Polub nas na Facebooku
Czytasz: Krztusiec - objawy i fazy choroby u niemowląt i dzieci. Jakie są objawy kokluszu u dorosłych?
menu
Polub nas na Facebooku

Krztusiec - objawy i fazy choroby u niemowląt i dzieci. Jakie są objawy kokluszu u dorosłych?

Krztusiec jest wysoce zakaźną chorobą dróg oddechowych wywoływaną przez bakterie Bordetella pertussis. Najczęściej występuje u dzieci w przedziale wiekowym 0-4. Koklusz u niemowląt ma bardzo gwałtowny przebieg i może prowadzić do śmierci. Koklusz u dorosłych często bywa mylony z astmą lub alergią.

Szczepionka na krztusiec chroni przed pałeczką krztuśca przez około 3 lata. Nieleczony lub poddany niewłaściwej terapii krztusiec prowadzi do zapalenia płuc, ropniaka opłucnej lub rozedmy płuc. Koklusz przebiega w trzech fazach: nieżytowej, napadowej i zdrowienia.

Objawy krztuśca u dorosłych

  • faza nieżytowa (trwa 1-2 tygodnie): katar, zaczerwienienie oczu (może wystąpić zapalenie spojówek), ból i podrażnienie gardła, delikatne pokasływanie - szczególnie w nocy, czasem może wystąpić również gorączka, ogólne rozbicie i osłabienie.
  •  Faza napadowa (trwa około 2-4 tygodnie): napadowy, gwałtowny, dokuczliwy i bardzo męczący kaszel z odksztuszaniem gęstego i lepkiego śluzu, atak kaszlu może kończyć się dreszczami, odruchem wymiotnym lub wymiotami. Pojawiają się problemy z zasypianiem, brak apetytu, duszności i ból w klatce piersiowej będące wynikiem fizycznego zmęczenia spowodowanego kaszlem.
  •  Faza zdrowienia: epizody kaszlu stają się coraz rzadsze, ale odruch kasłania może występować nawet przez kilka miesięcy.

Objawy kokluszu u niemowląt i dzieci

Przewlekły kaszel u osób dorosłych rzadko bywa kojarzony z kokluszem. Często osoba zgłaszająca się do lekarza jest leczona na inne schorzenia. Krztusiec u dorosłych, który bywa nazywany "100 dniowym kaszlem" ma następujący przebieg: Krztusiec u niemowląt i dzieci ma bardzo gwałtowny, ostry przebieg, dlatego ważna jest wczesna diagnoza i podjęcie antybiotykoterapii.

Koklusz u niemowląt i dzieci objawia się następująco:

  •  Faza nieżytowa (trwa 1-2 tygodnie): zapalenie spojówek, katar, lekka gorączka, osłabienie, suchy kaszel, który nasila się w nocy. 
  • Faza napadowa: (trwa około 2-4 tygodnie): przebiega inaczej w zależności od wieku dziecka.

U niemowląt zamiast kaszlu może pojawić się kichanie, występują napady duszności, bezdech (często jest jedynym objawem krztuśca u niemowląt), drgawki, obfite łzawienia z oczu oraz zaczerwienienie i zasinienie twarzy. Dzieci starsze mają nasilające się napady kaszlu. Może dojść nawet do kilkudziesięciu ataków kaszlu w ciągu doby, które występują w czasie jedzenia, ziewania lub zdenerwowania oraz w trakcie snu.

Epizod kaszlu z reguły rozpoczyna się serią od kilku do kilkunastu pokasływań na jednym oddechu. Wdech jest świszczący i często niemożliwy z powodu kolejnych kaszlnięć. Dochodzi to tzw. piania lub zanoszenia się i wysuwania języka. Kaszlowi towarzyszy odrywająca się lepka i gęsta wydzielina. W konsekwencji ataku kaszlu pojawia się wytrzeszcz gałek ocznych, pękanie naczyń krwionośnych (w oczach i nosie), nadmierne wydzielanie śliny, łzawienia oczu, a nawet płacz. Koniec kaszlu u niemowląt często prowadzi do bezdechu, sinicy i drgawek. W czasie pomiędzy kolejnymi atakami kaszlu dziecko jest zmęczone, rozdrażnione i płaczliwe z powodu braku snu, nie ma apetytu, ma podkrążone oczy oraz opuchniętą buzię z sinymi wybroczynami.

  • Faza zdrowienia: napady kaszlu są coraz rzadsze i w końcu ustępują, dziecko jest wypoczęte, ustają wymioty i wraca apetyt. Odruch kaszlowy może utrzymywać się przez kolejne kilka miesięcy.

Jak działa układ oddechowy? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Krztusiec - powikłania

Do najczęstszych powikłań krztuśca zarówno u dorosłych, jak i dzieci zalicza się:

  • zapalenie ucha środkowego,
  • niedodma - czyli zapadnięcie płuca, 
  • zapalenie płuc.

U niemowląt i małych dzieci do groźnych powikłań kokluszu, należy krztuścowe uszkodzenie mózgu, mogące prowadzić do degeneracji nerwów czaszkowych, opóźnionego rozwoju umysłowego i fizycznego, zaburzeń mowy, wzroku i słuchu. Objawia się drgawkami, niedowładami kończyn oraz zaburzeniami świadomości. W 2% przypadków dzieci, u których nastąpiły powikłania dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu.

Dodatkowo u dorosłych może wystąpić ropniak opłucnej oraz rozedma płuc. Osoby starsze narażone są na wewnątrzczaszkowe krwawienie, do którego dochodzi w czasie ataku kaszlu. Schorzenie to może prowadzić do śmierci.

Profilaktyka kokluszu - szczepienia przeciwko krztuścowi

Krztusiec charakteryzują nietypowe objawy, przez co często bywa niewłaściwie diagnozowany - szczególnie u dorosłych. Opóźnienie leczenia lub jego zaniechanie prowadzi do szeregu powikłań niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia, dlatego warto wykonywać szczepienia ochronne. Zachorowanie na koklusz nie wyklucza ponownego zakażenia Bordetella pertussis. Szczepionka przeciwko krztuścowi występuje w formie szczepionek skojarzonych (DTP). Są to szczepionki, które chronią jednocześnie przez krztuścem, błonicą i tężcem.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
98
9
Polecamy
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania.
Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki?
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania. Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki? Dzień Dobry TVN
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Krztusiec - przebieg, diagnoza i leczenie kokluszu u dorosłych i dzieci
Krztusiec - przebieg, diagnoza i leczenie kokluszu u dorosłych i dzieci TVN zdrowie
Zachłystowe zapalenie płuc u dzieci i dorosłych, objawy i leczenie
Zachłystowe zapalenie płuc u dzieci i dorosłych, objawy i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?