Polub nas na Facebooku
Czytasz: Melisa – właściwości, skutki uboczne i interakcje z antykoncepcją
menu
Polub nas na Facebooku

Melisa – właściwości, skutki uboczne i interakcje z antykoncepcją

leki, ulotka

Fot. AntonioGuillem / Getty Images

Melisa stanowi bardzo bezpieczny preparat, najczęściej wykorzystywany do uspokojenia czy ułatwienia zasypiania, m.in. przez kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne. Nie wykazuje skutków ubocznych, może być stosowana w formie naparów, inhalacji, płukanek, okładów. Jest składnikiem wielu gotowych suplementów.

Melisa jest bardzo popularnym lekiem roślinnym, uznawanym za suplement bezpieczny dla każdej grupy wiekowej. Ma dość dużą skuteczność wspomagającą leczenie uspokajające. Ma również wiele innych korzystnych właściwości. Nie ma danych wskazujących, by wchodziła w interakcje z jakimikolwiek lekami, jednak wynika to z faktu, że nie wszystkie preparaty roślinne i suplementy były poddane rzetelnym badaniom. Należy mieć na uwadze, że melisa jest często stosowana przez młode kobiety, które jednocześnie zażywają tabletki antykoncepcyjne. Nie osłabia działania antykoncepcyjnego tych leków, jednak nie powinno się jej przyjmować w tym samym czasie co tabletki antykoncepcyjne.

Melisa potrafi załagodzić objawy stresu. Dlaczego nas uspokaja? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Melisa złagodzi codzienny stres. Źródło: Dzień Dobry TVN

Melisa – charakterystyka

Melisa lekarska jest powszechnie znaną rośliną. Wykorzystuje się przede wszystkim liście, które pozyskiwane są przed okresem kwitnienia. Właściwości melisy przypisuje się jej olejkom eterycznym. Część związków wchodzących w skład olejków eterycznych wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe. Okazuje się, że melisa ma na tyle silne działanie, że może z powodzeniem być stosowana w monoterapii niektórych schorzeń grzybiczych, np. wywołanych grzybem z gatunku Trichophyton. Melisa ma również działanie zwalczające wolne rodniki, wobec czego np. napar z melisy można traktować jako doskonały środek antyoksydacyjny. Najważniejsze właściwości melisy przypisuje się jej uspokajającemu działaniu. Działa bowiem antydepresyjnie i kojąco na układ nerwowy. Tę właściwość zawdzięcza przede wszystkim zawartym w niej aldehydom terpenowym. Ich działanie można porównać z siłą leków syntetycznych, wobec czego melisa stanowi sztandarowy lek wykorzystywany w początkowym leczeniu uspokajającym. Melisa potrafi nie tylko zredukować stres, ale również obniżyć znacznie poczucie lęku.

Do innych właściwości melisy zalicza się działanie nasenne, choć bardziej wynika to z uspokajającego wpływu na organizm, co ułatwia zasypianie. Związki melisy natomiast nie otumaniają. Jej relaksacyjny wpływ na organizm może również wpłynąć pozytywnie na pracę przewodu pokarmowego, który przez stałe napięcie nerwowe może dawać różnego typu dolegliwości. Melisa nadaje się również jako składnik płukanek do jamy ustnej i gardła. Napar z melisy można stosować do przemywania trudno gojących się ran czy stanów zapalnych skóry.

Olejki eteryczne melisy doskonale sprawdzają się w postaci inhalacji. Ten sposób nie tylko pomaga w schorzeniach układu oddechowego, ale również działa uspokajająco i redukuje napięcie nerwowe. Może przyczynić się nawet do obniżenia poziomu ciśnienia tętniczego.

Zobaczcie, jakie są zalety codziennego picia melisy:

Zobacz film: Zalety codziennego picia melisy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Skutki uboczne melisy

Można powiedzieć, że melisa właściwie nie wywołuje skutków ubocznych. Ze względu jednak na jej zastosowanie nasenne czy uspokajające można brać pod uwagę ryzyko pojawienia się senności i osłabienia koncentracji. Nie powinny jej stosować osoby w czasie prac np. na wysokościach czy kierujące pojazdy mechaniczne. Mimo iż melisa nie otumania, to jednak należy zachować ostrożność co do jej stosowania.

Interakcje melisy z lekami

Nie prowadzono wartościowych badań dotyczących interakcji pomiędzy melisą w jakiejkolwiek postaci a lekami. Jednak wielu klinicystów radzi zachować ostrożność i nie spożywać melisy bezpośrednio z lekami. Przykładem są tabletki antykoncepcyjne. Teoretycznie nie wykazano interakcji pomiędzy działaniem melisy a tabletkami antykoncepcyjnymi. Nie należy się też obawiać osłabienia efektu antykoncepcyjnego. Z pewnością bezpieczniejsze będą np. inhalacje niż picie naparu bezpośrednio po przyjęciu leku, jednak prawdopodobieństwo wpływu melisy na tabletki antykoncepcyjne jest znikome.

Poznajcie także nowoczesne metody naturalne antykoncepcji:

Zobacz film: Antykoncepcja hormonalna oraz nowoczesne metody naturalne. Źródło: Stylowy Magazyn

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
17
0
Polecamy
Wyciąg z jemioły – właściwości, działanie oraz skutki uboczne
Wyciąg z jemioły – właściwości, działanie oraz skutki uboczne Dzień Dobry TVN
Pelargonia afrykańska – jak działa syrop i krople?
Pelargonia afrykańska – jak działa syrop i krople? Dzień Dobry TVN
Pokrzywa – właściwości, zastosowanie i interakcje z lekami
Pokrzywa – właściwości, zastosowanie i interakcje z lekami TVN zdrowie
Co może osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych?
Co może osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok