Polub nas na Facebooku
Czytasz: Leczenie dny moczanowej - domowe sposoby
menu
Polub nas na Facebooku

Leczenie dny moczanowej - domowe sposoby

NAN

Fot: Vladislav Nosik / fotolia.com

W leczeniu dny moczanowej najważniejsze jest szybkie uśmierzenie bólu, dlatego niezbędne są niesteroidowe leki przeciwzapalne lub kolchicyna. W celu zapobieżenia atakom dny moczanowej niezbędna jest często zmiana stylu życia, odpowiednie odżywianie i inne domowe sposoby leczenia.

Atak dny moczanowej jest niezwykle bolesny, dlatego zawsze podawane są niesteroidowe leki przeciwzapalne lub kolchicyna. W okresie międzynapadowym oraz w dnie przewlekłej bardzo ważne jest utrzymywanie niskiego poziomu kwasu moczowego, co pozwala zapobiegać napadom. Leczenie farmakologiczne dny moczanowej warto uzupełnić sposobami domowymi. Podstawą jest oczyszczanie organizmu i przyspieszenie wydalania kwasu moczowego. Znakomicie sprawdza się leczenie ziołami oraz cytryną. Regularne leczenie dny moczanowej sokiem z cytryny lub środkami ziołowymi pozwala uniknąć następnych ataków choroby.

Jak leczyć dnę moczanową?

Sposób leczenia dny moczanowej zależy od etapu choroby. W trakcie hiperurykemii, czyli w momencie stwierdzenie podwyższonego poziomu kwasu moczowego we krwi, konieczna jest zmiana stylu życia. Zalecana jest specjalna dieta niskopurynowa oraz stosowanie ziół moczopędnych, które przyspieszają wydalanie kwasu moczowego. Stosowanie środków moczopędnych powinno zostać jednak wcześniej skonsultowane z lekarzem, ponieważ kiedy przyczyną dny jest choroba nerek, dodatkowe środki moczopędne nie zawsze będą dobrym rozwiązaniem. Najlepiej sprawdza się pokrzywa, skrzyp polny, liść brzozy czy arcydzięgiel lekarski. W leczeniu niekonwencjonalnym dny moczanowej można stosować również preparaty z pączków topoli oraz pączki kwiatowe i liściowe jesionu.

W ostrym napadzie dny moczanowej nie powinno się stosować kuracji, które obniżają stężenie kwasu moczowego we krwi, ponieważ paradoksalnie mogą one nasilić objawy. Na tym etapie konieczne jest stosowanie kolchicyny lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które szybko likwidują ból.

W okresie międzynapadowym konieczne jest utrzymanie niskiego poziomu kwasu moczowego. Zapobiega to napadom, a nawet pozwala ich uniknąć. Lekarz może też przepisać leki zmniejszające stężenie kwasu moczowego we krwi. W dnie przewlekłej stosowane są leki hamujące postęp choroby i blokujące produkcję kwasu moczowego. Leczenie farmakologiczne dny moczanowej można wzmocnić sokiem z cytryny, a także spożywaniem innych cytrusów, co przywraca odpowiednią równowagę kwasowo-zasadową organizmu i zapobiega atakom dny.

Jak leczyć dnę moczanową domowym sposobem?

Leczenie dny moczanowej domowym sposobem powinno opierać się na:

  • zmniejszeniu masy ciała, zwłaszcza u osób z nadwagą lub otyłością,
  • spożywaniu dużych ilości owoców i warzyw,
  • stosowaniu diety niskopurynowej, ograniczającej mięso, podroby, dziczyznę, bulion, owoce morza, szparagi, fasolę, szpinak, grzyby czy groch, kakao, czarną kawę i herbatę, tłuste sosy,
  • zmniejszeniu odstępów między posiłkami i objętości posiłków,
  • unikaniu alkoholu,
  • rezygnacji z palenia tytoniu,
  • dostarczaniu organizmowi przynajmniej 3l litrów płynów dziennie,
  • regularnej, umiarkowanej aktywności fizycznej.

