austrii, Chorwacji, Rumuni, Szwajcarii, Niemczech oraz Hiszpanii. Rośnie też liczba zakażonych we Francji.

Koronawirus w Polsce

W Polsce nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem. W jednym z kieleckich szpitali zakaźnych znajduje się mężczyzna, który po powrocie z Włoch miał gorączkę i kaszel. Dodatkowo 20 osób jest pod obserwacją, 14 objęto kwarantanną, gdyż istnieje podejrzenie, że mogą być zakażone. W stałym kontakcie z Państwową Stacją Sanitarną jest 681 osób. 

Zgodnie z zaleceniami każda osoba, która wróciła z np. z Włoch i zaobserwowała u siebie takie objawy jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem musi bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Nie zgłaszamy się do lekarza rodzinnego ani na SOR! Jeżeli nie zauważyliśmy u siebie ww objawów to przez kolejne 14 dni należy kontrolować swój stan zdrowia. Diagnostykę koronawirusa wykonują tylko dwa laboratoria w Polsce. W szpitalach nie ma takiej diagnostyki - mówi w rozmowie z serwisem zdrowie.tvn.pl pediatra Łukasz Durajski.

Środki bezpieczeństwa

Szybko rozprzestrzeniający się wirus sprawił, że wiele państw wprowadziło dodatkowe kontrole na lotniskach. Na wielu z nich pasażerom sprawdza się temperaturę. Dodatkowej kontroli przechodzą także pasażerowie na warszawskim Lotnisku Chopina. Pasażerowie otrzymują ulotkę z zaleceniami, tj. co zrobić w razie pojawienia się niepokojących objawów.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o koronawirusie!

Zobacz także: Koronawirus - co trzeba o nim wiedzieć? Źródło: X-Bank Gallery

Koronawirus - jak się chronić?

Zakażenie koronawirusem może wywołać ostre zapalenie płuc, podobne do SARS, czyli ostrej niewydolności oddechowej. Do najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia należą duszności, problemy z oddychaniem, gorączka (może, ale wcale nie musi się pojawić), ogólne osłabienie i zmęczenie. U niewielkiej grupy pacjentów pojawiają się także biegunki.

Mimo że kontaktu z wirusem nie da się uniknąć, to można zniwelować prawdopodobieństwo zakażenia. Jak to zrobić? Przede wszystkim trzeba pamiętać o myciu rąk - mydłem i pod ciepłą wodą - zwłaszcza gdy podróżujemy komunikacją miejską oraz po powrocie do domu. Zaleca się także unikanie skupisk ludzkich oraz kontaktu w osobami chorymi. Można także nosić specjalne maseczki ochronne. W ich przypadku trzeba jednak pamiętać, aby regularnie je wymieniać. Noszenie jednej maseczki zbyt długo przyniesie więcej szkody niż pożytku. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
96
10
Polecamy
Koronawirus  SARS-CoV-2 - wszystko co musisz o nim wiedzieć
Koronawirus SARS-CoV-2 - wszystko co musisz o nim wiedzieć TVN zdrowie
Pytania o koronawirusa.
Eksperci na czacie:
"Kwarantanna nam nie grozi.
Nie wpadajmy w panikę" 
Pytania o koronawirusa. Eksperci na czacie: "Kwarantanna nam nie grozi. Nie wpadajmy w panikę"  Dzień Dobry TVN
Koronawirus w Warszawie.
Osiem przypadków zakażenia w Polsce 
Koronawirus w Warszawie. Osiem przypadków zakażenia w Polsce  Dzień Dobry TVN
Koronawirus - czy jest niebezpieczny dla dzieci?
Koronawirus - czy jest niebezpieczny dla dzieci? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?