Polub nas na Facebooku
Czytasz: Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
menu
Polub nas na Facebooku

Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?

Brzuch z wysypką.

Fot. Mixmike / Getty Images

Krosty na brzuchu najczęściej są objawem uczulenia – jest to reakcja skóry na substancję uczulającą, zawartą np. w kosmetykach, środkach myjących, noszonej tkaninie lub nawet w proszku do prania. Pojawienie się krost na brzuchu może być również objawem choroby zakaźnej – ospy, odry, różyczki czy szkarlatyny. 

Wysypka ma różne postacie – wykwitów, bąbli, plam lub grudek. W niektórych sytuacjach towarzyszą im swędzenie, sączenie się wydzieliny i objawy ogólne w postaci osłabienia, gorączki i rozbicia. Krosty na brzuchu pojawiają się najczęściej jako reakcja alergiczna lub objaw konkretnej choroby. Konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem rodzinnym, aby ustalić, czy wysypka jest reakcją alergiczną czy poważniejszą chorobą.

Krosty na brzuchu – objawy choroby zakaźnej

Wypryski na skórze należą do objawów wielu chorób zakaźnych. Drobne krostki na brzuchu z towarzyszącymi innymi symptomami mogą wymagać specjalistycznego leczenia. Poniższe choroby objawiające się m.in. wysypką na brzuchu na ogół występują u dzieci. U dorosłych mają zazwyczaj o wiele cięższy przebieg i mogą się wiązać z poważnymi powikłaniami. Wyjątkiem jest półpasiec, który atakuje dorosłych.

Odra. Jakie są objawy?

Odra – wypryski występują na całym ciele, najpierw za uszami, na twarzy i rękach, następnie pojawia się wysypka na brzuchu i klatce piersiowej. Zanim jednak uwidoczni się na skórze, chory odczuwa objawy ze strony całego organizmu – gorączkę, osłabienie, katar, kaszel oraz zapalenie spojówek. Zazwyczaj po około 4–5 dniach objawy zaczynają ustępować. W ciężkich przypadkach odry może dojść nawet do drgawek i wysypki krwotocznej.

Ospa wietrzna.  Objawy u dziecka i dorosłego

Ospa wietrzna – silnie zakaźna choroba, której głównym symptomem jest wysypka. Najpierw występuje lekkie pogorszenie samopoczucia i niewysoka gorączka. Dwie doby po tych objawach na skórze zaczyna pojawiać się wysypka w postaci niewielkich, swędzących krostek na brzuchu, kończynach, twarzy, a nawet na narządach płciowych. Krostki zmieniają się po pewnym czasie w pęcherzyki, które przysychają i odpadają. Nie wolno rozdrapywać wyprysków pomimo silnego swędzenia – postępowanie takie nie tylko utrudnia gojenie, ale może pozostawić brzydkie blizny na skórze.

Różyczka. Krostki na brzuchu u dziecka

Różyczka – choroba zakaźna, dotykająca głównie dzieci. Krostki na brzuchu u dziecka mają kolor bladoróżowy i występują w drobnych plamkach. Mogą pojawić się również na innych częściach ciała, a nawet na błonach śluzowych.

Rumiemień zakaźny. Dziecięca choroba zakaźna

Rumień zakaźny – dziecięca choroba zakaźna, którą wywołuje parwowirus B19. Wysypka przybiera formę girlandowych, rozlanych, czerwonych i różowych, grudkowatych plam, które mogą swędzieć. Wypryskom nie towarzyszą zazwyczaj żadne inne objawy.

Mononukleoza zakaźna. Choroba pocałunków

Mononukleoza – choroba wywołana wirusem Epsteina-Barr. Najczęściej zapadają na nią nastolatki lub małe dzieci biorące do ust zabawki podczas wspólnego spędzania czasu. Objawy ogólne to ból gardła, gorączka, osłabienie i bóle mięśni. Pojawiają się czerwone krostki na brzuchu, wysypka może mieć też postać grudkowo-plamistą lub pokrzywkową.

