Polub nas na Facebooku
Czytasz: Katar w ciąży - co na to poradzić? Czy katar w ciąży szkodzi dziecku? Domowe sposoby na katar
menu
Polub nas na Facebooku

Katar w ciąży - co na to poradzić? Czy katar w ciąży szkodzi dziecku? Domowe sposoby na katar

NAN

Fot: fizkes / fotolia.com

Katar ciążowy może być spowodowany wzmożonym wydzielaniem hormonów, takich jak estrogeny. Sposobem na nieżyt nosa są domowe inhalacje, leki obkurczające, a także środki udrażniające nos. 

W przypadku różnicowania nieżytu nosa u kobiet, wywołanego przeziębieniem, należy wykluczyć katar spowodowany alergią bądź zmianami hormonalnymi. Każdy przypadek wymaga bowiem odmiennej metody leczenia.

Katar w ciąży – czy szkodzi dziecku?

Sam katar w ciąży nie jest groźny dla dziecka. Płodowi może zagrażać stosowanie niektórych leków, dlatego przyjmowanie wszelkiego rodzaju medykamentów, ciężarna kobieta powinna uzgodnić z lekarzem.

Katar to stan zapalny błony śluzowej, który najczęściej wywołują wirusy, np.: koronawirusy, rhinowirusy czy adenowirusy. Nieżyt nosa mogą też powodować bakterie lub alergia.

Katar alergiczny w ciąży

Alergiczny katar sienny powoduje napady kichania, swędzenie oraz wodnistą wydzielinę z nosa. Nieżyt nosa powodują również podrażnienia oczu, które mogą prowadzić do zapalenia spojówek. W leczeniu kataru alergicznego w ciąży stosuje się zazwyczaj dwie metody – miejscową i ogólnoustrojową.

Terapia miejscowa alergicznego nieżytu nosa

Terapia miejscowa polega na podawaniu środków udrażniających nos, leków przeciwhistaminowych oraz kortykosteroidów, zwłaszcza flutykazonu. Lek donosowy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz nie powoduje negatywnego oddziaływania na płód. Przeciwhistaminowych medykamentów nie zaleca się stosować w pierwszym trymestrze ciąży. Wśród nich najpopularniejsze są środki zawierające lewokabastynę oraz azelastynę. Kobietom ciężarnym na objawy alergii podaje się również stabilizatory komórek tucznych. Preparaty są skuteczne na katar o łagodnym przebiegu. Na obrzęk śluzówki i zatkany nos można przyjmować leki obkurczające błonę śluzową nosa, jednak nie mogą być one stosowane dłużej niż 7 dni. Przedawkowanie medykamentów jest czynnikiem ryzyka zaburzenia zaopatrzenia płodu w krew, dlatego kobiety w ciąży powinny ściśle uzgodnić z lekarzem dawki leku.

Terapia ogólnoustrojowa kataru alergicznego w ciąży

Terapia ogólnoustrojowa w leczeniu kataru alergicznego w ciąży polega na podawaniu leków przeciwhistaminowych II generacji, z wyłączeniem loratadyny w pierwszym trymestrze ciąży. Środek powoduje bowiem zwiększenie ryzyka wad wrodzonych płodu.

Katar hormonalny w ciąży

U kobiet ciężarnych często występuje katar hormonalny – zwykle w drugiej połowie ciąży. Jest on wywołany podwyższonym stężeniem estrogenów w organizmie. Powodują one rozpulchnienie śluzówki nosa, przez co wydzielina wysiękowa jest bardzo wodnista. Katar utrudnia oddychanie, upośledza powonienie oraz powoduje swędzenie w nosie. Może mu towarzyszyć krwawienie. Krew z nosa tamuje się, lekko ściskając płatki nosa i pochylając się do przodu, w pozycji siedzącej. Krwawienie zmniejszy również przyłożenie do nosa kostek lodu.

Domowe sposoby na katar w ciąży

Bezpiecznymi sposobami na udrożnienie nosa w czasie kataru alergicznego, a także spowodowanego zwykłym przeziębieniem, są woda morska oraz roztwory z soli fizjologicznej. Środki są bezpieczne w każdej fazie ciąży, nie oddziałują negatywnie na płód, a przede wszystkim skutecznie oczyszczają błonę śluzową, łagodzą obrzęki, a także leczą stany zapalne. W leczeniu kataru pomaga również nawilżanie powietrza w domu. Nawilżacze najczęściej występują w formie pojemników z wodą do zawieszania na grzejnik. Suche powietrze podrażnia śluzówkę i utrudnia pozbycie się kataru.

Zielono-żółty katar w ciąży

Charakterystycznym objawem wirusowego nieżytu nosa jest wodnista, biała wydzielina. Jeżeli infekcja śluzówki przeniosła się na zatoki przynosowe, wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo, że za katar odpowiadają bakterie. Bakteryjny nieżyt nosa objawia się zwykle gęstą, zielono-żółtą wydzieliną z nosa.

Katar w ciąży – kiedy iść do lekarza?

Katar w ciąży nie jest powodem do niepokoju. Jednak nieżyt nosa, który trwa dłużej niż 10 dni, wymaga wizyty lekarskiej. Konsultacji z lekarzem wymaga także katar z żółtą lub zieloną wydzieliną bądź nieżyt, któremu towarzyszy gorączka albo ból zatok. Nasilający się ból czoła przy pochylaniu się może sygnalizować, że infekcja rozszerzyła się na zatoki.

Inhalacje na katar w ciąży

Inhalacje to bezpieczny sposób na katar, a także pierwsze objawy przeziębienia u kobiet w ciąży. Kurację można wykonać za pomocą specjalnego inhalatora lub zwykłej miski z gorącą wodą. Do cieczy wlewa się napar z rumianku lub olejki eteryczne, np.: lawendowy, miętowy, sosnowy, eukaliptusowy. Gorącą parę należy wdychać przez 15 minut. Lepszy efekt inhalacji otrzyma się, zakrywając głowę ręcznikiem, aby para nie wydostawała się na boki. Domowa kuracja rozrzedza zalegającą wydzielinę, nawilża śluzówkę, ułatwia odkrztuszanie, a także działa antybakteryjnie. 

Zobacz film: Testy na alergię

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
17
7
Polecamy
Poznaj najlepsze sposoby na katar
Poznaj najlepsze sposoby na katar Dzień Dobry TVN
Leki na przeziębienie w ciąży - które z nich można zażywać?
Dowiedz się, jakie leki na przeziębienie i ból gardła w ciąży nie zaszkodzą dziecku.
Leki na przeziębienie w ciąży - które z nich można zażywać? Dowiedz się, jakie leki na przeziębienie i ból gardła w ciąży nie zaszkodzą dziecku. Dzień Dobry TVN
Zapalenie zatok w ciąży – przyczyny, objawy i leczenie.
Jak złagodzić symptomy tej dolegliwości domowymi sposobami?
Zapalenie zatok w ciąży – przyczyny, objawy i leczenie. Jak złagodzić symptomy tej dolegliwości domowymi sposobami? TVN zdrowie
Domowe sposoby na katar u dorosłych, dzieci i kobiet w ciąży
Domowe sposoby na katar u dorosłych, dzieci i kobiet w ciąży TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok