Polub nas na Facebooku
Czytasz: Niepokalanek mnisi (vitex agnus castus) – właściwości lecznicze, stosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne kuracji
menu
Polub nas na Facebooku

Niepokalanek mnisi (vitex agnus castus) – właściwości lecznicze, stosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne kuracji

NAN

Fot: jardipartage / stock.adobe.com

Niepokalanek mnisi jest rośliną o licznych właściwościach leczniczych – stosuje go w postaci naparu z herbaty ekspresowej, m.in. na dolegliwości związane z napięciem przedmiesiączkowym. Oprócz tego niepokalanek mnisi stabilizuje poziom hormonów płciowych, a także wykazuje działanie moczopędne. Nie bez znaczenia jest również to, że niepokalanek mnisi jest bezpieczny dla zdrowia i rzadko wywołuje skutki uboczne – niekiedy ma początku kuracji mogą pojawić się nudności. 

Niepokalanek mnisi jest rośliną, która występuje głównie na terenie północnej Afryki, zachodniej i środkowej Azji oraz we wschodniej i południowej Europie. W Polsce roślinę tę można bardzo często spotkać w przydomowych ogródkach, w których pełni głównie funkcję dekoracyjną ze względu na swoje, przypominające lawendę, kwiaty.

Niepokalanek mnisi – właściwości

Właściwości lecznicze niepokalanka mnisiego, zwanego również pieprzowym, doceniane są w głównej mierze przez zwolenników medycyny naturalnej. Do niedawna uważano, że roślina ta hamuje wydzielanie FSH (hormonu folikulotropowego, odpowiedzialnego pośrednio za dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych, a także produkcję estrogenu). Jednakże jak wykazały najnowsze badania [1] wyciąg z niepokalanka mnisiego hamuje wydzielanie prolaktyny z gruczołu dokrewnego (przysadki mózgowej). Prolaktyna jest hormonem peptydowym, wpływającym bezpośrednio na poziom hormonów płciowych. Oznacza to, że niepokalanek mnisi dzięki hamowaniu wydzielaniu prolaktyny jednocześnie reguluje poziom hormonów płciowych – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Za sprawą blokowania wydzielania prolaktyny niepokalanek mnisi wykazuje właściwości przeciwtrądzikowe.

Regularne stosowanie niepokalanka pieprzowego pozwala na ustabilizowanie poziomu hormonów płciowych. Dzięki temu tego typu kuracja łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), za które odpowiada najczęściej zbyt wysoki poziom prolaktyny. Wśród charakterystycznych symptomów PMS można wymienić, m.in.: rozchwianie emocjonalne, silny ból nadbrzusza, a także tkliwość piersi. Oprócz tego niepokalanek mnisi łagodzi objawy klimakterium, do których można zaliczyć: nieregularne krwawienia miesiączkowe, zmienność nastrojów, problemy ze snem, kołatanie serca, duszność [3]. Wśród innych właściwości leczniczych niepokalanka pieprzowego można wymienić:

  • regulowanie cyklu miesiączkowego,
  • łagodzenie mastodynii (bólu piersi, któremu towarzyszy obrzęk i nadwrażliwość),
  • wspomaganie laktacji,
  • przeciwdziałanie przedwczesnej ejakulacji (wytryskowi),
  • działanie moczopędne,
  • działanie przeciwgorączkowe,
  • działanie odkażające,
  • działanie uspokajające.

Jakie zioła były wykorzystywane w medycynie staropolskiej? Zobaczcie:

Zobacz film: Medycyna staropolska - zioła lecznicze. Źródło: W dobrym stylu

Niepokalanek mnisi – jak go stosować?

Do celów medycznych wykorzystuje się owoce niepokalanka mnisiego, które swoim wyglądem przypominają owoce pieprzu. Surowiec ten zawiera cenne składniki, w tym: olejek eteryczny, irydoidy glikozydowe, flawonoidy, diterpeny, a także kwasy tłuszczowe. Z punktu widzenia właściwości leczniczych niepokalanka pieprzowego najistotniejsze są diterpeny. Niepokalanek mnisi najczęściej stosuje się w formie naparu, przygotowanego z herbatki ekspresowej. Oprócz tego owoce tej rośliny można przyjmować w postaci tabletek, nalewek, wyciągów, a także preparatów homeopatycznych.

Niepokalanek mnisi a ciąża

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania niepokalanka mnisiego jest ciąża, bowiem do tej pory nie przeprowadzono badań na temat kuracji przy użyciu tej rośliny w trakcie ciąży. Mimo to niepokalanek mnisi można bezpiecznie stosować podczas laktacji. Nie bez znaczenia jest to, że wiele preparatów, wspomagających produkcję mleka, zawiera wyciąg z owoców niepokalanka mnisiego. W tym kontekście istotne jest to, że niepokalanek mnisi jest wykorzystywany również w leczeniu niepłodności. Jego skuteczność potwierdzają niemieccy naukowcy, którzy przeprowadzili badania na 67 kobietach z rzadkimi miesiączkami lub całkowitym ich brakiem [2]. Po trzymiesięcznej kuracji preparatem, powstałym na bazie niepokalanka mnisiego, u wszystkich pacjentek znacznie podwyższył się poziom progesteronu, a 37 kobiet zaszło w ciążę.

Skutki uboczne kuracji niepokalankiem mnisim

Niepokalanek mnisi jest rośliną powszechnie stosowaną w kuracjach hormonalnych. Jego główną zaletą jest bezpieczeństwo, bowiem kuracja przy użyciu tego surowca nie powoduje żadnych skutków ubocznych (pod warunkiem stosowania preparatów zgodnie z zaleceniami producenta). Niekiedy na początku kuracji niepokalankiem mnisim mogą pojawić się nudności, które powinny samoistnie ustąpić. Nie bez znaczenia jest także to, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych oraz innych preparatów, zawierających progesteron, może wzmocnić działanie niepokalanka pieprzowego.

Jakie są zdrowe nawyki żywieniowe i jak je wyrobić? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Zdrowe nawyki żywieniowe. Źródło: Dzień Dobry TVN 

Bibliografia:

[1] http://fpn.sum.edu.pl/archiwum/cale_numery/3_2007.pdf

[2]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11025394

[3] http://www.lekwpolsce.pl/download.php?dokid=5343ce17e921b 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
159
12
Polecamy
Jakie właściwości ma dziurawiec?
Działanie i zastosowanie dziurawca zwyczajnego
Jakie właściwości ma dziurawiec? Działanie i zastosowanie dziurawca zwyczajnego Dzień Dobry TVN
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości.
Jakie właściwości ma arktyczny korzeń?
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości. Jakie właściwości ma arktyczny korzeń? Dzień Dobry TVN
Palma sabałowa (bocznia piłkowana) – właściwości lecznicze, stosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne 
Palma sabałowa (bocznia piłkowana) – właściwości lecznicze, stosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne  TVN zdrowie
Pluskwica groniasta – właściwości, zastosowanie i skutki uboczne
Pluskwica groniasta – właściwości, zastosowanie i skutki uboczne TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?