Polub nas na Facebooku
Czytasz: Migrena z aurą – co to jest? Objawy, przyczyny i sposoby zapobiegania
menu
Polub nas na Facebooku

Migrena z aurą – co to jest? Objawy, przyczyny i sposoby zapobiegania

NAN

Fot: gpointstudio / fotolia.com

Silny ból głowy może wskazywać na migrenę. Jest to stan, który wywołuje dyskomfort u osoby chorej, gdyż zazwyczaj występuje także z objawami towarzyszącymi. Ataki migreny mogą być poprzedzone tzw. aurą. 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (ang. World Health Organization – WHO) migrena to dolegliwość, której występowanie obniża komfort życia i wpływa na codzienne funkcjonowanie. Cierpi na nią około 20% ludności, dlatego nie warto bagatelizować występujących ataków. Co 4. osoba, która boryka się z migreną, doświadcza bólu z aurą. Aby poprawić jakość życia, należy wdrożyć skuteczne leczenie. Jednak zanim to nastąpi, należy rozpoznać migrenę z aurą, określić jej objawy i zastanowić się, co może być jej przyczyną.

Migrena z aurą, czyli właściwie jaka?

Migrena to silny i pulsującym ból głowy. Z reguły jest jednostronny, o różnym stopniu nasilenia i częstotliwości. Migrena może występować z aurą bądź bez niej. Aura to objawy zwiastujące nadejście ataku, które można zaobserwować jeszcze przed bólem głowy bądź łącznie z nim. Może trwać od 4 do 60 minut i zależnie od przypadku różnie się objawiać. Warto podkreślić, że aura występuje u znacznie mniejszej części osób, u których pojawiają się ataki migreny. Szacunkowo stwierdza się ją u około 10% osób borykających się z migreną. Aurę u tych osób można podzielić na typową i nietypową. W większości przypadków, po ustąpieniu aury, pojawia się ból głowy.

Jak wygląda migrena z aurą?

Migrena z tzw. aurą typową charakteryzuje się objawami wpływającymi na wzrok, takimi jak: mroczki, jasne plamy, zygzaki, błyskające światła, zaburzenia wielkości i ostrości widzenia, niedowidzenie, a nawet utrata wzroku. W aurze nietypowej występują także objawy związane z zaburzeniami czucia (drętwienie, mrowienie), mowy oraz słuchu (szumy w uszach, utrata słuchu) i motoryki (niezborność). Każdy z tych objawów rozwija się stopniowo w trakcie 5–20 minut. Należy podkreślić, że u osób, u których występują migreny z aurą, objawy są w pełni odwracalne. Po wykonaniu badań diagnostycznych ich wyniki nie wskazują na powikłania ani ubytki. Dodatkowo migreny z aurą u dzieci charakteryzują się występowaniem objawów takich jak zmienione stany świadomości i postrzegania.

Jakie są przyczyny powstawania migreny z aurą?

Migrena z aurą powstaje w wyniku zaburzeń nerwowo-naczyniowych. Aktywacja układu nerwowego powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, które wywołują niedokrwienie tkanki mózgowej. W rezultacie powstaje ból, czyli migrena nierzadko poprzedzona także aurą.

Migrena, również ta z aurą, jest dolegliwością dziedziczną – jeśli ktoś w bliskiej rodzinie na nią cierpiał, to ryzyko zwiększa się nawet dwu–trzykrotnie względem całej populacji. Oprócz czynników genetycznych przyczyną powstawania silnego bólu głowy jest prowadzony styl życia. Duże znaczenie ma wysypianie się – zarwanie nocy bądź wielokrotne niedosypianie może wywołać silny atak migreny z aurą. 

Paradoksalnie zbyt długi sen także może przyczyniać się do powstawania bólu. Warto pamiętać, że przyczyną migreny mogą być także złe nawyki żywieniowe. Nieodpowiednie produkty (sery, czekolada, ostre przyprawy), używki (alkohol, papierosy), słabe nawodnienie i głód (nieregularne spożywanie posiłków) przyczyniają się do pojawiania się migreny. Ataki mogą wywoływać także takie przyczyny jak: nadmierny wysiłek fizyczny, zmiany hormonalne (u kobiet), jasne światło, dźwięki i wiele innych. Przyczyny powstawania migreny mogą być bardzo indywidualne – tylko obserwacja może pomóc znaleźć je, a następnie wdrożyć odpowiednią terapię.

Leczenie migreny z aurą

Warto podkreślić, że jednym ze sposobów leczenia jest pomoc doraźna. Gdy migrena z aurą już wystąpi, specjalista zaleca podanie leków przeciwbólowych, przeciwwymiotnych i uspokajających. Takie działanie w wielu przypadkach pomaga w zmniejszeniu bólu, a także objawów towarzyszących. Po samym ataku ulgę przynoszą zimne okłady, a także spokój i odpoczynek. Warto podkreślić, że w wielu przypadkach stosuje się profilaktyczne leczenie farmakologiczne, które nierzadko jest bardzo pomocne. W leczeniu migreny z aurą specjaliści zwracają uwagę na rolę stylu życia w zmniejszeniu częstotliwości występowania ataków – wysypianie się, unikanie stresu, właściwe nawyki żywieniowe itd. Niewątpliwym wsparciem będą także techniki relaksacyjne, masaże, ćwiczenia oddechowe, akupunktura oraz ćwiczenia kręgosłupa i postawy.

Jak zapobiegać migrenie z aurą?

Warto pamiętać, że wielu ataków migreny z aurą można uniknąć. Wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach, których nieprzestrzeganie może przyczyniać się do jej występowania. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak zapobiegać migrenie, to pamiętaj przede wszystkim o regularnym rytmie pracy i odpoczynku. Ponadto wysypiaj się (nie śpij jednak zbyt długo). Zadbaj także o spokój – stres i silne emocje mogą wywołać atak migreny. Żeby czuć się dobrze i wykluczyć z życia te dolegliwości, należy wspierać zdrowe nawyki żywieniowe. Takie zachowania z pewnością pomogą ustrzec się przed atakami migreny z aurą. 

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
78
7
Polecamy
Co to jest migrena - Objawy, przyczyny i leczenie
Co to jest migrena - Objawy, przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie TVN zdrowie
Nerwica neurasteniczna - czym jest i jak wygląda leczenie?
Nerwica neurasteniczna - czym jest i jak wygląda leczenie? Dzień Dobry TVN
Nerwica żołądka i jeli objawy, leczenie, zioła, domowe sposoby
Nerwica żołądka i jeli objawy, leczenie, zioła, domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby