Polub nas na Facebooku
Czytasz: Najczęstsze torbiele głowy pojawiające się u małych dzieci
menu
Polub nas na Facebooku

Najczęstsze torbiele głowy pojawiające się u małych dzieci

Grafika czaszki człowieka z zaznaczonym na czerwono mózgiem

Fot: istockphoto.com / decade3d

Torbiele występujące w głowie u dzieci to najczęściej torbiele splotu naczyniówkowego, podpajęczynówkowe oraz podwyściółkowe. Są to zmiany łagodne, niemające charakteru nowotworowego. Diagnozowane są zwykle przypadkowo podczas rutynowego badania USG przezciemiączkowego głowy niemowlaka.

Torbiele w głowie u noworodków zwykle nie są zmianami groźnymi i nie powodują zaburzeń w rozwoju neurologicznym dziecka. W każdym jednak przypadku wykrycia mnogich zmian torbielowatych w mózgowiu i przy występowaniu objawów klinicznych konieczna jest pogłębiona diagnostyka w kierunku odchyleń, takich jak cechy wrodzonych infekcji czy zaburzenia genetyczne.

Jakie torbiele występować mogą w głowie u dzieci?

Torbielą nazywamy nieprawidłową strukturę wypełnioną płynem. Wyróżniamy torbiele prawdziwe, które otoczone są nabłonkiem, oraz torbiele rzekome (pseudotorbiele), niemające torebki nabłonkowej, będące wynikiem nagromadzenia się płynu w obrębie danej tkanki.

Do najczęstszych torbielowatych zmian naczyniowych diagnozowanych w głowie u małych dzieci należą torbiele naczyniówkowe, podpajęczynówkowe oraz podwyściółkowe (czyli pseudotorbiele). Różnią się lokalizacją w mózgu oraz budową. Wykrycie pojedynczych zmian nie powinno być źródłem niepokoju u rodziców, gdyż są to zaburzenia łagodne, które często zanikają wraz z wiekiem dziecka. Jeżeli nie występują zaburzenia neurologiczne ani nie ujawniły się wrodzone infekcje (np. wirusem opryszczki, cytomegalii lub toksoplazmozy), to torbiele w głowie nie podlegają dalszej diagnostyce ani terapii, gdyż nie mają znaczenia klinicznego. Nie wpływają negatywnie na rozwój neurologiczny. Jednakże w przypadku obustronnie występujących torbieli (co zdarza się niezmiernie rzadko) i przy obecności zaburzeń neurologicznych u dziecka wskazane jest poszerzenie diagnostyki w kierunku infekcji wrodzonych, zaburzeń genetycznych lub chorób metabolicznych.

Co to są torbiele splotów naczyniówkowych?

Torbiele splotów naczyniówkowych znajdują się w błonie naczyniowej wyściełającej ściany komór bocznych mózgu i wpuklają się do tych struktur. Wypełnione są płynem mózgowo-rdzeniowym. Zwykle wykrywane są już w prenatalnych badaniach ultrasonograficznych (USG). Mogą być obserwowane u około 1–2% badanych płodów i występują z taką samą częstotliwością u chłopców i dziewczynek. Bywają pojedyncze lub mnogie, zwykle ich średnica nie przekracza 1 cm. Torbiele naczyniówkowe w głowie dziecka na ogół ustępują samoistnie. Wykrycie innych zmian w mózgowiu sugerować może poważniejsze problemy, takie jak zaburzenia chromosomowe, wrodzone infekcje czy choroby metaboliczne. Torbiele splotu naczyniówkowego, wpuklając się do światła komór mózgu, w bardzo rzadkich przypadkach powodują problemy z krążeniem płynu mózgowo-rdzeniowego.

Co to są torbiele podpajęczynówkowe?

Torbiele pajęczynówki to zmiany wypełnione płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowane między blaszkami opony pajęczej w mózgu (jednej z trzech opon mózgowo-rdzeniowych obok twardówki i opony miękkiej). U dzieci torbiele mają zwykle charakter pierwotny, wrodzony, bez podłoża genetycznego. Powodować mogą, w zależności od rozmiarów, objawy, takie jak: bóle głowy, zmęczenie, wymioty, zaburzenia widzenia i rozwoju czy zmiany zachowania. Małe, bezobjawowe torbiele pajęczynówki nie powinny budzić niepokoju rodziców, jednakże zalecana jest ich okresowa kontrola, gdyż mają tendencję do wzrostu. Duże zmiany usuwane są operacyjnie lub drenowana jest ich zawartość.

Co to są pseudotorbiele podwyściółkowe?

Izolowane torbiele podwyściółkowe, przy braku innych odchyleń w USG oraz w badaniu przedmiotowym dziecka, należy uznawać za wariant rozwojowy, który nie podlega dalszej diagnostyce ani okresowej kontroli. Torbiele te zwykle zanikają do 3. miesiąca życia. Jeżeli są jedyną nieprawidłowością w badaniu dziecka, to ryzyko pojawienia się neurologicznych zaburzeń rozwojowych jest minimalne.

Torbiele podwyściółkowe to torbiele rzekome, gdyż ich ściana nie jest wysłana nabłonkiem. Są to zmiany płynowe, zlokalizowane w okolicach warstwy podwyściółkowej ścian komór mózgu. Mogą być wykryte u niemowląt w badaniu USG przezciemiączkowym. Zazwyczaj są małych rozmiarów – nie przekraczają 1 cm. Ich przyczyną mogą być infekcje w życiu płodowym, zmiany zapalne naczyń mózgowych czy stany po krwawieniu podwyściółkowym. Obustronne torbiele podwyściółkowe, przy obecności odchyleń w badaniu klinicznym noworodka, sugerować mogą stan po przebytym zakażeniu wewnątrzmacicznym.

Jak jest zbudowany układ nerwowy?

36,6

Bibliografia:

1. Izolowane torbiele splotu naczyniówkowego u płodu. Konsekwencje i wyniki. https://podyplomie.pl/ginekologia/14928,izolowane-torbiele-splotu-naczyniowkowego-u-plodu-konsekwencje-i-wyniki.

2. Analiza obrazu klinicznego pacjentów w wieku rozwojowym z rozpoznanymi torbielami wewnątrzczaszkowymi. https://neurologia-dziecieca.pl/neurologia_29-35-44.pdf.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
77
9
Polecamy
Przedwczesne dojrzewanie płciowe – przyczyny, objawy, przebieg
Przedwczesne dojrzewanie płciowe – przyczyny, objawy, przebieg Dzień Dobry TVN
Czym jest torbiel przegrody przezroczystej?
Objawy, leczenie i diagnostyka
Czym jest torbiel przegrody przezroczystej? Objawy, leczenie i diagnostyka TVN zdrowie
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Jakiego rodzaju torbiele mogą występować w głowie?
Jakiego rodzaju torbiele mogą występować w głowie? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?