Dnę moczanową można leczyć także w sposób naturalny, zwłaszcza w okresie międzynapadowym. W leczeniu podagry skuteczne jest stosowanie soku z cytryny, który oczyszcza organizm. Chorzy na dnę moczanową powinni codziennie pić na czczo sok wyciśnięty z 1 cytryny, wymieszany z wodą i posłodzony miodem. Leczenie dny moczanowej sokiem z cytryny powinno być stosowane łącznie z leczeniem konwencjonalnym. Oprócz soku z cytryny można także pić sok z ogórka, który działa moczopędnie i przyspiesza wydalanie kwasu moczowego z organizmu.

Dnę moczanową leczy się również ziołami. Są one zalecane zarówno w łagodzeniu ostrych ataków, jak i eliminowaniu ryzyka pojawienia się kolejnych napadów. Leczenie ziołami dny moczanowej nie ma żadnych skutków ubocznych. Zioła można kupić w aptece lub sklepie zielarskim i zaparzać zgodnie z przepisem na opakowaniu. Mogą mieć postać suszu, olejków, wyciągów lub żeli do nacierania. Mają one działanie moczopędne, pobudzające przemianę materii oraz delikatnie przeciwbólowe. Niektóre zioła, np. pokrzywa, działają odkwaszająco i odtruwająco.

Jak leczyć dnę moczanową naturalnie? Oprócz cytryny i ziół warto stosować także odpowiednie przyprawy. W kuchni należy stosować liście laurowe, estragon, gorczycę, lubczyk, jałowiec i kurkumę. Przyprawy te mają działanie odtruwające i przeciwzapalne. Przyspieszają wydalanie szkodliwych substancji, w tym również nadmiaru kwasu moczowego. Warto stosować gorące kąpiele w igliwiu sosny, świerku lub jodły oraz kąpiele w pociętym selerze. Gorące kąpiele czy szybki prysznic, doskonale wpływają na krążenie krwi i ułatwiają eliminację kwasu moczowego.

W leczeniu podagry zalecane są również olejki eteryczne, którymi należy nacierać zmienione chorobowo stawy. Olejki łagodzą bolesność i tkliwość miejsc dotkniętych stanem zapalnym. Najlepsze efekty daje olejek rozmarynowy, cytrynowy, limetkowy, majerankowy, goździkowy, eukaliptusowy, lawendowy i cynamonowy. Metody domowe nie mogą zastąpić leczenia farmakologicznego, jednak doskonale sprawdzają w profilaktyce ataków dny moczanowej.

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1818
71
Polecamy
Zioła na mięśnie, kości i stawy – jak i kiedy stosować?
Zioła na mięśnie, kości i stawy – jak i kiedy stosować? Dzień Dobry TVN
Zioła na wątrobę i trzustkę, które warto stosować
Zioła na wątrobę i trzustkę, które warto stosować Dzień Dobry TVN
Dna moczanowa – leczenie ziołami i domowe, dieta w dnie moczanowej
Dna moczanowa – leczenie ziołami i domowe, dieta w dnie moczanowej TVN zdrowie
Dna moczanowa - dzięki diecie i ziołom można uniknąć napadów bólu
Dna moczanowa - dzięki diecie i ziołom można uniknąć napadów bólu TVN zdrowie
Komentarze (2)
Nadmiar fruktozy, czyli cukieru owocowego moze wywolac sama chorobe, jak i jej atak, a w poradniku piszecie, iz nalezy terapiowac sie duza iloscia owocow (!) ..
Czytaj całość
doświadczona
Właśnie jestem w trakcie ostrego napadu dny. Ból koncentruje się w prawej stopie. Ostatni napad miałam sześć lat temu, ale ten obecny jest najgorszy. Przestrzegam wszystkich zasad, nie mam nadwagi, nie piję i nie palę, odżywiam się głównie warzywami. Mimo to nie ustrzegłam się ataku. Przestrzegam chorych przed zbyt rygorystyczną dietą. Zastosowałam kiedyś taką, wziętą z zalecanego podręcznika, schudłam w ciągu 1,5 miesiąca 15 kg i doczekałam się.... dwóch napadów podagry w odstępach 2 tygodni.
Czytaj całość
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?