Polub nas na Facebooku
Czytasz: Miażdżyca kończyn dolnych – przyczyny, objawy i leczenie zmian miażdżycowych
menu
Polub nas na Facebooku

Miażdżyca kończyn dolnych – przyczyny, objawy i leczenie zmian miażdżycowych

NAN

Fot: sebra / fotolia.com

Miażdżyca kończyn dolnych to coraz częściej odnotowywane schorzenie, które może prowadzić do poważnych powikłań. Najczęściej ma związek z wysokim poziomem cholesterolu, czyli hipercholesterolemią. Chorzy powinni skupić się nie tylko na leczeniu, ale również na odpowiedniej profilaktyce.

Miażdżyca nóg jest bardzo bolesna, a z czasem może prowadzić również do problemów z chodzeniem oraz powikłań ogólnych. W wyniku zwężenia tętnic dochodzi do zaburzenia pracy naczyń, doprowadzających krew do tkanek kończyn dolnych.

Przyczyny miażdżycy kończyn dolnych

Cholesterol odkłada się nie tylko w naczyniach wieńcowych serca. Może również tworzyć blaszki miażdżycowe w innych częściach układu krwionośnego. Do miażdżycy kończyn dolnych nóg dochodzi, kiedy powstają one w żyłach i tętnicach kończyn dolnych. Olbrzymi wpływ na rozwinięcie choroby ma styl życia i przyzwyczajenia dietetyczne. Sprzyja jej cukrzyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia (poziom cholesterolu powinien utrzymywać się poniżej 200 mg/dl) czy wysoka homocysteina. W grupie szczególnego ryzyka znajdują się również palacze. Miażdżyca nóg bardzo często pojawia się u osób, których bliscy borykali się wcześniej z tą dolegliwością lub chorobami serca i układu krążeniowego (np. chorobą niedokrwienną serca, udarem czy zawałem). Problemy z żyłami kończyn dolnych najczęściej obserwuje się u mężczyzn po 50. roku życia.

Zobaczcie, jakie funkcje pełni układ krążenia:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6

Objawy miażdżycy nóg

Miażdżyca kończyn dolnych bardzo długo nie daje żadnych objawów, co opóźnia diagnozę i powoduje trudności w leczeniu. Z czasem zaczynają się jednak pojawiać dolegliwości, które znacznie wpływają na sprawność i komfort życia. Należą do nich:

 • osłabienie nóg,
 • drętwienie kończyn dolnych,
 • skurcze,
 • chromanie przestankowe – ból związany z chodzeniem, doprowadzający do utykania,
 • wzmaga się zwłaszcza podczas wchodzenia po schodach czy dłuższych spacerów,
 • zasinienie kończyny, obniżenie jej temperatury,
 • spowolnienie gojenia się urazów,
 • utrata owłosienie na kończynie objętej miażdżycą,
 • wolniejsze rośnięcie paznokci,
 • problemy z erekcją w przypadku wystąpienia choroby Leriche’a,
 • silny ból, który w późniejszym stadium jest obecny nawet podczas spoczynku.

W ocenie skali zmian pomocna jest klasyfikacja Fontaine’a, wyrażająca poziom niedokrwienia kończyn dolnych. Kolejne stopnie są uzależnione od dystansu, który chory może przemierzyć oraz odczuwanych objawów bólowych:

 • I – brak objawów, objawy dyskretne
 • II – chromanie przestankowe
 • II a – chromanie po pokonaniu ponad 200 m
 • II b – chromanie po pokonaniu do 200 m
 • III – bóle nóg w spoczynku
 • IV – martwica kończyny.

Diagnostyka miażdżycy tętnic kończyn dolnych

Właściwe leczenie miażdżycy kończyn dolnych musi zostać poprzedzone szeregiem badań, które pomagają w ustaleniu skali i charakteru zmian. Po badaniu fizykalnym lekarz może stwierdzić osłabienie pulsu w kończynie, szmery w okolicach uszkodzonych naczyń czy obniżenie ciśnienia w nodze. Wykorzystuje się również wskaźnik kostka-ramię (ABI), który jest niezwykle pomocny w diagnozowaniu niedokrwienia kończyn dolnych. Jest to iloraz ciśnienia na stopie i na ramieniu. Wynik poniżej normy może wskazywać na problemy z właściwym ukrwieniem. 

Jedną z najbardziej efektywnych metod diagnostycznych jest badanie dopplerowskie (USG Doppler). Pozwala na ocenę stanu naczyń, ich szerokości i przepływów. Czasami przydatna okazuje się angiografia, polegająca na podaniu kontrastu w trakcie badanie rentgenowskiego (RTG) lub rezonansu magnetycznego (MR). W diagnostyce miażdżycy kończyn dolnych przeprowadza się również kompleksowe badania krwi w celu ustalenia poziomu cukru i trójglicerydów.

Leczenie miażdżycy kończyn dolnych

Leczenie miażdżycy kończyn dolnych ma na celu złagodzenie silnych objawów bólowych oraz spowolnienie postępu choroby, a zwłaszcza możliwości rozwinięcia innych schorzeń, takich jak udar mózgu czy zawał mięśnia sercowego. Przede wszystkim podaje się preparaty na obniżenie cholesterolu i trójglicerydów oraz środki na nadciśnienie tętnicze, jeżeli takie występuje. Często zaleca się także przyjmowanie lekarstw zapobiegających tworzeniu się skrzepów w zwężonych naczyniach kończyn dolnych. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, w trakcie którego można pomostować tętnice, omijając zwężone lub zamknięte odcinki. Angioplastyka balonowa pomaga z kolei w udrożnieniu naczyń.

Leczenie naturalne miażdżycy kończyn dolnych

Samo leczenie nie może ograniczać się wyłącznie do zażywania leków lub poddania się zabiegowi. Poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety i zmianę stylu życia pacjenci są w stanie sami ograniczyć występowanie objawów lub cofnąć postęp choroby. Przede wszystkim należy zrezygnować z używek, szczególnie z palenia tytoniu, które doprowadza do skurczu naczyń krwionośnych. W diecie nie ma miejsca na duże ilości soli i tłuszczów. Najlepiej przestawić się na doskonałą dla serca dietę śródziemnomorską, która wykorzystuje duże ilości owoców, warzyw i ryb. Konieczne jest również podjęcie aktywności fizycznej – jazda na rowerze, pływanie i spacery pozwalają na wzmocnienie organizmu i układu krążeniowego. Leczenie naturalne miażdżycy kończyn dolnych zakłada również zażywanie rutyny z witaminą C, ekstraktu z pestek winogron i jedzenie dużych ilości czosnku i cebuli, które wyróżniają się działaniem antymiażdżycowym.

W ramach ciekawostek poznajcie... Micra TPS, czyli najmniejszy rozrusznik serca na świecie! Na filmie zobaczycie także, jaką pełni rolę w sercu:

Zobacz film: Micra TPS, czyli najmniejszy rozrusznik serca na świecie. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
590
33
Polecamy
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić?
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Cukrzyca.
Rodzaje, objawy, powikłania.
Jak wygląda życie z cukrzycą?
Cukrzyca. Rodzaje, objawy, powikłania. Jak wygląda życie z cukrzycą? Dzień Dobry TVN
Niedokrwienie kończyn dolnych – leczenie, przyczyny i objawy
Niedokrwienie kończyn dolnych – leczenie, przyczyny i objawy TVN zdrowie
Jakie są objawy chromania przestankowego?
Jak sobie radzić z chorobą wystaw sklepowych? 
Jakie są objawy chromania przestankowego? Jak sobie radzić z chorobą wystaw sklepowych?  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?