Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa piersiowego wywołują najbardziej obciążające objawy?
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa piersiowego wywołują najbardziej obciążające objawy?

Lekarka, która ogląda prześwietlenie kręgosłupa

Fot: muratseyit / gettyimages.com

Kiedy atakują zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa piersiowego, objawy, jakie na to wskazują, skupiają się głównie na ograniczeniu ruchomości tego odcinka oraz nerwobólach. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa piersiowego są zagrożeniem dla zdrowia i wpływają na jakość funkcjonowania życia chorego.

Kiedy zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa piersiowego już się utworzyły, należy spodziewać się objawów ze strony układu ruchu oraz objawów neurologicznych. Jednak jakie zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa piersiowego tworzą się w tym odcinku i co jest ich przyczyną oraz jak je rozpoznać?

Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze kręgosłupa piersiowego

Odcinek piersiowy to jeden z najmniej ruchomych części kręgosłupa. Jego praca jest ograniczona ze względu na kształt kręgów i funkcji podtrzymujących żebra oraz klatkę piersiową.

Główną przyczyną tworzenia się zmian zwyrodnieniowo-wytwórczych kręgosłupa piersiowego, jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, prowadząca do stopniowej destrukcji chrząstek stawowych. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze kręgosłupa piersiowego dotyczą zmian w obrębie trzonów kręgów.

Kiedy fragmenty kręgów zostaną odsłonięte, narażone są na większe zniszczenia. Do powstania zmian zwyrodnieniowo wytwórczych przyczyniają się również mikrourazy, stany zapalne oraz przebyte urazy najczęściej z powodu przeciążenia odcinka kręgosłupa piersiowego.

Zmiany zwyrodnieniowo wytwórcze utrzymują się długo i wymagają rehabilitacji.

Jak rozpoznać zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa piersiowego?

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa piersiowego wywołują zmiany chorobowe miejscowo w części piersiowej kręgosłupa, w klatce piersiowej i żebrach oraz poza układem kostnym, ale wywierający na niego wpływ. Nie należy bagatelizować nawet najmniejszych dolegliwości ze strony kręgosłupa piersiowego, ponieważ często prowadzą one do zaostrzeń stanu i powodują ograniczenia ruchowe w życiu codziennym.

Kiedy zwyrodnienie kręgosłupa piersiowego jest zaawansowane, objawy choroby znacznie rozprzestrzeniają się po kręgosłupie i innych tkankach. Dolegliwości pojawiają się w odcinku lędźwiowym, szyjnym, łopatkach i klatce piersiowej. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa piersiowego pogarszają jakość funkcjonowania całego organizmu.

Szczególnie szybko zmienia się mechanika oddychania. Mechanizm pracy kręgosłupa i klatki piersiowej zostają usztywnione. Klatka piersiowa jest mało elastyczna. Pojawiają się trudności w głębokim wdechu, często oddech jest płytki i szybki.

Do widocznych zmian ze względu na zwyrodnienie kręgosłupa piersiowego należy sztywność poranna pleców, mijająca po rozciągającej gimnastyce porannej. We wczesnym etapie pacjent może nie zauważyć takiej zmiany lub tłumaczyć ją zmęczeniem, jednak z czasem postępowania zwyrodnienia, coraz trudniej jest obrócić się za siebie czy wykonać skłon do podłogi, aby podnieść przedmiot. Upośledzenie ruchomości kręgosłupa dotyczy głównie skrętów i skłonów.

Jak zbudowany jest układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Zmiany zwyrodnieniowo wytwórcze mogą stanowić przyczynę występowania gwałtownych dolegliwości bólowych promieniujących do łopatki, ramienia, a nawet palców ręki. Takie objawy określa się mianem rwy ramieniowej.

Zmiany neurologiczne, do których dochodzi w wyniku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa piersiowego, to najczęściej nerwobóle międzyżebrowe, np. ból uciskowy wzdłuż przebiegu nerwu w przestrzeni międzyżebrowej, nasilający dolegliwości bólowe żeber podczas kaszlu, kichania, ziewania.

Niektóre ze zmian na tle nerwowym złudnie wydają się mieć powiązanie z kręgosłupem piersiowym i uważane są za symptomy sercowe, a nawet emocjonalne, np.

 • lewostronny ból międzyżebrowy, często uznawany jest jako sygnał sercowych dolegliwości i zaburzeń jego pracy,
 • pieczenie, ucisk i kłucie w mostku ze względu na zakończenia nerwowe nerwów wychodzących z odcinka kręgosłupa piersiowego,
 • duszności, w przebiegu ograniczenia pracy klatki piersiowej,
 • ból w lewym ramieniu.

Kiedy dolegliwości bólowe promieniują w stronę serca czy lewego ramienia, wywołują dodatkowy niepokój o zdrowie. Nie warto ich kategoryzować z chorobami wieńcowymi, a udać się do lekarza na jak najszybsza diagnostykę.

Objawy zwyrodnienia kręgosłupa piersiowego

Ból kręgosłupa piersiowego jest pierwszym objawem procesów zapalnych oraz zachodzących zmian zwyrodnieniowych. Ponadto towarzyszącymi zmianom objawami są:

 • ból i drętwienie okolicy łopatek,
 • uczucie zablokowania, usztywnienia kręgosłupa na całej długości,
 • ból kręgosłupa szyjnego w wyniku przeciążenia struktur odcinka piersiowego,
 • drętwienie rąk ze względu na połączenie dolegliwości odcinka szyjnego i piersiowego,
 • ból górnego odcinka lędźwiowego w wyniku efektu przeniesienia i rozlania dolegliwości bólowych na sąsiednie odcinki kręgosłupa,
 • przyspieszenie i spłycenie oddechu,
 • mniejsza siła mięśniowa rąk,
 • przygarbiona sylwetka ciała.

Objawy zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa piersiowego mogą występować po obu stronach ciała oraz nasilać się w przypadku braku leczenia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
274
5
Polecamy
Co to są osteofity kręgosłupa?
Jakie powodują objawy i czy można je leczyć?
Co to są osteofity kręgosłupa? Jakie powodują objawy i czy można je leczyć? TVN zdrowie
Ból i drętwienie nóg od kręgosłupa – przyczyna obniżenia jakości życia
Ból i drętwienie nóg od kręgosłupa – przyczyna obniżenia jakości życia TVN zdrowie
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Przedwczesne dojrzewanie płciowe – przyczyny, objawy, przebieg
Przedwczesne dojrzewanie płciowe – przyczyny, objawy, przebieg Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?