Polub nas na Facebooku
Czytasz: Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?

Dziewczynka, która ma katar

Fot: Imgorthand / gettyimages.com

Katar u dziecka jest przyczyną ogromnego dyskomfortu, zwłaszcza gdy występują trudności z oddychaniem przez usta. Dotyczy szczególnie niemowląt i dzieci do 2 roku życia. Zazwyczaj jest konsekwencją infekcji wirusowej.

Katar u dziecka jest częstą przypadłością. Kolor i gęstość wydzieliny wydobywającej się z nosa może być różna i świadczyć o konkretnej chorobie. Podczas kataru dzieci narzekają na uczucie zatkania nosa, co związane jest ze znacznym ukrwieniem błony śluzowej. W przypadku długotrwale utrzymującego się kataru należy skorzystać z porady lekarskiej. W zwalczaniu dolegliwości pomocne są domowe rozwiązania.

Co wywołuje zielony katar u dziecka?

Leczenie zielonego kataru u dziecka opiera się przeważnie na farmakoterapii. Lekarze mogą zalecić antybiotyki, przy podejrzeniu infekcji bakteryjnej. Powinno się stosować preparaty donosowe najlepiej izotoniczny lub hipertoniczny roztwór soli morskiej. Preparaty o działaniu sympatykomimetycznym i obkurczające błonę śluzową nosa (stosuje się do 3 dni). Środki te zmniejszają przekrwienie i obrzęk nosa, oczyszczają drogi oddechowe i zapewniają nawilżenie błony śluzowej. Zazwyczaj mają postać sprayów

Przyczyny żółtego kataru u dziecka

Za śluzowo-ropny, żółty katar u dziecka odpowiadają zakażenia górnych dróg oddechowych wywołane przez bakterie. Może im towarzyszyć obrzęk małżowin nosowych, drapanie w gardle, kaszel, gorączka i uczucie ogólnego rozbicia. Taki katar u dziecka powinien być leczony antybiotykami. Ropna infekcja może rozprzestrzenić się na oskrzela i płuca, powodując ich zapalenie.

Zobacz film: Przyczyny powstawania kataru. Źródło: DeFacto.

Co powoduje wodnisty katar u dziecka?

Bezbarwny i lejący katar u dziecka może świadczyć o reakcji alergicznej. Obficie występujący nierzadko jest objawem alergicznego nieżytu nosa, znanego też jako katar sienny. Jest to częsta choroba alergiczna, która dotyczy 10–25% populacji. Częściej występuje u chłopców. Szczyt zachorowania przypada na okres dojrzewania. Kiedy katar u dziecka trwa ponad 2 tygodnie, należy podejrzewać katar sienny.

Wywołany jest przez IgE-zależną reakcję zapalną błony śluzowej nosa na alergen. Typowe objawy stanowią zwłaszcza wodnisty katar u dziecka oraz kichanie, świąd i blokada nosa, a także objawy alergicznego nieżytu spojówek, jak łzawienie, przekrwienie i świąd oczu. Objawy mogą pojawiać się sezonowo lub utrzymywać całorocznie. Za sezonowy ANN odpowiadają najczęściej alergeny wziewne, takie jak pyłki roślin wiatropylnych. Z kolei całoroczny ANN jest wynikiem reakcji na roztocze kurzu domowego, naskórek i sierść zwierząt oraz pleśnie. O wiele rzadziej ANN wywołują alergeny pokarmowe, zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego - smog (dym tytoniowy, ozon, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, spaliny silnikowe) i leki (niesteroidowe leki przeciwzapalne).

Postępowanie terapeutyczne u chorych na ANN obejmuje unikanie ekspozycji na alergen, leczenie farmakologiczne i immunoterapię swoistą, oczyszczacze powietrza w domu.

