Polub nas na Facebooku
Czytasz: Naturalne rozjaśnianie włosów w domu - bezpieczne domowe sposoby na jaśniejsze włosy
menu
Polub nas na Facebooku

Naturalne rozjaśnianie włosów w domu - bezpieczne domowe sposoby na jaśniejsze włosy

Kobieta trzyma swoje włosy.

Fot. Hero Images / Getty Images

Rozjaśnianie włosów w domu można wykonać za pomocą własnoręcznie przygotowanych płukanek na bazie, np.: soku z cytryny, wody utlenionej, rumianku, sody oczyszczonej czy miodu. Domowe sposoby na jaśniejsze kosmyki są bezpieczniejsze od chemicznych rozjaśniaczy, jednak stosowane w nadmiarze mogą powodować przesuszanie się włosów. 

Rozjaśnianie włosów u fryzjera to skuteczny i efektywny zabieg, który niestety negatywnie wpływa na ich kondycję. Kosmyki po rozjaśnianiu mogą się przesuszać oraz być podatne na uszkodzenia, łamanie się a nawet wypadanie.

Rozjaśnianie włosów w domu - czy jest skuteczne?

Naturalne rozjaśnianie włosów domowymi sposobami, nie jest tak spektakularne jak profesjonalny zabieg fryzjerski, jednak przynosi delikatne efekty. Preparaty, jakich można użyć do rozjaśniania kosmyków to, np.: woda utleniona, cytryna, rumianek, miód, soda oczyszczona czy witamina C w proszku. Są to z reguły bezpieczne, zarówno dla skóry głowy, jak i samych włosów preparaty, które w bardzo delikatny sposób wpływają na kolor kosmyków, rozjaśniając go, a w niektórych przypadkach pozostawiając na nich błyszczące refleksy.

Zobacz, w jaki sposób zadbać o włosy:

Zobacz film: Jak dbać o włosy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną

Woda utleniona to popularny środek do oczyszczania i odkażania ran na skórze. Preparat, oprócz właściwości bakteriobójczych czy przeciwgrzybiczych, wykazuje również działanie wybielające, dlatego stosowany jest w domowych zabiegach rozjaśniających włosy. Długotrwałe stosowanie wody utlenionej może niszczyć i przesuszać włosy, dlatego w czasie kuracji należy stosować odżywcze, regeneracyjne i nawilżające maseczki, a przed zabiegiem wykonać test uczuleniowy, np. na włoskach nad karkiem. Wystarczy odrobinę mieszanki rozjaśniającej zaaplikować na kosmyki. Jeżeli przez 24 godziny nie wystąpi żadna niepokojąca reakcja, można kontynuować kurację.

Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną - jak to zrobić?

Do przygotowania środka rozjaśniającego wystarczy w butelce, najlepiej z atomizerem, wymieszać wodę utlenioną oraz zwykłą przegotowaną letnią wodę, w proporcji 1:1. Włosy należy spryskać preparatem i przeczesać grzebieniem, który równomiernie rozprowadzi mieszankę po całej długości kosmyków. Po 20 minutach wystarczy umyć czuprynę ulubionym szamponem.

Rozjaśnianie włosów cytryną

Właściwości rozjaśniające wykazuje również sok z cytryny, a dokładniej witamina C zawarta w owocu. Kwas askorbinowy to częsty składnik różnego rodzaju kosmetyków, które wyrównują koloryt skóry oraz zmniejszają przebarwienia. Rozjaśnianie włosów witaminą C może jednak przesuszać kosmyki, dlatego należy pamiętać o stosowaniu nawilżających maseczek. Do wykonania naturalnego rozjaśniacza wystarczy 10 tabletek witaminy C lub sok z cytryny wymieszać w przegotowaną wodą i tak przygotowaną płukankę wetrzeć w kosmyki (omijając skórę głowy, ponieważ sok z cytryny może ją podrażnić). Aby uzyskać lepszy efekt rozjaśnienia, można wystawić włosy na słońce, które przyspieszy proces rozjaśniania. Po ok. 30 minutach należy umyć włosy szamponem i zastosować odpowiednią maseczkę lub odżywkę, o właściwościach odpowiadających aktualnej kondycji włosów.

Rozjaśnianie włosów rumiankiem

Naturalne rozjaśnianie włosów można także wykonać za pomocą rumiankowej płukanki. Zioło wykazuje właściwości rozjaśniające i najbardziej spektakularne efekty stosowanie płukanek ziołowych uzyskuje się na włosach blond. Do wykonania domowego rozjaśniacza do włosów wystarczy 4-5 saszetek rumianku zalać 2 litrami wrzącej wody. Gdy napar ostygnie należy opłukać nim kosmyki, a dla lepszego efektu wystawić je na działanie słońca (przez przynajmniej 2-3 godziny).

Rozjaśnianie włosów sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona to skuteczny sposób na rozjaśnianie włosów farbowanych, zwłaszcza, po nieudanym zabiegu koloryzacji, np. gdy kolor kosmyków okazał się zbyt ciemny. Proszek delikatnie wypłukuje barwnik z włosów, co w efekcie subtelnie je rozjaśnia. Aby wykonać rozjaśnianie włosów, wystarczy łyżeczkę sody i ulubionego szamponu wymieszać z ok. 100 ml wody. Tak przygotowaną mieszankę należy wmasować we włosy, jak w przypadku normalnego mycia, a następnie spłukać obficie wodą. Kuracji rozjaśniającej nie powinny jednak stosować osoby z przesuszonymi, zniszczonymi i łamliwymi kosmykami, ponieważ kuracja może zaognić obecny problem i spowodować większe uszkodzenia.

Rozjaśnianie włosów miodem

Rozjaśnianie włosów w domu można wykonać także przy użyciu miodu. Słodki przysmak zawiera w sobie bowiem nadtlenek wodoru, którego 3-procentowy roztwór wodny to woda utleniona, która wykazuje właściwości rozjaśniające. Miód działa również nawilżająco, dlatego decydując się na rozjaśnianie włosów miodem, przy okazji zadba się o poprawę kondycji kosmyków. Aby przygotować naturalny środek rozjaśniający, wystarczy dwie łyżeczki miodu rozpuścić w ok. 100 ml letniej, przegotowanej wody. Mieszankę nakłada się na całą długość kosmyków i po upływie ok godziny, spłukuje wodą z dodatkiem szamponu. 

Zobaczcie na filmie, czy kosmetyki do włosów są w pełni bezpieczne?

Zobacz film: Czy kosmetyki do włosów są bezpieczne? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
137
10
Polecamy
Rozjaśnianie włosów - domowe sposoby i profesjonalne metody rozjaśniania włosów
Rozjaśnianie włosów - domowe sposoby i profesjonalne metody rozjaśniania włosów Dzień Dobry TVN
Jak naturalnie rozjaśnić włosy?
Rozjaśnianie włosów krok po kroku
Jak naturalnie rozjaśnić włosy? Rozjaśnianie włosów krok po kroku Dzień Dobry TVN
Płukanka do włosów - jak zrobić płukankę w domu z octu jabłkowego i rumianku?
Dla kogo różowa i srebrna płukanka do włosów?
Płukanka do włosów - jak zrobić płukankę w domu z octu jabłkowego i rumianku? Dla kogo różowa i srebrna płukanka do włosów? TVN zdrowie
Miód – naturalny sposób na suche, zniszczone, łamliwe włosy 
Miód – naturalny sposób na suche, zniszczone, łamliwe włosy  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?