Polub nas na Facebooku
Czytasz: Modafinil – jak działa i kiedy go stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Modafinil – jak działa i kiedy go stosować?

Leki

Fot: Seb Oliver / gettyimages.com

Modafinil to lek, który poprawia koncentrację i zmniejsza zmęczenie. Pomaga utrzymać stan czuwania, ułatwia zapamiętywanie, a także przyczynia się do poprawy nastroju. Kiedy można stosować Modafinil i jak robić to bezpiecznie?

Modafinil to substancja, która od wielu lat stosowana jest w leczeniu narkolepsji. Od pewnego czasu sięgają po nią też osoby zupełnie zdrowe. Preparat stosowany jest przede wszystkim przez osoby, które chcą poprawić swoją wydajność i szybciej przyswoić nowe informacje. Modafinil szczególną popularnością cieszy się wśród studentów w okresie sesji, ale nie tylko. Często sięgają po niego także wojskowi czy sportowcy, którzy chcą poprawić swoją koncentrację i pozbyć się zmęczenia. Niektóre badania pokazują, że osoby, które przyjmowały preparat mogły obejść się bez snu nawet przez siedemdziesiąt godzin. Co ciekawe nie musiały one później tego odsypiać.

Modafinil – jak działa?

Modafinil to psychostymulator. Zwiększa produkcję dwóch neuroprzekaźników (związków, które przenoszą informacje między komórkami nerwowymi) – dopaminy i noradrenaliny. Po zażyciu lek znacząco poprawia wydolność fizyczną, ułatwia koncentracje oraz zapamiętywanie, pomaga także pozbyć się zmęczenia. Mimo że Modafinil uruchamia te same procesy co narkotyki (np. kokaina czy amfetamina) to jego działanie jest zgoła inne. W przeciwieństwie do innych leków czy substancji o takim działaniu jest bezpieczny dla organizmu – i co najważniejsze – nie uzależnia. Nie wywołuje też uczucia euforii.

Preparat przyjmuje się tuż po przebudzeniu. Dzienna dawka nie powinna przekraczać 100-200 mg. Działanie leku utrzymuje się przez ok. piętnaście godzin. Warto jednak zaznaczyć, że ostateczna decyzja zawsze będzie należała do lekarza. Od jego oceny i stanu pacjenta będzie zależała nie tylko dawka oraz to jak długo będzie trwało leczenie.

Modafinil – czy jest bezpieczny dla zdrowia?

Liczne badania pokazują, że w przeciwieństwie do innych leków o działaniu pobudzającym Modafinil nie uzależnia i nie wywołuje nadmiernej pobudliwości. Mimo że lek wydaje się być bezpieczny, to tak samo, jak w przypadku każdego innego leku mogą pojawić się skutki uboczne, które – w niektórych przypadkach mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Do najczęściej występujących dolegliwości należą:

  • podwyższone ciśnienie krwi (osoby, które mają problemy z ciśnieniem krwi przed zażyciem leku powinny skonsultować się z lekarzem);
  • bóle i zawroty głowy;
  • nudności;
  • nerwowość czy rozdrażnienie;
  • problemy ze snem;
  • brak apetytu.

Zażywanie leku niezwykle rzadko prowadzi do rozwoju poważnych problemów ze zdrowiem. Należą do nich m.in. choroby skóry i tkanki podskórnej (np. rumień wielopostaciowy), zaburzenia ze strony układu nerwowego (drgawki), zaburzenia psychiczne (myśli samobójcze, objawy mani oraz psychozy). Przyjmowanie Modafinilu może mieć niekorzystny wpływ na układ krążenia. U niektórych osób preparat może wywołać zaburzenia rytmu serca, niewydolność krążenia, kardiomiopatię, a nawet niewydolność serca.

Jak bezpiecznie przyjmować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Modafinil – przeciwwskazania

Zdaniem ekspertów z European Medicines Agency Modafinil może być stosowany jedynie w leczeniu nadmiernej senności, czyli narkolepsji. Preparat mogą zażywać jedynie ci pacjenci, którzy ukończyli co najmniej osiemnaście lat.

Preparatu nie powinny stosować osoby starsze, które zmagają się z chorobą wątroby lub mają problemy z sercem (Modafinil może zaburzyć działanie leków stosowanych u pacjentów z nadciśnieniem, a także tych, które regulują pracę wątroby). Przeciwwskazaniem do przepisania leku są także zaburzenia psychiczne.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że lek może wchodzić w rekcję z innymi farmaceutykami. Zażycie Modafinilu może być niebezpieczne dla pacjentów, którzy przyjmują leki przeciwdrgawkowe, warfarynę (lek przeciwzakrzepowy), propranolol oraz te na bazie omeprazolu. Zdarza się, że Modafinil wchodzi w reakcje z antykoncepcją hormonalną. Tym samym decyzje o wydaniu leku może podjąć tylko lekarz.

Badania pokazują, że Modafinil może wchodzić w reakcje z farmaceutykami stosowany w leczeniu przeziębienia. Szczególną ostrożność trzeba zachować jeśli lek jest na bazie pseudoefedryny lub efedryny. Połączenie Modafinilu z tymi substancjami może przyczynić się do wzrostu ciśnienia krwi oraz tętna. Osoby, które przyjmują Modafinil nie powinny też wypijać zbyt dużej ilości kawy w ciągu dnia. Zawarta w kawie kofeina również może znacząco podnieść ciśnienie i tętno.

Warto zaznaczyć, że lek okazał się bardzo skuteczny w leczeniu w nadpobudliwości u dzieci (ADHD). Jednak ze względu na wysoką toksyczność leku i zmiany skórne, które wywoływał u pacjentów Modafinil nie został dopuszczony do użytku.

Modafinil – gdzie kupić?

Preparat może być wydany jedyne na wyraźne wskazanie lekarza i dostępny jest jedynie w aptekach. Osoby, które zdecydują się zakupić lek z nielegalnych źródeł muszą się liczyć z tym, że nie będą miały pewności, co tak naprawdę kupiły i czy preparat, który trafił w ich ręce jest bezpieczny i nie spowoduje żadnych uszczerbków na zdrowiu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
90
10
Polecamy
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Nowe badania:
polska młodzież rzadziej sięga po dopalacze, częściej po leki
Nowe badania: polska młodzież rzadziej sięga po dopalacze, częściej po leki Dzień Dobry TVN
Acodin – jak działa lek i kiedy go stosować?
Acodin – jak działa lek i kiedy go stosować? TVN zdrowie
Desmoxan – ulotka.
Jak działa lek i kiedy warto go zastosować?
Desmoxan – ulotka. Jak działa lek i kiedy warto go zastosować? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?