Przyczyny białego kataru u dziecka

Biały katar u dziecka zazwyczaj wywołany jest przez infekcje wirusowe. Czynnikiem sprawczym mogą być zwłaszcza rhinowirusy, koronawirusy i adenowirusy. W przebiegu infekcji wirusowej katar pod wpływem dużej liczby leukocytów walczących z wirusem staje się gęsty. Bagatelizowanie go może sprawić, że przejdzie w przewlekły katar u dziecka. Chory ma często podwyższoną temperaturę oraz zaczerwieniony i opuchnięty nos. Jest niespokojny, nie ma apetytu i nie chce spać.

Cieknący katar u dziecka

Podczas stanu zapalnego w obrębie błony śluzowej nosa znajdujące się w niej naczynia krwionośne wypełniają się krwią, rozszerzają i stają się przepuszczalne. Na skutek tego gruczoły w jamie nosowej produkują zbyt dużą ilość śluzu. W konsekwencji pojawia się cieknący katar u dziecka.

Przewlekły katar u dziecka

Długotrwały, ropny katar u dziecka wywołujący sapkę może być spowodowany przez skrzywioną przegrodę nosową, wrodzone defekty w obrębie ujść zatok lub przerośnięty trzeci migdałek. Schorzenia te powodują nieprawidłowy przepływ powietrza przez nos, co sprzyja infekcjom. Bywa, że jedynym rozwiązaniem jest operacja – wyprostowanie skrzywionej przegrody, poszerzenie ujścia zatok lub usunięcie przerośniętego trzeciego migdałka.

Domowe sposoby na katar u dziecka

Na katar u dziecka doskonale sprawdzają się domowe sposoby. W celu złagodzenia tej przypadłości można zastosować inhalacje. Pomocne są zwłaszcza takie z dodatkiem soli kuchennej lub ziół o działaniu odkażającym i ściągającym, które udrożnią nos.

Oddychanie ułatwi nawilżanie powietrza i częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa dziecko. Temperatura w pokoju nie powinna przekraczać 21°C. Na gorące kaloryfery warto położyć wilgotny ręcznik, podstawić miskę z wodą lub skorzystać z elektrycznego nawilżacza powietrza. Klatkę piersiową warto natrzeć maścią kamforową lub z miętowym i sosnowym olejkiem eterycznym. Na nos można stosować maść majerankową. Na katar u dziecka pomocna może być kuracja napotna oparta na ciepłych kąpielach i spożywaniu dużej ilości płynów.

Dziecku można podawać ziołowe napary do picia. Na katar sprawdzają się kwiat czarnego bzu, szałwia i tymianek. Znanym naturalnym lekiem na katar u dziecka są cebula i czosnek. Objawy łagodzi kwiat lipy i sok z malin.

Należy zadbać o odpowiednie ułożenie dziecka do snu. Powinno ono spać na plecach, z głową położoną wyżej w stosunku do reszty ciała, co ułatwia uwalnianie wydzieliny.

Warto jest stosować sól morską do nosa (izotoniczną lub hipertomiczną i oczyszczać nosek mechanicznie przy pomocy np. gruszki).

Zobacz film: Infekcje u dzieci - jak postępować i jak leczyć? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Bibliografia:

1. Brzoznowski W., Standardy diagnostyczne i terapeutyczne alergicznego nieżytu nosa, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2009, 3(3), s. 173–180.

2. Grad A., Bartoszewicz L., Kalicki B., Jung A., Rozpoznanie i leczenie alergicznego nieżytu nosa, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2009, 5(3), s. 199-203.

3. Szamborski R., Katar – etiologia i skuteczne leczenie, „Farmacja Polska”, 2009, 65(10), s. 723-724.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
75
5
Polecamy
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny Dzień Dobry TVN
Jak skutecznie poradzić sobie z jęczmieniem pod okiem?
Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Jak skutecznie poradzić sobie z jęczmieniem pod okiem? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Jakie są najlepsze sposoby na zatkany nos?
Jakie są najlepsze sposoby na zatkany nos? TVN zdrowie
Zatkany nos – główne przyczyny i sposoby leczenia
Zatkany nos – główne przyczyny i sposoby leczenia TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?