Polub nas na Facebooku
Czytasz: Mąka kukurydziana – jakie ma zastosowanie w kuchni? Jakie posiada właściwości?
menu
Polub nas na Facebooku

Mąka kukurydziana – jakie ma zastosowanie w kuchni? Jakie posiada właściwości?

mąka kukurydziana

Fot.: AndreyGorulko / Getty Images

Mąka kukurydziana może być wykorzystywana jako zamiennik mąki pszennej w diecie, która wyklucza spożycie glutenu – mogą bezpiecznie z niej korzystać osoby ze zdiagnozowaną celiakią i alergią na gluten. Jej zaletą jest niska cena, a także zawartość witamin (E, B, A), magnezu, potasu, skrobi i błonnika.

Mąka kukurydziana jest także źródłem cynku i folianów, a zawarte w niej karotenoidy (naturalne barwniki o właściwościach przeciwutleniających) chronią organizm przed działaniem wolnych rodników. Ma lekko żółtą barwę, przez co podobny kolor otrzymują również zrobione z niej produkty.

Mąka kukurydziana

Mąkę kukurydzianą wyrabia się z dojrzałych nasion kukurydzy, które należy poddać procesom suszenia i mielenia, aż do uzyskania odpowiedniej tekstury. W sklepach dostępna jest najczęściej w 3 grubościach, przy czym największe ilości substancji odżywczych posiada ta z najgrubszego przemiału. Jest bardzo często wykorzystywana nie tylko ze względu na brak glutenu, ale również dlatego, że ma niską wartość kaloryczną (100 g produktu to tylko 348 kalorii) i cenę (za kilogram należy zapłacić zaledwie 2 zł). Posiada też więcej właściwości zdrowotnych niż jej pszenny odpowiednik.

Wykorzystuje się ją m.in. do produkcji pieczywa, makaronów, ciast i ciastek. Ma szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle spożywczym, jak i w domowej kuchni.

Nie należy jej mylić ze skrobią kukurydzianą, którą otrzymuje się w procesie mielenia białych pręcików kukurydzy i która nie posiada charakterystycznej żółtej barwy. Ponadto roztarta w palcach skrobia wydaje skrzypiący dźwięk. Jest produktem używanym głównie do zagęszczania zup czy sosów, a także składnikiem np. budyniu i kisielu.

Mąka kukurydziana – właściwości

Przede wszystkim jej zaletą jest brak glutenu, ale mąka kukurydziana wykazuje też inne właściwości zdrowotne. Zawiera duże ilości błonnika, białka i witamin: B1 i B6. Ponadto jest źródłem folianów oraz minerałów: magnezu, żelaza i cynku. Karotenoidy, odpowiedzialne za jej barwę, są też bardzo pożądanymi w diecie antyoksydantami. Przez wzgląd na zawartość tych substancji pozyskiwana z ziaren kukurydzy mąka:

  • dzięki wysokiej zawartości błonnika obniża poziom cholesterolu we krwi, poprawiając jednocześnie tzw. insulinowrażliwość tkanek,
  • dzięki zawartości cynku poprawia odporność organizmu,
  • wpływa na zapobieganie chorobom oczu, które mają związek z wiekiem, np. zwyrodnieniu plamki żółtej,
  • zwiększa produkcję czerwonych krwinek,
  • dzięki zawartości witaminy A wspomaga wzrost komórek,
  • reguluje aktywność enzymów,
  • chroni DNA przed uszkodzeniami.

Należy pamiętać, że mąka kukurydziana nie zawiera niezbędnych aminokwasów, które wspomagają w organizmie syntezę witaminy PP, dlatego warto do niej dodać np. mąkę sojową. Zaleca się wprowadzenie mąki kukurydzianej do diety m.in. przy: cukrzycy, nowotworach, chorobach serca, otyłości, anemii, chorobach układu krążenia, problemach z wydzielaniem odpowiedniej ilości żółci, problemach z oddawaniem moczu, a także przy zbyt małej elastyczności naczyń krwionośnych.

Mąka kukurydziana – zastosowanie

O tym, czy mąka kukurydziana jest zdrowa, można się przekonać, czytając opinie dietetyków. W kuchni jest wykorzystywana jako podstawowy składnik pieczenia np. ciast, ale jest też świetną alternatywą dla mąki pszennej przy zagęszczaniu sosów i zup. Nadaje wypiekom puszystość, lekko słodkawy smak i delikatny żółty kolor. Jest bardzo popularnym produktem w krajach Ameryki Południowej, gdzie wytwarza się z niej narodowe produkty typu: tortilla, nachos i tacos. Można jej używać zarówno do przygotowywania makaronów, jak i do panierowania mięsa i ryb.

Ponadto zastosowanie mąki kukurydzianej wykracza poza kuchnię. W postaci suchej może pomóc w zwalczaniu grzybicy np. stóp, a w połączeniu z wodą stanowi przynoszący ulgę kompres przy poparzeniach słonecznych.

Za pomocą tego samego roztworu można wyczyścić sztućce, biżuterię, dywany czy dziecięce pluszaki, ponieważ wykazuje on działanie dezynfekujące, wchłania wilgoć i brud. Dlatego jest skutecznym środkiem czyszczącym do rzeczy, które mogą się zniszczyć podczas prania. Niektórzy stosują ją jako suchy szampon – mąką należy natrzeć włosy, a następnie ją wyczesać. W podobnej formie używana jest też do kąpania na sucho domowych pupili – psów i kotów.

Jak zrobić mąkę kukurydzianą?

Jeżeli ktoś lubi korzystać w kuchni z produktów przygotowanych tylko domowymi sposobami, może zapoznać się z przepisem, który podpowiada, jak zrobić mąkę kukurydzianą. Nie jest on trudny, a wymaga tylko kilku produktów i czasu. Do jej przygotowania nie trzeba używać dojrzałych kolb kukurydzy, które nie są dostępne o każdej porze roku, a ponadto ich proces suszenia jest dość długi i uciążliwy. Znacznie prościej jest wykorzystać kaszę kukurydzianą. Wystarczy ją zmielić w zwykłym młynku do kawy i przesiać przez sito, aby pozbyć się zbyt dużych kawałków.

Zobacz film: W jakich produktach znajdziesz izolaty białkowe? Źródło: Wiem, co jem

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
79
4
Polecamy
Mąka kasztanowa – jakie ma właściwości?
Do czego można ją stosować?
Mąka kasztanowa – jakie ma właściwości? Do czego można ją stosować? TVN zdrowie
Mąka gryczana – wartości odżywcze, właściwości prozdrowotne i zastosowanie w kuchni
Mąka gryczana – wartości odżywcze, właściwości prozdrowotne i zastosowanie w kuchni TVN zdrowie
Bezglutenowa mąka owsiana – wartość odżywcza, właściwości prozdrowotne i zastosowanie
Bezglutenowa mąka owsiana – wartość odżywcza, właściwości prozdrowotne i zastosowanie Dzień Dobry TVN
Do czego służy karob?
Wartość odżywcza i właściwości
Do czego służy karob? Wartość odżywcza i właściwości Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby