Polub nas na Facebooku
Czytasz: Margaryna – czy warto ją jeść? Jak wpływa na działanie organizmu człowieka?
menu
Polub nas na Facebooku

Margaryna – czy warto ją jeść? Jak wpływa na działanie organizmu człowieka?

Margaryna

Fot: Mitshu / gettyimages.com

Margaryna miała być zdrowszym odpowiednikiem masła. Niektóre – w założeniu producenta – wspomagają pracę serca, poprawiają odporność, sprawiają, że kości są mocniejsze. Dodatkowo pomagają obniżyć poziom cholesterolu. Czy naprawdę mają takie właściwości?

Każdego roku kupujemy ponad 200 tysięcy ton margaryny. Statystyczny Polak zjada aż 4,5 kilograma margaryny rocznie. Dlaczego tak chętnie po nią sięgamy? Producenci przekonują nas, że jedzona regularnie pomaga obniżyć cholesterol, poprawia wzrok oraz wzmacnia pracę mózgu. Niestety to, co pięknie wygląda na opakowaniu zazwyczaj nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Mimo że margaryny powstają z tłuszczów roślinnych (rzepakowego, słonecznikowego) to proces obróbki sprawia, że nie są one bezpieczne dla naszego zdrowia. Dzieje się tak ponieważ w procesie utwardzania obok wodoru używa się katalizatora. Jego funkcję najczęściej spełniają nikiel lub pallat. To metale ciężkie, które mogą przenikać do margaryny, a więc i do naszego organizmu.

O procesie powstawania margaryny opowiada Katarzynie Bosackiej dr Szymon Drobniak, biolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie:

Zobacz film: Jak powstaje margaryna? Źródło: Co nas truje?

Margaryna na cholesterol – czy to dobry pomysł?

Cholesterol to związek bez którego organizm człowieka nie może się obejść. Znajduje się we wszystkich komórkach i jest niezbędny do produkcji hormonów, uczestniczy w syntezie niektórych witamin. Mimo ze organizm potrafi go wytworzyć i nie musi być dostarczany wraz z pożywieniem to jego całkowita eliminacja z codziennej diety jest bardzo trudna. Kluczowe znaczenie ma to ile i jakiego cholesterolu mamy. Medycyna wyróżnia dwie frakcję HDL i LDL. Pierwszy z nich to tzw. dobry cholesterol. Jego zadaniem jest niedopuszczenie do tworzenia się blaszek miażdżycowych, których obecność może przyczynić się do rozwoju miażdżycy. Druga frakcja – LDL  - to tzw. zły cholesterol i z niego  właśnie powstają groźne dla układu krążenia blaszki. Czy margaryna pomaga zachować właściwe proporcje między nimi? Czy obniżanie poziomu cholesterolu zawsze jest konieczne? Wszelkie wątpliwości rozwiewa prof. Grażyna Cichosz, specjalistka bezpieczeństwa żywności i żywienia:

Zobacz film: Czy margaryna faktycznie pomaga obniżyć cholesterol? Źródło: Co nas truje?

Margaryna może przyczynić się do obniżenia się złego cholesterolu, ponieważ zawiera cenne dla nas kwasy omega. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że to czy będą one spełniały swoje zadanie zależy od tego w jakich proporcjach będą podane. Niestety w margarynach nie są one najlepsze. Zapominamy także o tym, że smarowidło to przede wszystkich tłuszcze, do tego olej palmowy, który może być bardzo niebezpieczny. Dlaczego jeszcze trzeba uważać na margaryny? Wyjaśnia to w rozmowie z Katarzyną Bosacką Marta Warzocha-Szkupińska, dietetyk:

Zobacz film: Co znajduje się margarynie? Źródło: Co nas truje?

Niebezpieczne tłuszcze

Mimo że margaryna powstaje z olejów roślinnych, które są dla nas zdrowsze, to jej jedzenie wyrządza więcej szkody niż pożytku. Dlaczego? Podczas obróbki dobre tłuszcze roślinne zmieniają w tłuszcze trans, które z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia zabijają rocznie pół miliona ludzi.

Ich spożywanie zwiększa ilość tzw. złego cholesterolu w organizmie, a obniża poziom tego dobrego. Tłuszcze trans przyczyniają się do powstawania zmian miażdżycowych, zwężania tętnic, co może prowadzić do wielu chorób układu sercowo-naczyniowego. Mają swój udział w rozwoju choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia, zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu oraz wystąpienia powikłań zatorowych. Tłuszcze trans są też jedną z przyczyn występowania cukrzycy typu 2, otyłości (szczególnie wewnątrzbrzusznej), depresji, raka jelita grubego, niepłodności – zarówno u mężczyzn, jak i kobiet – oraz zaburzeń rozwoju płodu.

Jak oleje roślinne zmieniają w tłuszcze trans. Krok po kroku tłumaczy to dr Szymon Drobniak, biolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie:

Zobacz film: Margaryna a tłuszcze roślinne - czym się od siebie różnią? Źródło: Co nas truje?

Wolisz masło czy margarynę?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
0
Polecamy
Sposoby na zbadanie i obniżenie poziomu hormonów stresu
Sposoby na zbadanie i obniżenie poziomu hormonów stresu Dzień Dobry TVN
Prawidłowe wartości cholesterolu w badaniach laboratoryjnych
Prawidłowe wartości cholesterolu w badaniach laboratoryjnych Dzień Dobry TVN
Czy  produkty light mają wpływ na płodność?
Czy produkty light mają wpływ na płodność? TVN zdrowie
Smalec nie jest taki zły?
Poznaj całą prawdę o smalcu
Smalec nie jest taki zły? Poznaj całą prawdę o smalcu TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok