Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kto to jest introwertyk? Jakie są jego cechy i mocne strony w pracy?
menu
Polub nas na Facebooku

Kto to jest introwertyk? Jakie są jego cechy i mocne strony w pracy?

NAN

Fot: verbaska / stock.adobe.com

Introwertyk jest określeniem typu osobowości. Taka osoba lubi własne towarzystwo i dobrze funkcjonuje w samotności. Nadmiar bodźców zewnętrznych powoduje, że źle się czuje i nie jest w stanie pracować. Introwertyzm jest typem bacznego obserwatora rzeczywistości, który dwa razy pomyśli, zanim coś powie.

Psychologia wyodrębnia dwa podstawowe typy osobowości – introwertyzm i ekstrawertyzm – które przedstawiają dwa przeciwstawne sobie charaktery. Bardzo rzadko jednak występuje tzw. czysty typ osobowości introwertycznej czy ekstrawertycznej. Najczęściej mamy do czynienia z dominacją niektórych cech lub typem mieszanym.

Kim jest introwertyk?

Introwertykiem określana jest osoba, u której dominują takie cechy, jak: spokój, opanowanie, rozwaga, skrupulatność i dążenie do osiągnięcia spokoju i harmonii w życiu wewnętrznym. Introwertyk nie potrzebuje wielu bodźców zewnętrznych. Gwar, hałas i liczne towarzystwo innych ludzi go męczą i nie jest w stanie znieść ich przez dłuższy czas. Efektywnie odpoczywa jedynie w zaciszu własnego domu lub w miejscach, w których czuje się komfortowo. Dodatkowo nadmiar bodźców zewnętrznych negatywnie wpływa na jego funkcjonowanie w pracy – najlepiej skupia się w ciszy. Introwertyk posiada cechy, które czynią z niego dobrego słuchacza, który zawsze wysłucha swojego rozmówcy do końca i nie będzie mu przerywał. Długo utrzymuje kontakt wzrokowy – nie tylko w trakcie mówienia (jak w przypadku ekstrawertyka), ale również kiedy słucha. Dwa razy się zastanowi, zanim udzieli odpowiedzi na zadane mu pytanie.

Introwertycy dobrze radzą sobie z zadaniami wymagającymi skupienia i uwagi, zwłaszcza jeśli mogą je rozwiązywać w komfortowych dla siebie warunkach, czyli bez rozpraszających bodźców. Z reguły osiągają lepsze wyniki na studiach niż na wcześniejszych etapach nauczania, ale często mają większy problem z zapamiętywaniem nazwisk i twarzy.

Introwertyk w związku – jak kocha introwertyk?

Jeżeli introwertyk spotyka się z ekstrawertykiem, jego zachowanie może być odebrane jako zbyt nieśmiałe i za mało spontaniczne. Dodatkowo jego partner może czuć się w związku z nim odrzucony, co wynika z niewiedzy, że osoba z tym typem osobowości musi od czasu do czasu pobyć sama. Introwertyk w związku nie jest skłonny do zwierzeń i odsłaniania siebie oraz swoich uczuć. Lubi chodzić własnymi drogami i niezbyt chętnie spędza czas na hucznych imprezach w towarzystwie licznych znajomych.

Według niektórych specjalistów ludzie z tym typem osobowości stanowią mniejszość w społeczeństwie, dlatego związki z nimi czy kontakty w pracy mogą być utrudnione bez znajomości podstaw psychologii. Dla introwertyka najważniejsze w związku jest odnalezienie akceptacji. Potrzebuje partnera, który pozwoli mu być sobą. Często dochodzi do sytuacji, w której introwertyzm jest odrzucany przez społeczeństwo, dlatego ludzie reprezentujący ten typ osobowości muszą udawać, aby zaspokoić społeczne oczekiwania. O ile można udawać w pracy, o tyle w związku się to nie uda.

Introwertyk w pracy

Niektóre cechy introwertyka czynią go dobrym pracownikiem. Przede wszystkim jest on skrupulatny i dokładny, zawsze oddaje się powierzonemu zadaniu i nie potrzebuje do tego nadmiaru motywacji czy poklasku.

Dobrze pracuje w pojedynkę, ale gorzej, jeśli wymaga się od niego działania w grupie. Praca w zespole oznacza dla niego alienację i osamotnienie. Szczególnie drażnią go głośne osoby, więc nie przepada za tzw. „burzą mózgów” i stara się jej unikać. Natomiast jest bardzo produktywny, jeśli pozwoli mu się pracować w samotności i skupieniu nad autonomicznym projektem.

Zobacz także: Temperament – czym jest i jakie są jego podstawowe typy? 

Introwertyk w pracy często uchodzi za osobę małomówną, z którą łatwiej porozumiewać się mailowo niż telefonicznie. Wbrew pozorom jest też bardzo kreatywny i jeśli pozwoli mu się pracować na własnych zasadach, wykaże tę kreatywność w wykonanych zadaniach. Należy pamiętać, że wielu artystów przejawia ten typ osobowości. Zdaniem psychologów introwertyków jest mniej niż ekstrawertyków. W życiu prywatnym mają specyficzne podejście do świata, a w pracy są często cenieni za nietuzinkowe podejście i rewolucyjne rozwiązania.

Zobacz także: Empatia – czym jest zdolność odczuwania? Co oznacza brak empatii? 

Introwertyk – test. Jakim typem osobowości jesteś?

Zazwyczaj człowiek wyróżnia w swojej osobowości zarówno cechy ekstrawertyzmu jak i introwertyzmu. W razie problemów z określeniem, który typ osobowości jest tym dominującym, warto przeprowadzić test na introwertyzm, który składa się z kilku prostych pytań:

  1. Po ciężkim dniu w pracy wolisz iść na imprezę czy poleżeć w domu przed telewizorem?
  2. Ze spotkania towarzyskiego wychodzisz tak szybko, jak wchodzisz czy zostajesz do samego końca?
  3. Rozmawiając z kimś, wolisz przemyśleć swoją odpowiedź dwa razy czy mówisz bez zastanowienia?

Zobacz także: Arteterapia - definicja, cele i metody leczenia sztuką

Osoby o dominujących cechach związanych z introwertycznością najchętniej zostają po pracy w domu i spędzają ten czas przed telewizorem lub z książką w ręku. Na imprezę nawet nie pójdą, a jeżeli muszą, wyjdą z niej bardzo szybko. Jeżeli natomiast chodzi o rozmowę, to introwertyk zdecydowanie najpierw pomyśli, zanim odpowie na zadane mu pytanie.

Zobacz film: Jesienny smutek – czym jest depresja sezonowa. Źródło; Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

  1. http://charaktery.eu/artykul/jestes-samotnikiem-introwertykiem-jakim-sprawdz-testst
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
125
6
Polecamy
Ekstrawertyk – jak rozpoznać ten typ osobowości?
Jakie są cechy ekstrawertyka?
Ekstrawertyk – jak rozpoznać ten typ osobowości? Jakie są cechy ekstrawertyka? TVN zdrowie
Idealna praca dla introwertyka.
W jakich zawodach najlepiej się odnajdzie?
Idealna praca dla introwertyka. W jakich zawodach najlepiej się odnajdzie? Dzień Dobry TVN
Perfekcyjny melancholik – charakterystyka.
Melancholik w pracy i w związku
Perfekcyjny melancholik – charakterystyka. Melancholik w pracy i w związku TVN zdrowie
Toksyczni ludzie – jak sobie z nimi radzić i współpracować?
Toksyczni ludzie – jak sobie z nimi radzić i współpracować? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?