Półpasiec. Wirus ospy wietrznej

Półpasiec – chorobę wywołuje ten sam wirus co ospę wietrzną. Występuje u osób, które w przeszłości przechodziły ospę. Głównym objawem półpaśca jest swędząca i bolesna wysypka, ulokowana wzdłuż nerwów czuciowych. Krosty na brzuchu u dorosłych mają formę małych, czerwonych pęcherzyków występujących w skupiskach. Oprócz wysypki pojawia się również ból gardła, uczucie rozbicia i gorączka.

Zobaczcie także, czym charakteryzuje się brzuch tarczycowy. Jak można się go pozbyć i co odpowiada za jego pojawienie się? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Brzuch tarczycowy - jak się go pozbyć? Źródło: Dzień Dobry TVN

Krostki na brzuchu w przebiegu chorób bakteryjnych

Istnieją 3 choroby o podłożu bakteryjnym, które powodują wysypkę na ciele, w tym również na brzuchu. Pierwszą jest liszajec zakaźny – choroba wywołana paciorkowcami z grupy B lub częściej gronkowcem złocistym. Może dojść również do zakażenia mieszanego, więc obiema tymi bakteriami. Na skórze tworzą się pęcherzowe wykwity z treścią ropną. Następnie pękają i zasychają, tworząc miodowożółte strupy. Kolejną chorobą z towarzyszącą wysypką jest szkarlatyna. Występuje w niej drobna, plamista wysypka na całym ciele. Jej charakterystycznym elementem jest trójkąt Fiłatowa – miejsce na twarzy wolne od wyprysków, ulokowane między nosem a brodą. Wysypka występuje również przy zakażeniu meningokokami – może mieć postać pęcherzy, plam lub nawet ognisk krwotocznych. Początek choroby jest nagły, z silnym osłabieniem i wysoką gorączką.

Swędzące krostki na brzuchu – alergie

Krostki na brzuchu, plecach i innych częściach tułowia mogą być objawem alergii. Często jest to wyprysk kontaktowy – podrażnienie wywołuje bezpośredni, fizyczny kontakt z substancją uczulającą. Możliwe, że jest ona składnikiem używanego kosmetyku, mydła czy żelu pod prysznic. Krosty na brzuchu zarówno u dorosłego, jak i u dziecka mogą być wywołane także przez ubranie albo proszek lub płyn, w jakim zostało ono wyprane. Wysypka na brzuchu i tułowiu, szczególnie w postaci pokrzywki (wygląda jak oparzenie pokrzywą), może być symptomem uczulenia na pokarm lub leki. Alergię wywołuje niekiedy ukąszenie owada lub ekspozycja na słońce.

Czytaj także: Jak sobie radzić z alergią w życiu codziennym? Poradnik alergika

Co jeszcze mogą oznaczać krosty na brzuchu?

Pojawienie się wysypki, zaczerwienienia lub nawet pryszczy na brzuchu może być efektem podrażnienia lub odparzenia skóry. Wystąpienie ropnych krost na brzuchu (czyraków) jest efektem nadkażenia bakteryjnego wcześniejszego podrażnienia i wymaga dokładnej diagnostyki w celu sprawdzenia, jaka bakteria je spowodowała. Często wymagane jest leczenie antybiotykiem.

Czytaj także: Czyrak - objawy, leczenie i rozpoznanie czyraka na skórze

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
50
23
Polecamy
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Wysypka u dziecka - co mogło ją wywołać?
Jak się ją leczy?
Wysypka u dziecka - co mogło ją wywołać? Jak się ją leczy? TVN zdrowie
Wysypka na nogach u dzieci i dorosłych – przyczyny i leczenie
Wysypka na nogach u dzieci i dorosłych – przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt 
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt  Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty