Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kiełki słonecznika - wartość odżywcza, właściwości i hodowla. Przepisy na smaczne sałatki z kiełkami słonecznika
menu
Polub nas na Facebooku

Kiełki słonecznika - wartość odżywcza, właściwości i hodowla. Przepisy na smaczne sałatki z kiełkami słonecznika

Kiełki słonecznika w dłoniach mężczyzny.

Fot. HearttoHeart0225 / Getty Images

Kiełki słonecznika wykazują właściwości wzmacniające serce oraz zapewniające zdrowe i mocne kości. Ze względu na wysoką zawartość minerałów mają korzystny wpływ na wygląd skóry i włosów. Stanowią źródło antyoksydantów działających przeciwnowotworowo i odmładzająco. 

Kiełki słonecznika stanowią prawdziwą skarbnicę witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zawarte w nich związki przyczyniają się również do wzmacniania skóry, włosów i paznokci. Kiełki słonecznika mogą być dodawane do rozmaitych sałatek oraz wypieków.

Kiełki słonecznika - wartość odżywcza, kaloryczność

Kiełki słonecznika w swoim składzie zawierają ogromną ilość substancji odżywczych. Są dobrym źródłem witamin z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6), a także witaminy A, C, D, E i K. Kiełki słonecznika stanowią prawdziwe bogactwo związków mineralnych, wśród których znajdują się: wapń, fosfor, magnez, jod, kobalt, krzem, mangan, selen, potas, cynk, żelazo i siarka. W kiełkach słonecznika oprócz witamin i minerałów występują również inne substancje o korzystnym wpływie na organizm. Są to m.in. pektyny, lecytyna, saponiny oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. 100 g kiełków słonecznika dostarcza jedynie 31 kcal i dużych ilości białka - zawartość białka w kiełkach słonecznika sięga nawet 24-30%.

Kiełki słonecznika - właściwości zdrowotne

Kiełki słonecznika dzięki zawartym w nim składnikom posiadają właściwości antyoksydacyjne. Substancje takie jak: witamina C i E, selen i cynk zaliczane są do naturalnych przeciwutleniaczy. Ich rolą jest neutralizowanie szkodliwego działania wolnych rodników tlenowych, a tym samym opóźnienie procesów starzenia się skóry i zapobieganie rozwojowi wielu chorób (m.in.: miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, nowotworów, cukrzycy, schorzeń mózgu). Kiełki słonecznika mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, przyczyniając się do wzmacniania serca. Usprawniają procesy przemiany materii wykazując szczególnie korzystne działanie na metabolizm węglowodanów i tłuszczów. Kiełki słonecznika wzmacniają skórę, włosy i paznokcie zapewniając ich zdrowy wygląd. Wyróżniają się zawartością witaminy D, której niedobór może powodować m.in. częste bóle kostne i mięśniowe, brak apetytu, bezsenność oraz zaburzenia widzenia. 

Kiełki słonecznika w swoim składzie zawierają minerały odpowiadające za zdrowe i mocne kości, a także zapewniające prawidłowe działanie układu krwiotwórczego. Ponadto składniki obecne w kiełkach słonecznika wykazują właściwości przeciwzapalne i wzmacniające naturalną odporność. Kiełki słonecznika ze względu na wysoką zawartość witamin i minerałów są szczególnie zalecane osobom na diecie wegetariańskiej, u których istnieje większe ryzyko niedoborów pokarmowych.

Kiełki słonecznika warto jeść, podobnie jak ziarna. Zobaczcie, jakie jeszcze nasiona są polecane, zwłaszcza jako dodatek do pieczywa:

Zobacz film: Zdrowe dodatki do pieczywa - ziarna. Źródło: Wiem, co jem 

Kiełki słonecznika - hodowla

Kiełki słonecznika można kupić w marketach i sklepach ze zdrową żywnością. W prosty sposób można je również wyhodować samodzielnie w domu. Z ziaren słonecznika możliwe jest otrzymanie dwóch rodzajów kiełków:

  • z łuskanych - krótkie, białe kiełki o lekko zaróżowionych pędach oraz orzechowym posmaku,
  • w łupinach - długie kiełki o zielonych pędach.

Kiełki z łuskanych ziaren słonecznika można wyhodować wykorzystując w tym celu tradycyjną kiełkownicę, słoik lub woreczek, natomiast w hodowli kiełków z nasion w łupinach stosuje się pojemnik z ziemią. Przed umieszczeniem ziaren w podłożu należy namaczać je w wodzie przez 8-10 h. Okres kiełkowania wynosi 2-3 dni, po tym czasie kiełki słonecznika nadają się do spożycia. Można je wykorzystać jako składnik zup, sałatek, sosów, wypieków oraz panierek do mięs.

Przepis na sałatkę z kiełkami słonecznika, jajkiem, rzodkiewką i płatkami migdałów

Ilość: 2 porcje

Składniki:

  • 4 jajka,
  • ⅓ główki sałaty lodowej,
  • 50 g kiełków słonecznika,
  • 50 g płatków migdałów,
  • pęczek rzodkiewki,
  • sos koperkowy: 200 g gęstego jogurtu greckiego, 1 łyżka majonezu, 4 łyżki posiekanego koperku.

Sposób przygotowania:

  1. Jajka ugotuj na twardo, ostudź i pokrój na ćwiartki.
  2. Sałatę umyj, osusz i pokrój. Włóż do szerokiej salaterki.
  3. Na sałacie ułóż starannie umyte i pokrojone w cienkie plastry rzodkiewki. Całość posyp kiełkami słonecznika.
  4. Składniki na sos połącz ze sobą. Gotowym sosem polej sałatkę.
  5. Płatki migdałowe lekko zrumień na suchej patelni, bez dodatku tłuszczu. Posyp nimi sałatkę.

Przepis na sałatkę z kiełkami słonecznika, z rukolą i papryką

Ilość: 2 porcje

Składniki:

  • 2 garście rukoli,
  • 1 żółta papryka,
  • garść kiełków słonecznika,
  • ⅓ szklanki nasion słonecznika,
  • sos: 1 łyżka posiekanej natki pietruszki, 1 łyżka posiekanego koperku, ½ cebuli, 3 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżka octu balsamicznego, sól i pieprz, odrobina cukru do smaku.

Sposób przygotowania:

  1. Paprykę dokładnie umyj i pokrój w kostkę.
  2. Rukolę i kiełki opłucz pod wodą, osusz. Następnie ułóż na talerzach. Dodaj paprykę. Całość posyp kiełkami słonecznika i nasionami słonecznika. Nasiona można wcześniej podsmażyć na oleju przez około 3 minuty.
  3. Przygotuj sos. Ocet wymieszaj z oliwą. Cebulę obierz i pokrój w bardzo drobną kostkę. Posiekany koperek i pietruszkę dodaj do sosu. Całość dopraw do smaku cukrem, solą i pieprzem. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj.
  4. Sałatkę polej gotowym sosem. 
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
23
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?