Polub nas na Facebooku
Czytasz: Maść z kasztanowca – właściwości i zastosowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Maść z kasztanowca – właściwości i zastosowanie

NAN

Fot: Comugnero Silvana / fotolia.com

Maść z kasztanowca jest często używana na żylaki, ale nie jest to jej jedyne zastosowanie. Wyciąg z tej rośliny działa przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo i wzmacniająco na żyły, dlatego nadaje się również do stosowania na hemoroidy czy pajączki na skórze.

Maść z kasztanowca łączy się często z rutyną lub z wyciągami z innych ziół, aby wzmocnić jej działanie. Wybierając odpowiedni produkt, warto zwrócić uwagę na to, jakie dodatki zawiera i czy wyciąg jest standaryzowany na zawartość escyny.

Maść z kasztanowca – skład i działanie

Maść z kasztanowca wykonywana jest z ekstraktów z nasion kasztanowca zwyczajnego, dodatków innych surowców zielarskich (na przykład nostrzyka czy arniki górskiej) i substancji pomocniczych. Składnikiem aktywnym zawartym w tym surowcu jest escyna – mieszanina saponin występujących w kasztanie. Wykazuje ona działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przeciwwysiękowe i przeciwbólowe. Ma również wyjątkowy wpływ na naczynia krwionośnie – uszczelnia je i przywraca im elastyczność i odpowiednie napięcie. Dzięki temu maść z kasztanowca działa również przeciwzakrzepowo i zwiększa ukrwienie tkanek.

Zawartość escyny w preparacie decyduje o tym, czy będzie on odpowiednio działał, dlatego należy zawsze sprawdzać, czy na wybranym produkcie zaznaczona została jej ilość.

Maść z kasztanowca – zastosowanie

Maść z kasztanowca najczęściej jest używana jako środek przynoszący ulgę zmęczonym i obrzękniętym nogom, a także na żylaki. Badania potwierdziły, że takie jej zastosowanie jest jak najbardziej na miejscu – żele zawierające odpowiednią ilość escyny znacząco poprawiają ukrwienie, usuwają ból, zmniejszają obrzęki i poprawiają stan naczyń krwionośnych. Żylaki są dolegliwością dotykającą sporą część społeczeństwa, a ryzyko ich powstania rośnie wraz z wiekiem i – u kobiet – z każdą przebytą ciążą. Stanowią one nie tylko problem estetyczny, ale potrafią być bardzo bolesne i prowadzić do powikłań zdrowotnych. Dlatego warto korzystać z naturalnych maści, takich jak maść z kasztanowca, aby poprawić stan naczyń krwionośnych dopóki żylaki są jeszcze drobne.

Szczególnie dokuczliwe są żylaki odbytu, czyli hemoroidy – również na nie pomoże maść z kasztanowca. Szczególnie dobrze sprawdzają się preparaty stworzone z myślą o tej dolegliwości i wyposażone w specjalną końcówkę umożliwiającą aplikację. Do leczenia tego przykrego schorzenia warto wybrać maść, która dodatkowo będzie zawierała rutynę lub wyciąg z nostrzyka.

Maść z kasztanowca jest dobra również na pajączki na skórze. Regularne smarowanie twarzy wyciągiem z tej rośliny może sprawić, że znikną one całkowicie.

Maść z kasztanowca z arniką jest doskonałym lekiem na siniaki i stłuczenia. Połączenie tych dwóch roślin gwarantuje dobre efekty w usuwaniu skutków tępych urazów, takich jak krwiaki, siniaki, wylewy i obrzęki.

Specyfik ten okazał się być skutecznym preparatem w leczeniu zapalenia żył, może także wspierać leczenie choroby zakrzepowej. W przypadku tak groźnych chorób często konieczne jest jednak włączenie innych leków i dlatego powinno się pozostawać pod opieką lekarza.

Skąd się biorą żylaki i co zrobić, aby ich uniknąć? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Skąd się biorą żylaki i co zrobić, aby ich uniknąć? Źródło: Klinika urody.

Kto może stosować maść z kasztanowca?

Ten naturalny preparat jest bardzo bezpieczny, jednak nie powinien być stosowany u osób z nadwrażliwością na którykolwiek z jego składników. Maść z kasztanowca może być używana przez kobiety w ciąży. Nie powinna być stosowana na błony śluzowe, otwarte rany, owrzodzenia czy popromienne zmiany skórne. Przeciwwskazaniem do stosowania jakichkolwiek preparatów z wyciągiem z kasztanowca zwyczajnego jest niewydolność nerek.

Jak stosować maść z kasztanowca?

Maść z kasztanowca należy nakładać na zmiany chorobowe kilka razy dziennie, można ją dodatkowo delikatnie rozmasowywać. Przeznaczona jest wyłącznie do użytku zewnętrznego.

Czy można zrobić samemu maść z kasztanowca?

Maść z kasztanowca można wykonać samemu w domu. Do jej wykonania potrzebne będą świeże kasztany, alkohol i baza tłuszczowa. Rozdrobnione owoce kasztanowca należy zalać 40% alkoholem podgrzanym do 60°C i zostawić przygotowany intrakt na kilka dni. Na jedną część surowca powinny przypadać trzy części alkoholu. Takim preparatem można już nacierać nogi, jeśli jednak chce się uzyskać łatwiejszą w użyciu maść, należy go zmieszać w kąpieli wodnej z wazeliną kosmetyczną lub na przykład z masłem shea.

Bibliografia:

"Kasztanowiec – Aesculus w fitoterapii", Dr Henryk Różański, Medycyna dawna i współczesna

Luzzi R., Feragalli B., Belcaro G. i in., Aescin: microcirculatory activity. Effects of accessory components on clinical and microcirculatory efficacy. „Panminerva Medica”, 53 (3), 2011, s. 51–55.

De Sanctis M., Cesarone M., Incandela L. i in., Treatment of superficial vein thrombosis with standardized application of Essaven gel--a placebo-controlled, randomized study, „Angiology”, 52 (3), 2001, s. 75–62.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
302
31
Polecamy
Rumianek pospolity – zastosowanie w medycynie i kosmetyce.
Na co pomaga to popularne ziele?
Rumianek pospolity – zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Na co pomaga to popularne ziele? Dzień Dobry TVN
Maść nagietkowa - doskonała nie tylko na żylaki, trądzik i hemoroidy
Maść nagietkowa - doskonała nie tylko na żylaki, trądzik i hemoroidy Dzień Dobry TVN
Maść z arniki górskiej – właściwości i zastosowanie
Maść z arniki górskiej – właściwości i zastosowanie TVN zdrowie
Maść końska – skład, zastosowanie i przeciwwskazania.
Rozgrzewająca i chłodząca maść końska
Maść końska – skład, zastosowanie i przeciwwskazania. Rozgrzewająca i chłodząca maść końska TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok