Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kołnierz ortopedyczny – zastosowanie i sposób noszenia. Czym jest kołnierz Schantza?
menu
Polub nas na Facebooku

Kołnierz ortopedyczny – zastosowanie i sposób noszenia. Czym jest kołnierz Schantza?

kołnierz ortopedyczny

Fot. choja / Getty Images

Kołnierz Schantza jest rodzajem kołnierza ortopedycznego. Służy przede wszystkim do usztywnienia kręgosłupa w odcinku szyjnym, kiedy nie jest konieczne bezwzględne i pełne unieruchomienie. Tak jak w przypadku innego rodzaju ortez szyjnych, o konieczności jego stosowania decyduje lekarz.

Kołnierz Schantza zapewnia częściowe ograniczenie ruchomości odcinka szyjnego kręgosłupa. Szczególnie polecany jest w przypadku zespołów bólowych spowodowanych zmianami zwyrodnieniowymi. Jego koszt jest niewielki, wynosi około 35 zł. Oprócz kołnierza miękkiego dostępne są także kołnierze półsztywne i sztywne. Ortezy szyjne nabywa się w sklepach z zaopatrzeniem medycznym.

Czym jest kołnierz ortopedyczny?

Kołnierz ortopedyczny jest rodzajem ortezy, która służy do stabilizacji odcinka szyjnego kręgosłupa. Wskazaniem do jego zastosowania jest podejrzenie urazu. Jest on podstawowym środkiem zapobiegającym powstawaniu dalszych urazów kręgosłupa szyjnego i rdzenia kręgowego. Dzięki niemu głowa z obydwu stron jest prawidłowo ustabilizowana i usztywniona z przodu oraz z tyłu. O konieczności stosowania i rodzaju kołnierza ortopedycznego decyduje lekarz. Warto wiedzieć, jak należy założyć kołnierz ortopedyczny. Najpierw należy odpiąć rzep zamocowany do ortezy szyjnej. Następnie kołnierz osadza się częścią wklęsłą pod żuchwę i zapina za pomocą rzepów na szyi z tyłu.

Gdzie można kupić kołnierz ortopedyczny?

Kołnierze ortopedyczne na szyję można kupić w sklepach z wyposażeniem medycznym. Większość z nich prowadzi także usługę sprzedaży przez internet. Ceny kołnierzy ortopedycznych zaczynają się od kilkunastu złotych. Najwięcej kosztują kołnierze sztywne, których cena to co najmniej 50 zł.

W większości krajów kołnierze ortopedyczne to produkty jednorazowego użytku. W Polsce natomiast ortezy szyjne poddaje się czyszczeniu i sterylizacji w celu powtórnego użycia.

Jak pomóc osobie z urazem kręgosłupa? Czy znasz zasady pierwszej pomocy? Zobaczcie:

Zobacz film: Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z urazem kręgosłupa? Źródło: 36,6

Jak długo trzeba nosić kołnierz ortopedyczny?

Kołnierze ortopedyczne nosi się przez czas ustalony przez specjalistę, który jest różny w zależności od rodzaju doznanego urazu lub zaawansowania choroby. Należy jednak podkreślić, że najczęściej zaleca się unieruchomienie odcinka kręgosłupa szyjnego na 6 tygodni. Badacze donoszą, że zbyt długie stosowanie ortezy szyjnej może doprowadzić do zaniku mięśni. Możliwe jest spanie w kołnierzu ortopedycznym, ale należy wówczas wyposażyć się w poduszkę ortopedyczną, aby zadbać o prawidłowe ułożenie ciała – kręgosłup musi znajdować się w linii prostej.

Co to jest kołnierz Schantza?

Kołnierz Schantza to kołnierz ortopedyczny miękki, który stosowany jest w przypadku wystąpienia schorzeń obszaru szyi, które nie wymagają bezwzględnego i pełnego unieruchomienia. Ponadto wykorzystywany jest w leczeniu artrozy, czyli choroby zwyrodnieniowej stawów odcinka szyjnego kręgosłupa, dyskopatii szyjnych oraz podczas doleczania stłuczeń, skręceń i stanów zapalnych. Miękki kołnierz ortopedyczny wskazany jest do noszenia przez osoby zmagające się z przeciążeniem układu mięśniowo-szkieletowego odcinka szyjnego kręgosłupa i cierpiących na nerwobóle szyi i ramion. Pełni też rolę leczenia uzupełniającego w urazach żuchwy.

Miękki kołnierz Schantza – właściwości

Kołnierz ortopedyczny Schantza jest lekki, jednoczęściowy i profilowany anatomicznie do kształtów głowy, przez co jest wygodny w użytkowaniu. Wykonany jest z pianki poliuretanowej o odpowiednio dobranej gęstości. Miękki kołnierz Schantza zapinany jest przy pomocy rzepu, co zapewnia swobodne regulowanie obwodu. W wielu przypadkach obszycie kołnierza posiada właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Zazwyczaj wykonane jest z bawełny, która jest przyjemna dla ciała, dzięki czemu użytkownik nie odczuwa dyskomfortu na skórze. Kołnierz posiada neutralny beżowy, szary lub biały kolor. Kosztuje średnio 35–40 zł. Nie wolno prać go mechanicznie ani prasować żelazkiem.

Czy ze złamanym kręgosłupem można normalnie funkcjonować? Jak leczyć złamanie? Zobaczcie:

Zobacz film: Jak złagodzić ból i leczyć złamanie kręgosłupa? Źródło: 36,6

Kołnierz ortopedyczny Schantza – jak dobrać rozmiar?

Kołnierz miękki Schantza dostępny jest w różnych rozmiarach, dlatego należy dobrać go bardzo starannie. Warto skorzystać z pomocy specjalisty – lekarza, rehabilitanta lub sprzedawcy w sklepie medycznym. Żeby dobrać odpowiedni rozmiar, należy zmierzyć obwód szyi i wykonać pomiar odległości od brody do wcięcia szyjnego mostka. Podczas pomiarów powinno się przyjąć pozycję stojącą. Rezultaty mierzenia konfrontuje się z tabelą rozmiarów.

Biorąc pod uwagę obwód szyi, do wyboru są zazwyczaj następujące warianty:

 • 29,5–32,5 cm;
 • 32,6–35,5 cm;
 • 35,6–38,5 cm;
 • 38,6–41,5 cm;
 • 41,6–44,5 cm;
 • 44,6–47,5 cm.

Z kolei ze względu na wysokość kołnierza dostępne są zazwyczaj cztery rozmiary:

 • A – 7 cm;
 • B – 8,5 cm;
 • C – 10 cm;
 • D – 12 cm.

Jakie są inne rodzaje kołnierzy ortopedycznych?

Kołnierze ortopedyczne dostępne są w 3 rodzajach. Oprócz miękkiego Schantza do wyboru są także:

 • kołnierz ortopedyczny półsztywny typu Florida – posiada wyjmowaną usztywniającą wkładkę poliuretanową; stosowany jest u osób zmagających się z uszkodzeniami więzadeł, mięśni i krążków międzykręgowych oraz w chorobach reumatoidalnych;
 • kołnierz ortopedyczny sztywny typu Philadelphia i Campa – dostępne są w wersji dwuczęściowej z dodatkowym usztywnieniem; mogą być rozbudowywane do ortezy półgorsetowej szyjno-piersiowej lub szyjno-czaszkowej; stosowane są do unieruchomienia odcinka szyjnego kręgosłupa w nagłych wypadkach i do transportu; wykorzystywane są podczas rehabilitacji i po operacjach.

Bibliografia:

1. Gieremek K., Janicki S., Przeździak B., Woźniewski M., Wyroby medyczne. Zaopatrzenie indywidualne, Warszawa, PZWL, 2016.

2. Mikołajewska E., Neurorehabilitacja. Zaopatrzenie ortopedyczne, Warszawa, PZWL, 2009.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
14
7
Polecamy
Zdrowy sen to dobrze dobrana poduszka
Zdrowy sen to dobrze dobrana poduszka Dzień Dobry TVN
Jakie są rodzaje masażu?
Jak nauczyć się masować?
Jakie są rodzaje masażu? Jak nauczyć się masować? Dzień Dobry TVN
Poduszka Frejki – zastosowanie, działanie, zakładanie
Poduszka Frejki – zastosowanie, działanie, zakładanie TVN zdrowie
Poduszka ortopedyczna dla każdego.
Jak wybrać najlepszą poduszkę ortopedyczną dostosowaną do naszych potrzeb?
Poduszka ortopedyczna dla każdego. Jak wybrać najlepszą poduszkę ortopedyczną dostosowaną do naszych potrzeb? TVN zdrowie
Komentarze (2)
Jadwiga
ja musiałam nosić takie gorset, ale po zdjęciu było źle, miałam tak osłabioną szyje, że męczyło mnie wszystko. a ból głowy gwarantowany. strasznie są niewygodne.
Czytaj całość
Krzysiek
Nosiłem przez kilka miesięcy taki kołnierz. Niestety moje mięśnie totalnie siadły i było fatalnie. Non stop bolała mnie głowa i szyja. Zacząłem później chodzić na rehabilitację i trochę mi pomogło, ale powrót do dawnej formy był bardzo długi
Czytaj całość
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
„Przepychanie żył” – na czym polega i kiedy się je wykonuje?
„Przepychanie żył” – na czym polega i kiedy się je wykonuje?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Co to jest fango i jak działa? Wskazania i przeciwwskazania do zabiegów fango
Co to jest fango i jak działa? Wskazania i przeciwwskazania do zabiegów fango
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?