Polub nas na Facebooku
Czytasz: Krztusiec - objawy i fazy choroby u niemowląt i dzieci. Jakie są objawy kokluszu u dorosłych?
menu
Polub nas na Facebooku

Krztusiec - objawy i fazy choroby u niemowląt i dzieci. Jakie są objawy kokluszu u dorosłych?

Krztusiec jest wysoce zakaźną chorobą dróg oddechowych wywoływaną przez bakterie Bordetella pertussis. Najczęściej występuje u dzieci w przedziale wiekowym 0-4. Koklusz u niemowląt ma bardzo gwałtowny przebieg i może prowadzić do śmierci. Koklusz u dorosłych często bywa mylony z astmą lub alergią.

Szczepionka na krztusiec chroni przed pałeczką krztuśca przez około 3 lata. Nieleczony lub poddany niewłaściwej terapii krztusiec prowadzi do zapalenia płuc, ropniaka opłucnej lub rozedmy płuc. Koklusz przebiega w trzech fazach: nieżytowej, napadowej i zdrowienia.

Objawy krztuśca u dorosłych

  • faza nieżytowa (trwa 1-2 tygodnie): katar, zaczerwienienie oczu (może wystąpić zapalenie spojówek), ból i podrażnienie gardła, delikatne pokasływanie - szczególnie w nocy, czasem może wystąpić również gorączka, ogólne rozbicie i osłabienie.
  •  Faza napadowa (trwa około 2-4 tygodnie): napadowy, gwałtowny, dokuczliwy i bardzo męczący kaszel z odksztuszaniem gęstego i lepkiego śluzu, atak kaszlu może kończyć się dreszczami, odruchem wymiotnym lub wymiotami. Pojawiają się problemy z zasypianiem, brak apetytu, duszności i ból w klatce piersiowej będące wynikiem fizycznego zmęczenia spowodowanego kaszlem.
  •  Faza zdrowienia: epizody kaszlu stają się coraz rzadsze, ale odruch kasłania może występować nawet przez kilka miesięcy.

Objawy kokluszu u niemowląt i dzieci

Przewlekły kaszel u osób dorosłych rzadko bywa kojarzony z kokluszem. Często osoba zgłaszająca się do lekarza jest leczona na inne schorzenia. Krztusiec u dorosłych, który bywa nazywany "100 dniowym kaszlem" ma następujący przebieg: Krztusiec u niemowląt i dzieci ma bardzo gwałtowny, ostry przebieg, dlatego ważna jest wczesna diagnoza i podjęcie antybiotykoterapii.

Koklusz u niemowląt i dzieci objawia się następująco:

  •  Faza nieżytowa (trwa 1-2 tygodnie): zapalenie spojówek, katar, lekka gorączka, osłabienie, suchy kaszel, który nasila się w nocy. 
  • Faza napadowa: (trwa około 2-4 tygodnie): przebiega inaczej w zależności od wieku dziecka.

U niemowląt zamiast kaszlu może pojawić się kichanie, występują napady duszności, bezdech (często jest jedynym objawem krztuśca u niemowląt), drgawki, obfite łzawienia z oczu oraz zaczerwienienie i zasinienie twarzy. Dzieci starsze mają nasilające się napady kaszlu. Może dojść nawet do kilkudziesięciu ataków kaszlu w ciągu doby, które występują w czasie jedzenia, ziewania lub zdenerwowania oraz w trakcie snu.

Epizod kaszlu z reguły rozpoczyna się serią od kilku do kilkunastu pokasływań na jednym oddechu. Wdech jest świszczący i często niemożliwy z powodu kolejnych kaszlnięć. Dochodzi to tzw. piania lub zanoszenia się i wysuwania języka. Kaszlowi towarzyszy odrywająca się lepka i gęsta wydzielina. W konsekwencji ataku kaszlu pojawia się wytrzeszcz gałek ocznych, pękanie naczyń krwionośnych (w oczach i nosie), nadmierne wydzielanie śliny, łzawienia oczu, a nawet płacz. Koniec kaszlu u niemowląt często prowadzi do bezdechu, sinicy i drgawek. W czasie pomiędzy kolejnymi atakami kaszlu dziecko jest zmęczone, rozdrażnione i płaczliwe z powodu braku snu, nie ma apetytu, ma podkrążone oczy oraz opuchniętą buzię z sinymi wybroczynami.

  • Faza zdrowienia: napady kaszlu są coraz rzadsze i w końcu ustępują, dziecko jest wypoczęte, ustają wymioty i wraca apetyt. Odruch kaszlowy może utrzymywać się przez kolejne kilka miesięcy.

Jak działa układ oddechowy? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Krztusiec - powikłania

Do najczęstszych powikłań krztuśca zarówno u dorosłych, jak i dzieci zalicza się:

  • zapalenie ucha środkowego,
  • niedodma - czyli zapadnięcie płuca, 
  • zapalenie płuc.

U niemowląt i małych dzieci do groźnych powikłań kokluszu, należy krztuścowe uszkodzenie mózgu, mogące prowadzić do degeneracji nerwów czaszkowych, opóźnionego rozwoju umysłowego i fizycznego, zaburzeń mowy, wzroku i słuchu. Objawia się drgawkami, niedowładami kończyn oraz zaburzeniami świadomości. W 2% przypadków dzieci, u których nastąpiły powikłania dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu.

Dodatkowo u dorosłych może wystąpić ropniak opłucnej oraz rozedma płuc. Osoby starsze narażone są na wewnątrzczaszkowe krwawienie, do którego dochodzi w czasie ataku kaszlu. Schorzenie to może prowadzić do śmierci.

Profilaktyka kokluszu - szczepienia przeciwko krztuścowi

Krztusiec charakteryzują nietypowe objawy, przez co często bywa niewłaściwie diagnozowany - szczególnie u dorosłych. Opóźnienie leczenia lub jego zaniechanie prowadzi do szeregu powikłań niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia, dlatego warto wykonywać szczepienia ochronne. Zachorowanie na koklusz nie wyklucza ponownego zakażenia Bordetella pertussis. Szczepionka przeciwko krztuścowi występuje w formie szczepionek skojarzonych (DTP). Są to szczepionki, które chronią jednocześnie przez krztuścem, błonicą i tężcem.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
98
9
Polecamy
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania.
Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki?
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania. Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki? Dzień Dobry TVN
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Krztusiec - przebieg, diagnoza i leczenie kokluszu u dorosłych i dzieci
Krztusiec - przebieg, diagnoza i leczenie kokluszu u dorosłych i dzieci TVN zdrowie
Zachłystowe zapalenie płuc u dzieci i dorosłych, objawy i leczenie
Zachłystowe zapalenie płuc u dzieci i dorosłych, objawy i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby