Polub nas na Facebooku
Czytasz: Koronawirus. Obowiązują nowe zasady kwarantanny i izolacji. Co się zmieniło?
menu
Polub nas na Facebooku

Koronawirus. Obowiązują nowe zasady kwarantanny i izolacji. Co się zmieniło?

kwarantanna

damircudic GettyImages

Skrócenie czasu kwarantanny do 10 z 14 dni oraz powiązanie zasad zwalniania z izolacji ze stanem klinicznym pacjenta to najważniejsze zmiany, które wchodzą w życie 2 września.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał we wtorek dwa rozporządzenia dotyczące między innymi zmiany czasu trwania izolacji i kwarantanny z powodu COVID-19. Oba weszły w życie 2 września.

Pełna treść rozporządzenia Ministra Zdrowia

Regulacje zakładają między innymi skrócenie czasu kwarantanny do 10 z 14 dni oraz powiązanie zasad zwalniania z izolacji ze stanem klinicznym pacjenta.

Lekarz może zwolnić z izolacji osobę z objawami klinicznymi COVID-19 po 3 dniach bez gorączki oraz objawów ze strony układu oddechowego, jednak nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia u niej objawów.

Osobę, u której objawy nie wystąpiły, wypisać można po 10 dniach od daty, gdy zdiagnozowano u niej chorobę. Czas izolacji może zostać wydłużony do 20 dni w przypadku osób z deficytami odporności, adekwatnie do stanu zdrowia.

Czytaj też: Raport specjalny o koronawirusie

Przepisy dopuszczają też możliwość zakończenia izolacji pacjenta po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24-godzinnych, niezależnie od liczby dni, które upłynęły od ostatniego dodatniego wyniku i od rodzaju objawów klinicznych.

Teleporada w siódmym dniu izolacji

Jak przekazał podczas środowej konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, "siódmego dnia wszyscy chorzy otrzymują SMS-a z Ministerstwa Zdrowia z informacją o konieczności skorzystania z teleporady, czyli konsultacji lekarskiej"

- Jeżeli lekarz podczas tej teleporady nie będzie miał innych zaleceń, zwalniani z izolacji jesteśmy na dziesiąty dzień w przypadku pacjenta bezobjawowego, na trzynasty dzień, najczęściej, w przypadku pacjenta objawowego, ale oczywiście może to być szesnasty czy dziewiętnasty dzień, biorąc pod uwagę te trzy dni od ustania objawów

- wyjaśniał Andrusiewicz.

Kwarantanna obowiązkowa przez 10 dni

- Kwarantanna jest obligatoryjna dziesięć dni. W dziesiątym dniu automatycznie jesteśmy z tej kwarantanny zwalniani. W izolacji, jeśli lekarz zaleci podczas teleporady, że powinniśmy zostać w izolacji domowej dłużej, w tej izolacji musimy pozostać - przekazał rzecznik resortu zdrowia. Wojciech Andrusiewicz pytany o ewentualne wątpliwości lekarzy, co do stanu zdrowia pacjenta podczas teleporady, stwierdził, że "teleporada ma to do siebie, że konsultujemy stan zdrowia pacjenta".

- Pamiętajmy, że podczas wizyty w przychodni pacjent również, chociażby biorąc lek przeciwgorączkowy, może zataić pewne objawy. To nie jest tak, że przy przeziębieniach, przy zakażeniach grypowych nie da się zataić nawet podczas wizyty osobistej u lekarza tych objawów

- mówił rzecznik resortu.

Zobacz, co powiedział rzecznik rządu o nowych zasadach kwarantanny i izolacji.

Źródło: X-news

Dodał, że "w interesie nas wszystkich jest to, żeby objawów nie zatajać".

- To, co dzisiaj widzimy, to raczej idziemy w drugą stronę. Większość osób jest uczulona i raczej znajduje u siebie te objawy niż raczej chce się tych objawów pozbyć i zakłamać rzeczywistość. Nie widzimy tu poważnego ryzyka, by pacjenci masowo okłamywali swoich lekarzy - dodał.

Zdaniem rzecznika większym ryzykiem jest skumulowanie wszystkich pacjentów z zakażeniami grypowymi, paragrypowymi i COVID-owymi w jednym miejscu w jednym czasie. Wówczas, jak powiedział Andrusiewicz, możliwość rozwoju epidemii i skoku zakażeń jest dużo większa.

Wizyta pielęgniarska w izolatoriach 

Przepisy rozporządzeń podpisanych przez ministra zdrowia stanowią też, że w izolatoriach wizyta pielęgniarska odbywa się nie rzadziej niż dwa razy na dobę. W jej ramach m.in. ocenia się stan ogólny pacjenta, mierzy temperaturę ciała oraz podaje zalecone przez lekarza leki.

W przypadku pogorszenia stanu zdrowia lub potrzeby podjęcia decyzji o wypisaniu pacjenta z izolatorium odbywa się wizyta lekarska. Lekarz może udzielać porad również zdalnie.

Źródło: TVN 24

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
78
9
Polecamy
Bezobjawowy pacjent z COVID-19 może być zwolniony z izolacji po 10 dniach - nowy projekt MZ
Bezobjawowy pacjent z COVID-19 może być zwolniony z izolacji po 10 dniach - nowy projekt MZ TVN zdrowie
Teleporada lekarska zamiast testu zakończy kwarantannę
Teleporada lekarska zamiast testu zakończy kwarantannę Dzień Dobry TVN
Jak się zachować, gdy pojawią się objawy COVID-19?
GIS odpowiada
Jak się zachować, gdy pojawią się objawy COVID-19? GIS odpowiada Dzień Dobry TVN
Podejrzewasz, że masz koronawirusa?
Teraz zamiast do Sanepidu, zgłoś się do lekarza rodzinnego 
Podejrzewasz, że masz koronawirusa? Teraz zamiast do Sanepidu, zgłoś się do lekarza rodzinnego  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?