Polub nas na Facebooku
Czytasz: Lipoliza (liposukcja) laserowa – usuwanie tłuszczu bez skalpela
menu
Polub nas na Facebooku

Lipoliza (liposukcja) laserowa – usuwanie tłuszczu bez skalpela

lipoliza

Fot. robertprzybysz / Getty Images

Lipoliza laserowa to nowoczesny zabieg pozwalający na usunięcie zbędnego tłuszczu z miejsc, w których zaburza on prawidłową sylwetkę. Ze względu na stosowaną technikę jest to procedura o minimalnej inwazyjności, która ma mniej powikłań i krótszy okres powrotu do formy niż klasyczna liposukcja. 

Lipoliza laserowa to nowoczesna metoda, opracowana i dopuszczona do stosowania w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Wykorzystuje promień lasera o dużej energii do tego, by skutecznie rozbijać tkankę tłuszczową. Ze względu na technologię nie umożliwia masywnej redukcji wagi, ale pozwala na wyrzeźbienie sylwetki.

Na czym polega lipoliza (liposukcja) naczyniowa?

Lipoliza naczyniowa polega na zastosowaniu lasera do bezpośredniego rozbijania tkanki tłuszczowej. Używa się do tego celu końcówek, których średnica wynosi jedynie kilkaset mikrometrów i które wprowadza się przez wkłute w skórę kaniule o przekroju 1 mm. Dzięki temu jest to liposukcja bez skalpela: unika się nacinania skóry w celu wprowadzenia metalowej, zdecydowanie grubszej końcówki, używanej podczas klasycznego zabiegu. Po usunięciu kaniuli otwór zasklepia się sam, nie wymaga szycia i goi się w czasie o wiele krótszym niż rana pozabiegowa.

Wykorzystanie lasera do usuwania tkanki tłuszczowej opiera się na dwóch zjawiskach. Podstawowym z nich jest zdolność promienia o dużej energii do rozbijania tkanki tłuszczowej (zarówno komórek tłuszczowych, jak i bezpostaciowej tkanki łącznej pomiędzy nimi). Uwolniony tłuszcz jest odsysany z miejsca zabiegu. Część wchłaniana jest do naczyń chłonnych. Jednorazowa objętość odsysanego tłuszczu nie przekracza 500 ml.

Drugim efektem lipolizy laserowej jest działanie rozgrzewające. Pod wpływem uwalnianej pod skórą energii dochodzi do miejscowego zwiększenia ucieplenia tkanek, poprawy krążenia i czasowego przyspieszenia metabolizmu. Dzięki temu intensyfikuje się redukcja tłuszczu i poprawia ukrwienie skóry, co pozytywnie wpływa na jej metabolizm, zdolność do regeneracji i elastyczność. Włókna kolagenowe obkurczają się, a ich produkcja się zwiększa.

Zobaczcie, jak wygląda zabieg lipolizy podbródka:

Zobacz film: Zabieg lipolizy podbródka. Źródło: Klinika urody

Laserowe usuwanie tkanki tłuszczowej – zastosowanie

Laserowe usuwanie tłuszczu to zabieg dla osób, które myślą o pozbyciu się nadmiaru tkanki tłuszczowej zaburzającej proporcje i kształt sylwetki. Jest bardzo pomocne, gdy nadmiar tłuszczu nie znika mimo stosowanych ćwiczeń, diety i zabiegów fizykalnych. Typowymi miejscami interwencji są:

  • podbródek i szyja,
  • ramiona,
  • brzuch, talia i biodra,
  • klatka piersiowa (zabieg wykorzystuje się do usunięcia ginekomastii – przerostu tkanki tłuszczowej w okolicy gruczołów piersiowych),
  • uda, ramiona,
  • pośladki.

U osób otyłych lipoliza laserowa powinna z założenia służyć drobnym korektom, a nie usuwać znaczny nadmiar tkanki tłuszczowej. Oznacza to, że jest u takich pacjentów zabiegiem drugiego rzutu – po redukcji wagi dzięki liposukcji klasycznej lub operacji chirurgicznej.

Jak przebiega zabieg lipolizy laserowej?

Zabieg liposukcji laserowej wykonuje się (w odróżnieniu od procedury tradycyjnej) w znieczuleniu lokalnym. Pacjent może w dniu zabiegu wrócić do domu, rekonwalescencja trwa w przypadkach niepowikłanych 2–3 dni.

Najczęściej wykorzystywaną ostatnio metodą anestezji jest bezpieczne i skuteczne znieczulenie tumescencyjne – TLA (ang. tumescent local anaesthesia). Stosuje się do niego dużą ilość płynu zawierającego:

  • lidokainę – środek znieczulający miejscowo,
  • adrenalinę – lek zwężający lokalnie naczynia, pozwalający na utrzymywanie się środka znieczulającego i jego działania przez dłuższy czas oraz zmniejszenie krwawienia,
  • wodorowęglan wapnia, który stabilizuje kwasowość roztworu, zmniejszając dolegliwości przy podawaniu.

W przypadku liposukcji laserowej brzucha płyn znieczulający w ilości nawet 5–6 litrów jest umieszczany pod skórą szybką kroplówką. Przy zabiegu lipolizy podbródka podaje się kilkaset mililitrów roztworu. Wchłania się on bardzo powoli, co zmniejsza możliwość powstania powikłań związanych z zastosowaniem substancji leczniczych lub dostaniem się do organizmu tak dużej ilości wody. Wskazania do takiego znieczulenia powinny być jednak szczególnie starannie potwierdzone u pacjentów z nadciśnieniem, chorobą niedokrwienną serca, zaburzeniami wodno-elektrolitowymi, niewydolnością nerek.

Lipoliza laserowa – efekty

Efekty lipolizy laserowej pojawiają się bardzo szybko, bo już w ciągu kilku dni. Nie tylko uzyskuje się zmniejszenie objętości tkanki tłuszczowej i poprawę sylwetki lub zarysu twarzy, ale również zmienia się na korzyść stan powłok ciała.

Osoba poddana zabiegowi odczuje z pewnością poprawę ukrwienia skóry, zwiększenie jej jędrności i elastyczności. Powierzchnia wygładza się, a dzięki dodatkowym zabiegom można też uzyskać widoczną redukcję cellulitu. Najczęściej stosuje się w tym celu endermologię – zabieg nazywany też lipomasażem. Specjalna głowica z rolkami powoduje miejscowe, chwilowe napinanie skóry tak, że zwiększa się jej ukrwienie, poprawia przepływ limfy, a jednocześnie mechanicznie rozrywane są zrosty w tkance łącznej pomiędzy komórkami tłuszczowymi.

Lipoliza laserowa, głównie podbródka albo brzucha, znajduje coraz częściej zastosowanie w kosmetologii, pomagając uzyskać atrakcyjny kształt ciała oraz poprawiając stan skóry. Jednak należy pamiętać, że żadne zabiegi nie przyniosą całkowicie satysfakcjonującego efektu bez połączenia ich z właściwą dietą, zdrowym trybem życia i regularną aktywnością ruchową. 

Zobacz film: Przygotowanie do liposukcji. Źródło: Bez skazy


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
1
Polecamy
Liposukcja, czyli jak szybko pozbyć się zbędnego tłuszczyku
Liposukcja, czyli jak szybko pozbyć się zbędnego tłuszczyku Dzień Dobry TVN
Jak pozbyć się cellulitu przed sylwestrem?
Wypróbuj masaż podciśnieniowy
Jak pozbyć się cellulitu przed sylwestrem? Wypróbuj masaż podciśnieniowy Dzień Dobry TVN
Liposukcja – milowy krok na drodze do wymarzonej sylwetki
Liposukcja – milowy krok na drodze do wymarzonej sylwetki TVN zdrowie
Operacje plastyczne brzucha – na czym polegają plastyka brzucha i liposukcja?
Operacje plastyczne brzucha – na czym polegają plastyka brzucha i liposukcja? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty