Polub nas na Facebooku
Czytasz: Metyldopa - właściwości, działanie, zastosowanie i dawkowanie leku na nadciśnienie
menu
Polub nas na Facebooku

Metyldopa - właściwości, działanie, zastosowanie i dawkowanie leku na nadciśnienie

leki

Fot. photos_ / Getty Images

Istnieje wiele preparatów, które stosuje się w celu obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Przykładem może być metyldopa, która jest lekiem pierwszego rzutu w leczeniu nadciśnienia u kobiet ciężarnych, które ze względu na rozwijający się płód nie mogą przyjmować innych preparatów.

Metyldopa jest lekiem alternatywnym w terapii nadciśnienia osób dorosłych i stosuje się ją w połączeniu z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi. Może wywołać szereg działań niepożądanych, związanych ze swoim mechanizmem działania. W dobrze dobranych dawkach metyldopa jest lekiem bezpiecznym.

Metyldopa - właściwości

Metyldopa to substancja chemiczna, należąca do grupy leków hamujących aktywność układu współczulnego, działająca na ośrodkowy układ nerwowy.

Po podaniu doustnym w postaci niezmienionej wchłania się około 25% leku. W przewodzie pokarmowym, a dokładniej w ścianie jelita, dochodzi już do przemian metyldopy i powstania aktywnych form metabolicznych. Maksymalne stężenie leku we krwi osiągane jest po 2-3 godzinach, natomiast efekt działania preparatu utrzymuje się około dobę. Metyldopa wydalana jest przez nerki.

Metyldopa - działanie

Metyldopa ma efekt hipotensyjny, czyli obniża ciśnienie. Blokuje powstawanie dopaminy, która jest potrzebna do produkcji noradrenaliny, substancji odpowiadającej między innymi za prawidłowe napięcie naczyń w organizmie. Jest fałszywym neuroprzekaźnikiem - blokuje receptory dla noradrenaliny i adrenaliny w mózgu oraz w zakończeniach nerwowych obwodowych. Oprócz tego hamuje enzym karboksylazę, który potrzebny jest do produkcji adrenaliny.

Metyldopa działa na układ krwionośny, zmniejsza akcję serca i zwęża naczynia krwionośne.

Metyldopa upośledza koncentrację oraz koordynację ruchową, nie powinno się w trakcie jej przyjmowania prowadzić pojazdów. Na czas terapii należy zrezygnować ze spożywania alkoholu.

Metyldopa - zastosowanie

Lek ten stosuje się w leczeniu nadciśnienia łagodnego lub umiarkowanego, szczególnie u kobiet w ciąży. Substancję stosuje się także jako lek alternatywny w leczeniu nadciśnienia osób dorosłych z nadmierną aktywnością układu współczulnego w połączeniu z lekiem moczopędnym.

Metyldopa nie wykazuje negatywnego wpływu na płód, nie przenika do łożyska. Należy do leków z kategorii B, może być więc stosowana u ciężarnych bez większego niepokoju w II i III trymestrze ciąży. Jeżeli chodzi o I trymestr ciąży, nie przeprowadzono badań na ten temat. Należy skontrolować ciśnienie noworodka w dniu porodu. Metyldopa przechodzi do pokarmu kobiecego.

Metyldopy nie stosuje się w chorobach związanych z niewydolnością wątroby, depresji, w zaburzeniach seksualnych i w niedokrwistości hemolitycznej.

Zobaczcie, jakie są różnice między suplementami diety a lekami:

Zobacz film: Różnice między suplementami a lekami. Źródło: Dzień Dobry TVN

Metyldopa - działania niepożądane

Działania niepożądane podczas leczenia metyldopą nie występują często. Jest to lek bezpieczny, gdy jest stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza.

Metyldopa, a właściwie jej metabolit α-metylodopamina zwiększa wytwarzanie prolaktyny - żeńskiego hormonu płciowego. Poczas leczenia metyldopą następuje zastąpienie dopaminy α-metylodopaminą w podwzgórzu, co prowadzi do zwiększenia stężenia prolaktyny w surowicy. Między innymi z tej przyczyny może powstać część działań niepożądanych (mlekotok, osłabienie libido) obserwowanych podczas terapii.

Działania niepożądane metyldopy (uszeregowane od najczęstszych do najrzadszych):

  • zawroty głowy i omdlenia,
  • bóle głowy,
  • depresja,
  • zaburzenia widzenia, zaburzenia w poruszaniu się,
  • obrzęki,
  • spadek ciśnienia po wstaniu z pozycji leżącej,
  • problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak: nudności, wymioty, biegunka,
  • mlekotok,
  • obniżenie libido,
  • niedokrwistość hemolityczna,
  • zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych,
  • przy dużych dawkach objawy parkinsonizmu,
  • gorączka o niewyjaśnionej przyczynie.

Nie należy stosować metyldopy z lekami antydepresyjnymi - inhibitorami MAO, ponieważ w takim przypadku istnieje ryzyko przełomu nadciśnieniowego.

Metyldopa - dawkowanie

Lek jest dostępny tylko na receptę. Metyldopa jest w sprzedaży w postaci tabletek. Należy ją stosować tylko zgodnie z zaleceniami lekarza, nie wolno ustawiać dawkowania samodzielnie. Maksymalna dawka dobowa leku wynosi 2 g.

Lekarz rozpoczyna leczenie metyldopą zazwyczaj od niskich dawek (250 mg), zwiększając je i powoli dochodząc do dawek terapeutycznych, czyli takich, które mają efekt w postaci wyregulowania poziomu ciśnienia. Odstawianie leku powinno być, tak samo jak jego zwiększanie, powolne, by zapobiec efektowi odstawienia, czyli nagłemu wzrostowi ciśnienia.

Bibliografia:

1) Szczeklik A., Interna szczeklika, Medycyna Praktyczna, Warszawa 2017.

2) Janiec W., Farmakodynamika. Podręcznik dla studentów farmakologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
441
41
Komentarze (0)
Nie przegap
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni